FemInno կանանց միջազգային համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները ակտիվ փուլում են. հիմնադիրը կիսվել է մանրամասներով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվելիք FemInno կանանց նորարարական միջազգային համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները ակտիվ փուլում են: Համաժողովը անց է կացվելու հուլիսի 30-31-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
«Արմենպրես»-ը կազմակերպիչների հետ մասնակցեց նախապատրաստական աշխատանքներին և զրուցեց համաժողովի հիմնադիր Սեդա Պապոյանի հետ, ով շեշտեց՝ սա Հայաստանում երբևէ կազմակերպված ամենամեծ համաժողովն է, որի կենտրոնական թեման կանանց ներգրավումն է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու նորարարության ոլորտներում: «Սա կոնֆերանս է կանանց շուրջ, բայց ոչ միայն կանանց համար»,- ասաց Պապոյանը:
Նա պատմեց, որ որպես Girl in Tech միջազգային ցանցի հայաստանյան մասնաճյուղ՝ գործունեություն են ծավալում արդեն շուրջ 5 տարի՝ նպատակ ունենալով ներգրավել, կրթել և խրախուսել կանանց ներգրավումը տեխնոլոգիաների ոլորտում: Համաժողովը որոշել են անցկացնել դեռ 2020 թվականին: Հավատացել են, որ Հայաստանը կարող է իր վրա վերցնել տարածաշրջանային տեխնոլոգիական հանգույց լինելու բավական կարևոր պատասխանատվությունը՝ նաև կանանց մասնակցության և խրախուսելու տեսանկյունից:
«Կոնֆերանսը նվիրված է կանանց՝ գիտության, տեխնոլոգիաների և բիզնեսի ոլորտներում ներգրավմանը, խրախուսմանը և առաջխաղացմանը: Այստեղ շատ կարևոր է տղամարկանց դերը ևս, որովհետև գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում գերակշռում են տղամարդիկ և իրենք են որոշում կայացնողները: Հաճախ հենց այդ որոշում կայացնողները պետք է փոխեն իրենց մոտեցումները, որպեսզի կանայք խնդիրներ չունենան»,- ընդգծեց Պապոյանը:
Նրա համոզմամբ՝ տվյալ ոլորտներում կանայք ստիպված են լինում նախ ապացուցել, որ իրենք ունեն բավարար կարողություններ, և միայն հետո նրանց հնարավորություն է ընձեռնվում արդյունք ստեղծել: Ինչո՞ւ ջանք ու ժամանակ վատնել միայն սեռով պայմանավորված խտրականության վրա՝ ընդգծում է Պապոյանը: Պետք է ընկալել մարդուն որպես մասնագետ և աշխատանքի մեկնարկը տալ հենց այդ կետից:
«Կոնֆերանսը եկել է ցույց տալու, որ կանայք ոլորտում ապացուցելու ոչ մի բան չունեն»,- նշում է կոնֆերանսի հիմնադիրը՝ ընդգծելով, որ համաժողովը կրում է Female is now (թարգմ. - «Կանանց ժամանակը հիմա է») խորագիրը:
«Մենք փորձում ենք հաստատել, որ ոչ թե ապագան է կանանցը, այլ կանանց ժամանակը հիմա է, ներկան կանանցն է»,- նշեց նա:
Պապոյանը հայտնեց, որ համաժողովին բացման ելույթով հանդես է գալու ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը՝ ի աջակցություն գաղափարի և այն ջանքերի, որոնք գործադրվել են կոնֆերանսի կայացման գործում:
Կոնֆերանսին մասնակցող՝ ավելի քան 15 երկիր ներկայացնող շուրջ երեք տասնյակ բանախոսների շարքում թե՛ կանայք են, թե՛ տղամարդիկ: Պապոյանն ընդգծում է՝ լինելու են տղամարդ խոսնակների կողմից համարձակ ելույթներ այն մասին, որ տղամարդիկ են սխալ այս խտրականությունը ստեղծելու ճանապարհին:
Համաժողովի ընթացքում կամփոփվեն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ օտարերկրյա կանանց ու աղջիկների ստեղծած ստարտափների մրցույթի արդյունքները։ Ստացվել են ավելի քան 50 հայտ: Ունեն մասնագիտական ժյուրի, որը կորոշի ընտրված տասնյակի լավագույն ստարտափին կամ ստարտափներին: Իսկ մրցանակային ֆոնդը 10 հազար դոլարի սահմաններում է: 10 ստարտափներից հինգը Հայաստանից է, երկուսը՝ Հորդանանից, մեկը՝ Բահրեյնից, մյուսները՝ Տանզանիայից և Քենիայից:
Համաժողովին պետք է ելույթ ունենար նաև 2022 թվականի ապրիլին դժբախտ պատահարի հետևանքով զոհված Սոնա Մնացականյանը: Համաժողովի կազմակերպիչները որոշել են հենց նրա անունով կոչել FemInno-ի կրթաթոշակային ծրագիրը: Պապոյանը նշում է՝ Սոնան ոլորտում բավականին լուրջ հաջողությունների հասած կին էր, ում ելույթը, վստահաբար, շատերին կոգևորեր:
Կրթաթոշակ կտրամադրվի 3 հիմնական ուղղություններով՝ վերականգնվող էներգիա, տեխնոլոգիա և գիտություն: Կրթաթոշակի ֆոնդը հավաքվում է «ռեԱրմենիա» հարթակում: Ֆոնդի սահմանաչափը նախատեսվում է 50 հազար դոլար, հանգանակություններ հնարավոր է անել մինչև հուլիսի 30-ը՝ հետևյալ հարթակում:
«Ստացել ենք 40 հայտ: Կրթաթոշակները տրվելու են Հայաստանը և Արցախը ներկայացնող՝ 18 և բարձր տարիքի տասը աղջիկների և կանանց, որոնք բավական հիմքեր ունեն աջակցություն ստանալու համար»,- նշեց Պապոյանը:
Հուլիսի 30-ի երեկոյան կկայանա մրցանակաբաշխությունը, Սոնայի ամուսինը` Աշոտ Վարդանյանը, հանդես կգա ելույթով և կհայտարարի կրթաթոշակային ծրագրի բացումը: Մրցանակները կհանձնի Սոնայի մայրիկը:
FemInno համաժողովը լինելու է շարունակական: Ամեն տարի ամռանը կազմակերպիչները գնահատելու, արժևորելու են կանանց դերը տեխնոլոգիաների, գիտության մեջ: FemInno-ի հիմնադիրը շեշտում է՝ սա համերաշխության կոնֆերանս է, ուզում են սեռերի միջև հետաքրքիր համագործակցային մթնոլորտ ստեղծել, որոշում կայացնողերին ցույց տալ, որ կանայք իսկապես կարողանում են արժեքներ ստեղծել և պետք չէ նրանց նկատմամբ խտրական լինել:

Preparations for FemInno international women's conference are in active stage. the founder shares the details
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Preparations for the FemInno innovative international women's conference to be held in Armenia for the first time are in an active stage. The conference will be held on July 30-31 at the yKaren Demirchyan SportsandConcerts Complex.
ARMENPRESS participated in the preparatory work with the organizers and spoke with the founder of the conference, Seda Papoyan, who emphasized that this is the biggest conference ever organized in Armenia focused on the involvement of women in the fields of information technology and innovation. "This is a conference about women, but not only for women," Papoyan said.
She said that as the Armenian branch of the Girl in Tech international network, they have been operating for about 5 years with the aim of attracting, educating and encouraging the involvement of women in the field of technology. They decided to hold the conference in 2020. They believed that Armenia can take on the rather important responsibility of being a regional technological hub.
“The conference is dedicated to engaging, encouraging and pushing forward women in science, technology and business. The role of men is also very important here, because in the field of science and technology men dominate and they are the decision makers. Often those decision-makers should change their approaches so that women don't have problems," Papoyan emphasized.
According to her, women in these fields have to first prove that they have sufficient abilities, and only then they are given the opportunity to create results. “Why to waste effort and time only on sex-based discrimination”, Papoyan emphasizes. It is necessary to take a person as a specialist and start work from that point.
"The conference is for showing that women have nothing to prove in the field," says the founder of the conference, emphasizing that the conference is entitled “Female is now”.
"We are trying to prove that women's time is now, the present belongs to women, not the future", she said.
Papoyan said that Vice President of the National Assembly Hakob Arshakyan will make an opening speech at the conference in support of the idea and the efforts made for holding the conference.
About three dozen speakers representing more than 15 countries participating in the conference include both women and men. Papoyan emphasizes that there will be bold speeches by male speakers that men are at fault for creating this discrimination.
During the conference, the results of the competition of startups created by both Armenian and foreign women will be summarized. More than 50 applications have been received. There is a professional jury that will decide the best startup or startups among the ten selected. And the prize fund is around 10 thousand dollars. Five of the 10 startups are from Armenia, two from Jordan, one from Bahrain, and the others from Tanzania and Kenya.
The FemInno conference will be continuous. Every year in the summer, the organizers will appreciate, praise the role of women in technology and science. The founder of FemInno emphasizes that this is a solidarity conference, they want to create an interesting cooperative atmosphere between the sexes, to show decision makers that women are really able to create values and there is no need to discriminate against them.