COVID-19. Հայաստանում գերակշռում է oմիկրոնի BA.5 տարբերակը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, համագործակցելով Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի և Հայ-Ռուսական համալսարանի հետ, շարունակում է իրականացրել կորոնավիրուսային հիվանդությունով ՊՇՌ դրական արդյունքով պացիենտների նմուշների մոլեկուլյար-գենետիկ հետազոտություններ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը տեղեկացնում է, որ հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվել են հետևյալ տարբերակները՝ B 1.1.529 (Օմիկրոնի սկզբնական տարբերակը), BA.2 («Ստելս» տարբերակը), BA.4 և BA.5, որը գերակշռում է ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում։
Հաշվի առնելով համաճարակային իրավիճակը` ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում շարունակել պահպանել հակահամաճարակային կանոնները և պատվաստվել, քանի որ պարբերաբար ի հայտ եկող նոր շտամների՝ մասնավորապես «Օմիկրոնի» համատեքստում, հատկապես կարևորվում են պատվաստումները՝ այդ թվում խթանիչ դեղաչափերով։

COVID-19: В Армении преобладает штамм BA.5 омикрона
Министерство здравоохранения Армении продолжает проводить молекулярно-генетические исследования образцов пациентов с положительным результатом ПЦР на коронавирусную болезнь.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в результате исследований были обнаружены следующие штаммы: B 1.1.529 (начальный штамм омикрона), BA.2 (штамм стелс-омикрон), BA.4 и Б.5, которые преобладают как во всем мире, так и в Армении.
Принимая во внимание эпидемическую ситуацию, министерство здравоохранения Армении еще раз призывает продолжать соблюдать противоэпидемические правила и проводить вакцинацию, так как в связи с регулярно появляющимися новыми штаммами, в частности рамках штамма «омикрон», прививки, включая бустерные дозы, особенно важны.