ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է հայ ռազմագերիներին անհապաղ ազատ արձակելու կոչով Ազգային անվտանգության հատկացումների ակտի լրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է 2023 թվականի բյուջետային տարում Ազգային անվտանգության հատկացումների ակտին ներկայացված ևս երեք հայամետ լրացում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
Մասնավորապես, ընդունվել է 611-րդ լրացումը, որով կոչ է արվում Ադրբեջանի կառավարությանն անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց: Լրացման հեղինակը ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆն է:
Բացի այդ, ընդունվել է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնաժողովի համանախագահ Ջեքի Սփիերի ներկայացրած լրացումը, որով կոչ է արվում ԱՄՆ պետդեպարտամենտին ներկայացնել զեկույց, որում փաստաթղթավորված են Բայդենի վարչակազմի կողմից «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ լրացումը կրկին շրջանցելու պատճառները: Սփիերը լրացման մեջ նաև պահանջել է, որպեսզի ներկայացվելիք զեկույցում տեղեկություն լինի այն մասին, թե արդյոք Ադրբեջանին ցուցաբերված ամերիկյան աջակցությունը չի վնասել խաղաղության գործընթացին Արցախում, ինչպես նաև տրվի գնահատական 2020 թվականի նոյեմբերի հրադադարից մինչ օրս Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ հարձակողական ուժի կիրառման կամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ոտնահարման վերաբերյալ:
Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է նաև կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնի, Քրիս Պապասի ու Գուս Բիլիրակիսի լրացումը, որով կոչ է արվում սահմանափակել ամերիկյան ռազմական F-16 կործանիչների ու դրանց արդիականացման սարքավորումների վաճառքը Թուրքիային:
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 13-ին Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել էր Ազգային անվտանգության հատկացումների ակտին ներկայացված 121-րդ լրացումը, որով պահանջվում է ներկայացնել զեկույց Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ: 121-րդ լրացումը, մասնավորապես, պետդեպարտամենտից և պաշտպանական դեպարտամենտից պահանջում է ներկայացնել զեկույց, որում մանրամասն նկարագրված կլինի թե արդյոք Հայաստանի և Արցախի դեմ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից կիրառված թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում օգտագործված են եղել ամերիկյան արտադրության մասեր: Բացի այդ, զեկույցում պետք է ներկայացվեն Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սպիտակ ֆոսֆորի, կլաստերային ռումբերի ու այլ արգելված զինատեսակների կիրառման, պատերազմում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչ վարձկանների ներգրավման մասին տեղեկություններ:

Палата представителей США приняла поправки к Закону, предусматривающие немедленное освобождение армянских военнопленных
ЕРЕВАН, 15 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Палата представителей США приняла еще три проармянские поправки к Закону об ассигнованиях на национальную безопасность на 2023 бюджетный год. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщила делегация Ай Дат США.
В частности, была принята 611-я поправка, призывающая правительство Азербайджана немедленно освободить армянских военнопленных и мирных жителей. Автором приложения является конгрессмен США Адам Шифф.
Кроме того, была принята поправка, представленная сопредседателем комитета Конгресса по делам Армении Джеки Спир, призывающая Государственный департамент США представить отчет, документирующий причины повторного обхода администрацией Байдена поправки 907 Закон о поддержке свободы. В дополнении Спир также потребовала, чтобы в представляемом докладе содержалась информация о том, не повредила ли американская поддержка, оказанная Азербайджану, мирному процессу в Арцахе, а также дать оценку применению Азербайджаном наступательной силы против Армении или ущемлению суверенной территории Армении с момента прекращения огня в ноябре 2020 года по сей день.
Палата представителей также приняла поправку конгрессменов Фрэнка Паллона, Криса Паппаса и Гаса Билиракиса, которая призывает ограничить продажу Турции американских военных истребителей F-16 и оборудования для их модернизации.
Ранее, 13 июля, Палата представителей приняла поправку 121 к Закону об ассигнованиях на национальную безопасность, которая требует отчета о военных преступлениях Азербайджана. Поправка 121 прямо требует от Государственного департамента и Министерства обороны представить отчет с подробным описанием того, использовались ли в турецких беспилотниках, использованных Азербайджаном против Армении и Арцаха в 2020 году, детали американского производства. Кроме того, в отчете должны быть представлены сведения об использовании Азербайджаном белого фосфора, кассетных бомб и другого запрещенного оружия против Арцаха, привлечении к войне Турцией и Азербайджаном иностранных наемников-террористов.