ՀՀ կառավարությունը կաջակցի Իրաքյան Քուրդիստանում դժվար կացության մեջ հայտնված հայերին, եզդիներին, քրդերին ասորիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը աջակցություն կտրամադրի ճգնաժամով պայմանավորված Իրաքյան Քուրդիստանի տարբեր բնակավայրեր տեղափոխված հայերին, ճամբարներում բնակվող եզդի փախստականներին, ներքին տեղահանության ենթարկված քրդերին և ասորիներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը ներառված էր կառավարության նիստի չզեկուցվող հարցերի օրակարգում:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ճգնաժամային իրավիճակների պատճառով Իրաքի կենտրոնական և հարավային շրջաններից, ինչպես նաև Սիրիայից Իրաքյան Քուրդիստանի տարբեր բնակավայրեր տեղափոխված հայերի շրջանում կան կենցաղային ծանր պայմաններում հայտնված հայեր, որոնք մարդասիրական աջակցության կարիք ունեն։ Նման հայ ընտանիքների թիվը, ըստ Իրաքյան Քուրդիստանի հայ համայնքային կառույցների տրամադրած տվյալների, շուրջ 250 է։
Տեղական իշխանությունները, Իրաքի Հայոց Առաջնորդարանը, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները նրանց պարբերաբար մարդասիրական օգնություն են տրամադրում, որը, սակայն, բավարար չէ նրանց բնականոն կենցաղն ապահովելու համար։ Մշտապես առկա է սննդի, դեղորայքի, տաք հագուստի և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների կարիք։
Հայերից զատ՝ ծանր կենցաղային պայմաններում են հայտնվել նաև Իրաքյան Քուրդիստանի ճամբարներում բնակվող եզդի փախստականները, ներքին տեղահանության ենթարկված քրդերը և ասորիները։
Նախագծով աջարկվում է Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությանը հատկացնել 80 հազար ԱՄՆ դոլար։ Հաշվետվողականության և թափանցիկության ապահովման նպատակով Գլխավոր հյուպատոսությունը կձևավորի հանձնախումբ՝ օգնության շահառուների ցուցակների հստակեցման, պահանջվող ապրանքների գնման, այնուհետև օգնության բաշխման աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով։
Հանձնախմբում կներառվեն հայ համայնքի ղեկավարության անդամներ։ Շուրջ 250 հայ ընտանիքների, այսինքն՝ մոտ 1000 հոգու, կտրամադրվեն առաջին անհրաժեշտության սպառման ապրանքներ՝ սննդամթերք, անձնական հիգիենայի պարագաներ, դեղորայք և այլն, յուրաքանչյուր անձին շուրջ 100 ԱՄՆ դոլարի հաշվարկով։ Ինչ վերաբերում է ընդհանուր գումարի մնացորդին, որը կկազմի մոտ 30000 ԱՄՆ դոլար, ապա այն կհատկացվի տարբեր ճամբարներում բնակվող եզդի և այլ փոքրամասնությունների փախստականների համար տաքացուցիչներ և բլանկետներ ձեռք բերելու համար՝ տեղական իշխանությունների և ՀԱԿ-երի հետ համագործակցաբար։

Armenia government to provide support to Armenians, Yazidis, Kurds and Assyrians of Iraqi Kurdistan
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. The government of Armenia will provide support to Armenians who have settled in different settlements of Iraqi Kurdistan due to crisis, as well as to Yazidi refugees living in camps, internally displaced Kurds and Assyrians.
According to the explanation, many Armenians, who moved from Iraq’s central and southern regions, as well as from Syria to different settlements of Iraqi Kurdistan because of crisis situation, face heavy living conditions and need humanitarian aid. According to the data provided by Armenian community structures of Iraqi Kurdistan, the number of those Armenian families is around 250.
The local authorities, the Armenian Diocese of Iraq and international humanitarian organizations regularly provide these families with humanitarian aid, however, it is not enough for ensuring their living conditions as they constantly need food, medicines, warm clothes and first essentials.
In addition to Armenians, the Yazidi refugees living in camps in Iraqi Kurdistan, as well as the internally displaced Kurds and Assyrians also face heavy living conditions.
The decision proposes to provide 80,000 US dollars to the Consulate General of Armenia in Erbil. The Consulate will set up a commission to identify the lists of aid beneficiaries and other issues. The commission will consist of members of the leadership of the Armenian community. Around 250 Armenian families, in other words, nearly 1000 people, will be provided with first essentials – food, personal hygiene items, medicine, etc, at the cost of 100 US dollar per person. The rest of the money – around 30,000 US dollars, will be provided for acquiring heaters and blankets for Yazidi refugees and the refugees of other minorities.