ՀՀ կառավարությունը կաջակցի Իրաքյան Քուրդիստանում դժվար կացության մեջ հայտնված հայերին, եզդիներին, քրդերին ասորիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը աջակցություն կտրամադրի ճգնաժամով պայմանավորված Իրաքյան Քուրդիստանի տարբեր բնակավայրեր տեղափոխված հայերին, ճամբարներում բնակվող եզդի փախստականներին, ներքին տեղահանության ենթարկված քրդերին և ասորիներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը ներառված էր կառավարության նիստի չզեկուցվող հարցերի օրակարգում:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ճգնաժամային իրավիճակների պատճառով Իրաքի կենտրոնական և հարավային շրջաններից, ինչպես նաև Սիրիայից Իրաքյան Քուրդիստանի տարբեր բնակավայրեր տեղափոխված հայերի շրջանում կան կենցաղային ծանր պայմաններում հայտնված հայեր, որոնք մարդասիրական աջակցության կարիք ունեն։ Նման հայ ընտանիքների թիվը, ըստ Իրաքյան Քուրդիստանի հայ համայնքային կառույցների տրամադրած տվյալների, շուրջ 250 է։
Տեղական իշխանությունները, Իրաքի Հայոց Առաջնորդարանը, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները նրանց պարբերաբար մարդասիրական օգնություն են տրամադրում, որը, սակայն, բավարար չէ նրանց բնականոն կենցաղն ապահովելու համար։ Մշտապես առկա է սննդի, դեղորայքի, տաք հագուստի և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների կարիք։
Հայերից զատ՝ ծանր կենցաղային պայմաններում են հայտնվել նաև Իրաքյան Քուրդիստանի ճամբարներում բնակվող եզդի փախստականները, ներքին տեղահանության ենթարկված քրդերը և ասորիները։
Նախագծով աջարկվում է Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությանը հատկացնել 80 հազար ԱՄՆ դոլար։ Հաշվետվողականության և թափանցիկության ապահովման նպատակով Գլխավոր հյուպատոսությունը կձևավորի հանձնախումբ՝ օգնության շահառուների ցուցակների հստակեցման, պահանջվող ապրանքների գնման, այնուհետև օգնության բաշխման աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով։
Հանձնախմբում կներառվեն հայ համայնքի ղեկավարության անդամներ։ Շուրջ 250 հայ ընտանիքների, այսինքն՝ մոտ 1000 հոգու, կտրամադրվեն առաջին անհրաժեշտության սպառման ապրանքներ՝ սննդամթերք, անձնական հիգիենայի պարագաներ, դեղորայք և այլն, յուրաքանչյուր անձին շուրջ 100 ԱՄՆ դոլարի հաշվարկով։ Ինչ վերաբերում է ընդհանուր գումարի մնացորդին, որը կկազմի մոտ 30000 ԱՄՆ դոլար, ապա այն կհատկացվի տարբեր ճամբարներում բնակվող եզդի և այլ փոքրամասնությունների փախստականների համար տաքացուցիչներ և բլանկետներ ձեռք բերելու համար՝ տեղական իշխանությունների և ՀԱԿ-երի հետ համագործակցաբար։

Правительство РА поддержит армян, езидов, курдов и ассирийцев, находящихся в тяжелом положении в Иракском Курдистане
ЕРЕВАН, 14 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Правительство РА окажет поддержку армянам, переселившимся в связи с кризисом в различные населенные пункты Иракского Курдистана, езидским беженцам, проживающим в лагерях, внутренне перемещенным курдам и ассирийцам. Как сообщает «Арменпресс», проект был включен в повестку дня неотложных вопросов заседания правительства.
В обосновании отмечается, что среди армян, переселившихся из центральных и южных районов Ирака, а также из Сирии в различные населенные пункты Иракского Курдистана в связи с кризисными ситуациями, есть армяне, находящиеся в тяжелых бытовых условиях и нуждающиеся гуманитарная помощь. По данным, предоставленным армянскими общинными структурами Иракского Курдистана, число таких армянских семей составляет около 250 человек.
Местные власти, армянское руководство Ирака, а также международные гуманитарные организации регулярно оказывают им гуманитарную помощь, которой, однако, недостаточно для обеспечения их нормальной жизни. Постоянная потребность в еде, лекарствах, теплой одежде и других предметах первой необходимости.
Помимо армян, в тяжелых жилищных условиях оказались беженцы-езиды, проживающие в лагерях Иракского Курдистана, внутренне перемещенные курды и ассирийцы.
Согласно проекту, Генеральному консульству Республики Армения в Эрбиле рекомендуется выделить 80 тысяч долларов США. В целях обеспечения подотчетности и прозрачности Генеральное консульство сформирует комитет для уточнения списков получателей помощи, закупки необходимых товаров, а затем проведет работу по распределению помощи.
В комиссию войдут представители руководства армянской общины. Около 250 армянских семей, то есть около 1000 человек, будут обеспечены предметами первой необходимости: продуктами питания, предметами личной гигиены, лекарствами и т.д., стоимостью около 100 долларов США на человека. Что касается остатка общей суммы, которая составит около 30 000 долларов США, она будет направлена на покупку обогревателей и одеял для езидов и других беженцев из числа меньшинств, проживающих в различных лагерях, в сотрудничестве с местными властями и общественными организациями.