Տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի նպատակն է աջակցել հայկական ստարտափ էկոհամակարգին․Դիանա Արզումանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկեց Orion Summit 2022տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը, որը կազմակերպել է ստարտափների աճի և փոխկապակցված էկոհամակարգի զարգացման հանգույց հանդիսացող «Orion Worldwide Innovations»-ը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Orion Worldwide Innovations Armenia-ի համահիմնադիր Դիանա Արզումանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց, որ գագաթնաժողովի նպատակն է ամփոփել իրենց գործունեության երկու տարիները, աջակցել հայկական ստարտափ էկոհամակարգին։
«Պանելային քննարկումների ժամանակ կբացահայտենք այն խնդիրները և լուծումները, որոնք առաջացել են մեր էկոհամակարգում։ Նպատակ ունենք Հայաստանը ներկայացնել որպես տեխնոլոգիական ուղղվածության երկիր»,- ասաց Արզումանյանը։
Նա նշեց, որ գագաթնաժողովում կլինի հինգ պանելային քննարկումներ։ Դրանց ընթացքում կխոսվեն հայկական «միաեղջյուր» (unicorn) ընկերություններից, այնուհետև կլինեն քննարկումներ՝ ձեռքբերումներ և միաձուլումներ թեմայով։ Կներկայացվեն նաև Հայաստանում ամենաարագ աճող 5 ընկերությունները, որոնք «միաեղջյուր» դառնալու մեծ պոտենցիալ ունեն։
Orion Worldwide Innovations-ի հիմնադիր տնօրեն Էմմա Առաքելյանը նշեց, որ տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի ընթացքում կհայտարարվի Digital Julfa Network-ի (Թվային Ջուղա ցանցի)՝ որպես համահայկական մտավոր, տեխնոլոգիական, առևտրային ու մշակութային ուժը համախմբող նախաձեռնության, պաշտոնական մեկնարկի մասին։
«Այն կներկայացնի ներդրումային բանկերի ոլորտում ավելի քան 50 տարվա փորձ ունեցող Մարկ Չենյանը։ Մեր տեսլականն է՝ ապագայում ունենալ տասը «միաեղջյուրներ», որոնք կմեծացնեն երկրի հարստությունը»,- նշեց նա։
«Ամերիաբանկի» իրավական հարցերի գծով տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը շեշտեց, որ իրենց համար կարևոր է լինել միջոցառման պլատինիում հովանավոր։ Ընդգծեց, որ կարևորում են թվայնացման զարգացումը Հայաստանում, ավելի կոնկրետ՝ հայկական բիզնեսում։
«Ամերիաբանկը» միշտ եղել է նորարար տարբեր բնագավառներում։ Կարևորել է տարբեր նորարար ծրագրերի իրականացումը։ Մենք արդեն մի քանի տարի է զարգացնում ենք տարբեր էկոհամակարգեր, որոնք նպատակաուղղված են ինչպես բիզնեսի կյանքի հեշտացմանը, այնպես էլ տարբեր կազմակերպությունների»,- ասաց նա։
Վերջինիս խոսքով՝ նպատակաուղղված աշխատում են տարբեր էկոհամակարգերի զարգացման ուղղությամբ։ Նրա համոզմամբ՝ միջոցառումը կարևորագույն քայլերից մեկն է, որը կխթանի Հայաստանում այդ համակարգերի զարգացմանը։
Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրեն Արտյոմ Շամցյանը նշեց, որ բանկը հանդես է գալիս որպես գործընկեր նոր ձևավորվող և աշխատող ստարտափների համար։ Բանկը արդեն չի դիտվում միայն ֆինանսական ծառայություններ մատուցող կառույց։
Orion Summit 2022-ն անցկացվում է Երևանում հունիսի 22-ին: Մասնակցում են տեխնոլոգիաների, ֆինանսների, բիզնեսի և այլ ոլորտներում միջազգային ճանաչում ունեցող հիմնադիրներ, ներդրողներ, խորհրդատուներ և մասնագետներ:
Մասնակիցների թվում են ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահը։ Գագաթնաժողովի առանցքային ուղղվածություններից մեկն էկոհամակարգային լուծումների ներկայացումն է ու դրանց ներդրման խրախուսումը հայկական ընկերություններում:
«Օրիոնը» (Orion Worldwide Innovations) ստարտափների աճի և փոխկապակցված էկոհամակարգի զարգացման հանգույց է, որն առաջարկում է ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: «Օրիոնը» ներդրումների ենթակա ընկերությունների համար ստեղծում է ԱՄՆ մուտք գործելու հնարավորություններ, բարելավում այդ ընկերությունների՝ հաճախորդներ ձեռք բերելու ռազմավարությունները, օգնում մնալ մրցունակ և պաշտպանում իրենց նորարարությունները։
«Օրիոնը» հիմնադրվել է 2017 թ., ԱՄՆ-ում։ Ընկերությունը գրասենյակներ ունի Նյու Յորքում և Երևանում, համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրներում գործող ընկերությունների և ներդրողների ցանցերի հետ:

Цель технологического саммита - содействие армянской стартап-экосистеме: Диана Арзуманян
Технологический саммит организован Центром роста стартапов и развития взаимосвязанных экосистем Orion Worldwide Innovations.
Как сообщает «Арменпресс», соучредитель Orion Worldwide Innovations Armenia Диана Арзуманян на брифинге с журналистами отметила, что цель саммита - подвести итоги двухлетней деятельности и поддержать армянскую стартап-экосистему.
«В ходе панельных дискуссий мы раскроем проблемы и решения, которые возникли в нашей экосистеме. Наша цель - представить Армению как страну технологической ориентации», - сказала Диана Арзуманян.
Она отметила, что на саммите пройдет пять панельных дискуссий. На них будут говорить об армянских компаниях-единорогах (unicorn), будут обсуждаться темы достижении и слияний, представят 5 самых быстрорастущих компаний Армении, у которых есть большой потенциал стать «единорогом».
Эмма Аракелян, директор-основатель Orion Worldwide Innovations, сообщила, что во время технологического саммита в качестве инициативы, объединяющей общеармянские интеллектуальные, технологические, коммерческие и культурные силы, официально будет запущена сеть Digital Julfa.
«Ее представит Марк Ченьян, имеющий более чем 50-летний опыт работы в сфере инвестиционных банков. Наше видение - иметь в будущем десять «единорогов», что приумножит богатство страны», - сказала она.
Директор по правовым вопросам «Америабанка» Давид Саркисян подчеркнул, что для них важно стать платиновым спонсором мероприятия. Он подчеркнул, что они придают важность развитию цифровизации в Армении, а точнее - в армянском бизнесе.
«Америабанк» всегда был новатором в различных областях, придавал важность реализации различных инновационных программ. «Мы уже несколько лет разрабатываем различные экосистемы, которые направлены на облегчение жизни бизнеса, также и различных организаций», - сказал он.
22 июня в Ереване, в Матенадаране проходит «Orion Summit 2022». В нем принимают участие всемирно признанные учредители, инвесторы, консультанты, специалисты в области технологий, финансов, бизнеса и других областях.
Среди участников - министр высокотехнологичной промышленности РА, председатель Центрального банка РА. Одним из ключевых направлений саммита является презентация экосистемных решений и поощрение их внедрения в армянских компаниях.
Orion (Orion Worldwide Innovations) - это центр роста стартапов и развития взаимосвязанной экосистемы, предлагающий полный спектр услуг. Orion создает возможности выхода для инвестиционных компаний на рынок США, совершенствует их стратегии привлечения клиентов, помогает им оставаться конкурентоспособными и поддерживает их инновации.
Компания «Орион» была основана в 2017 году в США. Компания имеет офисы в Нью-Йорке и в Ереване, сотрудничает с компаниями и сетями инвесторов, работающими в разных странах мира.