ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինսկում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ռուս վրացական-սահմանի Վերին Լարսի անցակետում առաջացած խնդիրներին, ինչպես նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին ռուս-վրացական սահմանի Վերին Լարսի անցակետում առաջացած խնդիրները լուծելու համար՝ հիշեցնելով, որ սա «Հայաստանն ու Ռուսաստանը կապող միակ ցամաքային ճանապարհն է»։
«Այդ հարցի հետ կապված կային մտահոգություններ, քանի որ որոշակի խնդիրներ կան՝ կապված տնտեսական հոսքերի ավելացման հետ։ Շատ կարևոր է, թե ինչ ենք պայմանավորվել, այդ թվում՝ վրացի մեր գործընկերների հետ: Եվ կարևոր է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը արհեստական խոչընդոտների չհանդիպի»,-նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Նա նաև աջակցությունն է հայտնել ամբողջ տարածաշրջանի ապաշրջափակմանը:
«Հուսով եմ, որ արդեն իսկ կատարված աշխատանքի արդյունքում կգանք կոնկրետ լուծումների։ Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը ստեղծված իրավիճակում առանձնահատուկ նշանակություն ունի»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

В ходе встречи с председателем правительства РФ Михаилом Мишустиным в Минске премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся проблем на КПП “Верхний Ларс” на российско-грузинской границе, а также разблокирования транспортных и экономических коммуникаций в регионе. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, Пашинян поблагодарил российскую сторону за решение проблем, возникших на пункте пропуска на российско-грузинской границе "Верхний Ларс", напомнив, что это "единственная сухопутная дорога, которая соединяет Армению и Россию".
"Мы были довольно-таки озабочены по этому поводу, поскольку в связи с текущей экономической конъюнктурой там создаются некоторые проблемы из-за увеличения экономических потоков. Очень важно то, о чем мы договорились, в том числе с нашими грузинскими коллегами, чтобы товарооборот между Арменией и Россией не встречал искусственных барьеров", - сказал Пашинян.
Он также поддержал "деблокирование всего региона". "Я надеюсь, что в результате уже проделанной работы мы придем к конкретным решениям. Деблокирование транспортных и экономических коммуникаций региона... в текущей ситуации приобретает особую важность", - заключил премьер Армении.