Կարեն Գիլոյանը Լոզանում մասնակցել է WADA-ի ամենամյա սիմպոզիումին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը Լոզանում մասնակցել է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) ամենամյա սիմպոզիումին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, այցի շրջանակում Կարեն Գիլոյանն աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել նաև WADA-ի նախագահ Վիթոլդ Բանկայի, տնօրեն Թոմ Մեյի, աշխատակազմի ղեկավար Ֆրեդերիկ Դոնզեի և պաշտոնատար այլ անձանց հետ:
Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ քննարկվել են մի շարք կարևոր հարցեր, մասնավորապես WADA-ն բարձր է գնահատել Հայաստանի կառավարության վերաբերմունքը դոպինգի դեմ պայքարում։
Կարեն Գիլոյանի հրավերով աշնանը նախատեսվում է WADA-ի նախագահ Վիթոլդ Բանկանի այցը Հայաստան։
WADA-ի ամենամյա սիմպոզիումը հակադոպինգային օրացույցի խոշորագույն միջոցառումներից է: Այն ավանդաբար միավորում է միջազգային ֆեդերացիաների, ազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների՝ դոպինգի դեմ պայքարով զբաղվող մասնագետների, մարզիկների, ինչպես նաև կառավարությունների ներկայացուցիչների:

Карен Гилоян принял участие в ежегодном симпозиуме WADA в Лозанне
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян, который с рабочим визитом находится в Швейцарии, принял участие в ежегодном симпозиуме Всемирного антидопингового агентства (WADA), проходящем в Лозанне.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве ОНКС, в рамках визита Карен Гилоян провел рабочие встречи с президентом WADA Витольдом Банькой, директором Томом Мэйем, руководителем Аппарата Фредериком Донзе и с другими должностными лицами.
По словам заместителя министра, был обсужден ряд важных вопросов, в частности, WADA высоко оценило отношение правительства Армении к борьбе с допингом.
По приглашению Карена Гилояна осенью запланирован визит председателя WADA Витольда Баньки в Армению.
Ежегодный симпозиум WADA - одно из крупнейших мероприятий антидопингового календаря. Он традиционно объединяет международные федерации, антидопинговых экспертов, национальные и региональные организации, спортсменов, а также представителей власти.