Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման մեջ հնարավեր չէ չհասցեագրել և քաղաքական կարգավորում չտալ ԼՂ հակամարտությանը. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հաջորդած ասուլիսի ընթացքում Միրզոյանն ընդգծել է, որ կան մի քանի ուղղություններ, որոնցով բանակցություններն ընթանում են:
«Անշուշտ, բազաթիվ հարցերում պատկերացումները չեն համընկնում, բայց բանակցությունները հենց դրանով էլ բանակցություններ են, որ այդ չհամընկնող կետերի շուրջ փորձեն ընդհանուր եզրեր գտնել՝ փոխզիջումների տարբերակով: Մենք հավատում ենք խաղաղության գործընթացին: Մենք կարծում ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման մեջ հնարավեր չէ չանդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, չհասցեագրել և քաղաքական կարգավորում չտալ այդ հակամարտությանը։ Մենք նաև հավատացած ենք, որ այդ բանակցությունը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Սա է այն միջազգային ձևաչափը, որը ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ քաղաքական կարգավորումը գտնելու նպատակով»,- ասել է արարատ Միրզոյանը:
Նա հավելել է, որ բանակցություններն ընթանում են սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով: «Ըստ էության, բանակցություններ ասել, թերևս փոքր-ինչ չափազանցված է այս փուլի համար, բայց սկիզբը դրված է, մեկնարկը տրված է այս գործընթացի․ տեղի է ունեցել առաջին հանդիպումը: Ինչպես մենք նշեցինք, հանձնաժողովների երկրորդ հանդիպումը կլինի Մոսկվայում: Նաև որոշակի դրական տեղաշարժ ենք տեսնում տարածաշրջանային տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման առումով: Անշուշտ, ասել, որ կա լիարժեք պատկերացում՝ սխալ կլինի: Բայց նաև ուզում եմ ասել, որ կա դրական տեղաշարժ: Եվ այստեղ պետք է անպայմանորեն ընդգծեմ, որ հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շարունակական ազատ չարձակելը Բաքվի կողմից, ինչպես նաև մշակութային հուշարձանների նկատմամբ ոտնձգությունները, և ընդհանուր առմամբ, հակահայկական հռետորաբանությունն ու սադրիչ գործողությունները, որ մենք տեսնում ենք Բաքվից, միայն խանգարում են այս գործընթացներին: Առիթը օգտագործելով՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ և՛ Բաքվի, և՛ մեր միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավել այս հարցերին»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

В процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений нельзя не затронуть вопрос Нагорного Карабаха: Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян коснулся процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», на пресс-конференции по итогам встречи с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым Мирзоян подчеркнул, что есть несколько направлений, по которым ведутся переговоры.
«Конечно, представления не совпадают по многим вопросам, но переговоры есть переговоры, нужно попытаться найти точки соприкосновения по этим разногласиям путем компромисса. Мы верим в мирный процесс. Мы считаем, что при нормализации армяно-азербайджанских отношений невозможно не обратиться к нагорно-карабахскому конфликту, не заняться им, не дать политическое урегулирование этому конфликту. Мы также считаем, что эти переговоры должны проходить в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Это международный формат, созданный для поиска мирного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта», - подчернул Арарат Мирзоян.
Он добавил, что ведутся переговоры по демаркации и безопасности границ. «По сути, говорить о переговорах, пожалуй, некоторое преувеличение для этого этапа, но начало положено, старт этому процессу дан, состоялась первая встреча. Как мы уже упоминали, вторая встреча комиссий пройдет в Москве. Мы также видим некоторый положительный прогресс в плане разблокирования региональной экономической инфраструктуры. Конечно, говорить о полноте картины было бы неправильно. Но хочу сказать, что положительные сдвиги есть. Я должен подчеркнуть, что продолжающееся невозвращение армянских военнопленных и других задерживаемых в Баку, посягательства на армянские памятники культуры, антиармянская риторика и провокационные действия, которые мы видим из Баку, лишь мешают этим процессам. Пользуясь случаем, хотел бы еще раз обратить внимание Баку и наших международных партнеров на эти вопросы», - сказал глава МИД Армении.