Նիկոլ Փաշինյանն ու Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիին, ով Հայաստան է այցելել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, վարչապետը ողջունել է պարոն Պոլոլիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր և կարևորել Հայաստանի՝ 2021-2025թթ. համար ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գործադիր խորհրդի անդամ ընտրվելը, ինչն էլ ավելի կխթանի արդյունավետ փոխգործակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ զբոսաշրջությունը տնտեսության՝ կորոնավիրուսի համավարակից առավել տուժած ճյուղերից է Հայաստանում, որը ներկայում վերականգնման միտում է արձանագրում, և Կառավարությունը տարբեր ծրագրերով հնարավորինս աջակցում է այդ գործընթացին:
ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը երախտագիտություն է հայտնել հայկական կողմին ջերմ հյուրընկալության համար ու նաև շնորհավորել վարչապետ Փաշինյանին ծննդյան տարեդարձի առթիվ, մաղթել քաջառողջություն և արդյունավետ աշխատանք: Նա ողջունել է նստաշրջանը Երևանում անցկացնելու ՀՀ կառավարության որոշումը, կիսվել տպավորություններով միջոցառման ընթացքի և իր հանդիպումների վերաբերյալ, արդյունավետ գնահատել նստաշրջանի աշխատանքները: Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին ուրախալի է համարել Հայաստանում տուրիզմի վերականգնման միտումը և ՀՀ կառավարության հետ գործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Զրուցակիցները քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Երկուստեք կարևորվել են գյուղական տուրիզմի և ագրոտուրիզմի զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, զբոսաշրջային բիզնեսով զբաղվելը խթանող, մտածելակերպը զարգացնող կրթական ծրագրերի իրականացմանը, նաև կանանց ձեռներեցության հզորացմանը միտված նախաձեռնությունները: Վարչապետը ներկայացրել է Կառավարության ծրագրերն այս ուղղություններով և դրանց շարունակական լավարկման համատեքստում կարևորել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ խորհրդատվական օժանդակությունը: Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին հետաքրքրական է համարել ներկայացված ծրագրերը և վերահաստատել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ պատրաստակամությունը՝ իր գործիքակազմով աջակցելու դրանց հաջող իրագործմանը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հաջորդ տարի Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի ներդրումային համաժողով կազմակերպելու հնարավորությունների շուրջ և պայմանավորվել շարունակել համագործակցության օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը:

Armenian PM, UNWTO Secretary-General discuss prospects of expanding cooperation in tourism sector
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Secretary-General of the United Nations World Tourism Organization (UNWTO) Zurab Pololikashvili, who arrived in Armenia to attend the 67thmeeting of the UNWTO Commission for Europe, the PM’s Office said.
Welcoming the visit of Zurab Pololikashvili’s delegation to Armenia and highlighting the fact that Armenia was elected member of the UNWTO Executive Council for 2021-2025, the Prime Minister said this will further boost the productive partnership. He said that tourism is the most affected branches of the economy from COVID-19, which is now at a recovery stage, and the government assists this process with different programs.
The UNWTO Secretary-General expressed gratitude to the Armenian side for the warm welcome and congratulated the Armenian PM on birthday, wishing good health and a productive work. He welcomed the Armenian government’s decision to hold the meeting in Yerevan, shared his impressions on the course of the event and the meetings held, assessing the session works as effective. Zurab Pololikashvili praised the recovery trends of tourism sector in Armenia and expressed readiness to deepen the partnership with the government of Armenia.
The sides discussed the prospects of expanding the cooperation in tourism sector. Both sides attached importance to the initiatives aimed at the development of tourism and agrotourism, improvement of infrastructure, implementation of programs directed to doing tourism business, as well as the empowerment of women entrepreneurship. The Prime Minister presented the government’s programs in these directions and highlighted the UNWTO consulting support in this context.
Views were exchanged also about the possibilities of holding an investment forum on tourism in Armenia next year, and agreement was reached to continue the active work towards the fulfillment of the cooperation agenda.