ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատանի կատարողների ամենամյա «Բոստորգայի» միջազգային մրցույթում «Գրան պրի» մրցանակին է արժանացել Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի «Երգեցողություն» մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողուհի Սուսաննա Պողոսյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մրցույթն անցկացվել է Ղազախստանի Հանրապետության Ալմաթի քաղաքում մայիսի 28-ից հունիսի 1-ը:
«Բոստորգայի» 20-րդ մրցույթում հանդես են եկել մոտ 300 մասնակից 7 երկրից՝ խմբեր և անհատ կատարողներ։ Հայաստանի պատվիրակ Սուսաննա Պողոսյանն առաջին մրցութային օրը կատարել է Արամ Ավագյանի և Սրբուհի Ստամբոլցյանի հեղինակած «Հայաստան աշխարհ» երգը։ Իսկ երկրորդ օրը՝ Քրիստինա Ագիլերայի «Hurt» երգը։
Միջազգային մրցույթի ժյուրիի կազմում է եղել նաև քոլեջի «Երաժշտության» ամբիոնի վարիչ, երգիչ Տիգրան Հայորդին։ Հայաստանի պատվիրակությունը մի քանի օրից հայրենիք կվերադառնա պատվավոր մրցանակով։

Сусанна Погосян победила на ежегодном Международном конкурсе юных исполнителей «Босторг»
Сусанна Погосян, студентка 1 курса Государственного колледжа культуры и искусств им. Шарля Азнавура по специальности «Вокал», на ежегодном Международном конкурсе молодых исполнителей «Босторг» удостоилась «Гран-при».
Как передает «Арменпресс», конкурс проходил в Казахстане, в Алматы с 28 мая по 1 июня.
В 20-м конкурсе «Босторг» участие приняли около 300 участников из 7 стран – коллективы, индивидуальные исполнители. В первый день конкурса Сусанна Погосян исполнила песню «Страна Армения», написанную Арамом Авагяном и Србуи Стамболцян. Во второй день песню Кристины Агиллеры «Hurt».
В составе жюри международного конкурса был и заведующий кафедрой «Музыка» колледжа, певец Тигран Айорди. Через несколько дней армянская делегация вернется на родину с почетной наградой.