Անահիտ Ավանեսյանի գլխավորած պատվիրակությունը Լիտվայում է
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա այցով Լիտվայի Հանրապետությունում է. նպատակը` առողջության ապահովագրության ոլորտում Լիտվայի ձեռքբերումներին ծանոթանալու, համակարգի ներդրման և գործարկման մեխանիզմներն ուսումնասիրելն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ առողջաահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ պատվիրակության կազմում են առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալը, ոլորտի մասնագետներ, պաշտոնատար անձինք ֆինանսների, էկոնոմիկայի նախարարություններից, վարչապետի աշխատակազմից:
Այցի շրջանակներում Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել է Լիտվայի առողջապահության նախարար Արունաս Դուլկիսի հետ: Քննարկվել են շուրջ մեկ տարի առաջ գործընկերների կողմից ստորագրված առողջապահության և բժշկագիտության բնագավառներում համագործակցության համաձայնագրից բխող անելիքները, մասնավորապես` ապահովագրության ներդրման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Հյուրընկալող կողմը ներկայացրել է Լիտվայում իրականացված բարեփոխումները, դրանց արդյունքները: Ընդգծվել է, որ շարունակում են աշխատել ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման, հատկապես երկարաժամկետ ծրագրեր ներդնելու ուղղությամբ: Այժմ աշխատանքներն են տարվում բուժօգնության որակը բարելավելու նպատակով, որպեսզի հիվանդանոցային բուժօգնությունն ավելի կենտրոնացվի առաջնային օղակում, ինչը նվազ ծախսատար է: Նաև խոսել են ապահովագրական ֆոնդի գումարների հավաքագրման մեխանիզմների շուրջ, որոնք տրամադրվում են գործատուի և աշխատողի կողմից (քաղաքացիների մասնաբաժինը 6,9%-ի շրջանակներում): Կողմերն անդրադարձել են նաև ապահովագրության շրջանակներում դեղորայքի ծախսին վերաբերող հարցին, որը 100%-ով փոխհատուցում է ապահովագրության ֆոնդը, ինչն էլ նվազեցնում է բնակչության լրացուցիչ ծախսերը դեղորայքի ձեռքբերման համար:
Քննարկվել են նաև երկու երկրների հետագա գործակցության ուղղությունները:
Անահիտ Ավանեսյանը գործընկերջը հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու Երևանում հոկտեմբերի 5-7-ն անցկացվելիք Արագ արձագանքման բժշկական թիմերի 5-րդ գլոբալ հանդիպմանը:

Министры здравоохранения Армении и Литвы обсудили вопросы сотрудничества
Делегация во главе с министром здравоохранения Армении Анаит Аванесян находится с трехдневным визитом в Литовской Республике. Цель визита – ознакомиться с достижениями Литвы в области медицинского страхования, изучить механизмы внедрения и работы системы. В состав делегации входят первый заместитель министра здравоохранения, специалисты в данной области, представители министерств финансов, экономики и аппарата премьер-министра.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства здравоохранения, в рамках визита Анаит Аванесян встретилась с министром здравоохранения Литвы Арунасом Дулькисом. Были обсуждены вопросы, связанные с соглашением о сотрудничестве в области здравоохранения и медицины, подписанным партнерами около года назад, в частности, проделанная работа по внедрению страхования.
Принимающая сторона представила проведенные в Литве реформы и их результаты. Было подчеркнуто, что они продолжают работу по повышению эффективности программ, особенно реализации долгосрочных программ. В настоящее время ведется работа по улучшению качества медицинской помощи, чтобы стационарная помощь была в большей степени сосредоточена на первичной помощи, которая является менее затратной.
Также были затронуты механизмы сбора средств в страховой фонд, которые предоставляет работодатель-работник (доля граждан в пределах 6,9%). Стороны также рассмотрели вопрос стоимости лекарств в рамках страхования, которое на 100% возмещает страховой фонд, что снижает дополнительные расходы населения на приобретение лекарств.
Также были обсуждены направления дальнейшего сотрудничества между двумя странами.
Анаит Аванесян пригласила своего коллегу в Армению для участия в 5-м Глобальном собрании медицинских бригад быстрого реагирования, которое пройдет в Ереване 5-7 октября.