Նոր թվային քարտեզ՝ 24 ժամում. ավարտվել է Synergy Hackathon 2022-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձայնային օգնական, խելացի տան համակարգեր, աշխատակիցների ինտենսիվ շփումն ապահովող հարթակ. այս բոլոր գաղափարներն իրականացել են 24 ժամում:
Երևանում կայացել է Synergy Hackathon 2022 նորարար գաղափարների մրցույթը: Մրցույթի արդյունքներով հաղթող է ճանաչվել Synergy-ի ԴՆԹ-ի թվային քարտեզը ստեղծած թիմը, երկրորդ հորիզոնականում է p2p մեխանիզմով տվյալների զուգահեռ մուտքագրման համակարգը, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրել է ձայնային օգնական ստեղծող թիմը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ արդեն տարիներ շարունակ նորարար գաղափարների մրցույթը միավորում է Synergy-ի նորարարներին 24-ժամյա մեծ տոն-մրցույթի շուրջ։
Hackathon 2022-ին 130-ից ավելի մասնակից 11 թիմում 24 ժամ աշխատեց՝ փորձելով ծրագրավորման մրցույթին ստեղծել թվային ու նորարար լուծումներ:
Նախորդ տարիներին ստեղծված տեխնոլոգիաներից շատերն այսօր օգտագործվում են Synergy Armenia-ում․ «Այս մրցույթին ստեղծված գաղափարներից շատերն ունեին բարձր արժեք բիզնեսի տեսանկյունից, ուստի հաղթողներին ընտրելն էլ բավականին դժվար էր: Մեր ընկերությունը բավականին մեծ է. ունենք մասնաճյուղեր Երևանում, Ստեփանակերտում, Գյումրիում, Վանաձորում, և բոլոր մասնաճյուղերի աշխատակիցներին միավորելու, նրանց ստեղծագործելու ազատություն տալու տեսանկյունից շատ ենք կարևորում միջոցառումը և ամեն տարի մեծ մասշտաբով իրականացնում ենք»,-նշեց Synergy-ի հիմնադիր տնօրեն Աշոտ Հովհաննիսյանը:
Ընկերության տեխնիկական տնօրեն Հայկ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ իրենց ստեղծած ձայնային օգնականի գաղափարի շուրջ միավորված թիմն ընդամենը մեկ գիշերում կարողացել է ստեղծել օնլայն օգնական, որը գտնում, ամրագրում է ազատ սրահները բիզնես հանդիպումների համար, գտնում է նաև ազատ տեղեր կայանատեղիում.
«Տեխնոլոգիական այս լուծումները գտնելու ու արդեն գոյություն ունեցող ինֆորմացիան մեկտեղելու համար, բնականաբար, 24 ժամը քիչ էր, բայց մեզ համար կարևորն արդյունքն է, ուստի շարունակելու ենք ավելի «խելացի» դարձնել մեր ձայնային օգնականին»,- ասա նա:
Իսկ առաջին հորիզոնականը գրաված գաղափարի հեղինակը՝ համակարգի ինժեներ Հայկ Ժամհարյանը նշեց, որ իրենց մոտիվացրել են հատկապես ընկերության 25-ամյա հաջողությունները:
«Գուցե անձամբ իմ ներդրումը մեր հաջողություններում ընդամենը 0,1 տոկոսն է կազմում, բայց մենք ուզում էինք թվային քարտեզի միջոցով ցույց տալ, թե ինչպես է այս տարիների ընթացքում ընկերությունն աշխարհի 80-ից ավելի երկրում բարիքին ուղղված ծրագրեր ստեղծել պետությունների համար՝ փոխելով մարդկանց կյանքը դեպի լավը: Մեր 13 հոգանոց թիմին շատերն էին ուզում միանալ, շատերը նույնիսկ մյուս թիմերից օգնում էին մեզ՝ հանուն ընդհանուր գաղափարի: Նշանակում է՝ Սիներջիի հաջողության համար բոլորն են պատրաստ միանալ»,- նշեց Ժամհարյանը:
Գաղափարները գնահատող ժյուրիի անդամներն են Synergy-ի հիմնադիր տնօրեն (CEO) Աշոտ Հովհաննիսյանը, գործադիր փոխնախագահ (Executive Vice President) Արթուր Հովհաննիսյանը, ինժեներիայի գծով մենեջեր (Engineering Manager) Երեմ Գևորգյանը և նախագծի ղեկավար (Project Manager) Հովհաննես Աղաջանյանը:
Գաղափարները գնահատվել են ըստ նորարարության ու կրեատիվության, իրագործման կատարելության և բիզնես արժեքի: Հաղթողները ստացել են թիմային հանգստի փաթեթներ:

Новая цифровая карта за 24 часа: завершился конкурс инновационных идей «Synergy Hackathon 2022»
Голосовой помощник, системы «умного дома» - для электропитания, дверей, оконных засовов. Все эти идеи были реализованы за 24 часа.
В Ереване прошел конкурс инновационных идей «Synergy Hackathon 2022». Победителем конкурса стала команда, создавшая цифровую карту Synergy DNA, второе место заняла команда, разработавшая систему параллельного ввода данных через механизм p2p, третье место заняла команда, создавшая голосового помощника.
Как передает «Арменпресс», конкурс инновационных идей уже много лет собирает новаторов Synergy на большой 24-часовой праздник-конкурс.
В Hackathon 2022 11 команд с более чем 130 участниками работали в течение 24 часов, пытаясь создать цифровые и инновационные решения.
В Synergy Armenia используются многие технологии, созданные в предыдущие годы. «Многие идеи, созданные на этом конкурсе, были высоко оценены с точки зрения бизнеса, поэтому выбирать победителей довольно сложно. Наша компания довольно большая. У нас есть филиалы в Ереване, Степанакерте, Гюмри, Ванадзоре. Мы этому мероприятию придаем большое значение с точки зрения объединения сотрудников всех филиалов и предоставления им свободы творчества.
По словам технического директора компании Айка Мартиросяна, команда, объединившаяся вокруг идеи созданного ими голосового помощника, смогла всего за одну ночь создать онлайн-помощника, который находит, резервирует свободные залы для проведения деловых встреч, также находит бесплатные парковочные места.
«Очевидно, что 24 часов было недостаточно, чтобы найти эти технологические решения и объединить уже существующую информацию, но для нас это важный результат, поэтому мы продолжим делать нашего голосового помощника более «умным», - сказал он.
Автор идеи, занявшей первое место, инженер систем Айк Жамхарян отметил, что их особо мотивировал 25-летний успех компании.
«Возможно, мой личный вклад в наш успех составляет всего 0,1%, но мы посредством цифровой карты хотели показать, как компания годами создавала программы для разных стран, меняя жизнь людей к лучшему. Многие люди хотели присоединиться к нашей команде из 13 человек, многие и из других команд помогали нам с общей идеей. Это означает, что каждый готов внести свой вклад в успех Synergy, - сказал Жамхарян.
В составе жюри, оценивающего идеи, были генеральный директор Synergy Ашот Ованнисян, исполнительный вице-президент Артур Ованнисян, технический руководитель проекта Ерем Геворгян, руководитель проекта Ованнес Агаджанян.
Идеи оценивались с точки зрения инновационности и креативности, совершенства реализации и ценности для бизнеса. Победители получили путевки на отдых всей командой.