Անահիտ Ավանեսյանը միջազգային բարձրաստիճան ժողովին կարևորել է պատվաստանյութերի արդար և ժամանակին բաշխումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևում ընթացող Առողջապահության համաշխարհային 75-րդ վեհաժողովի շրջանակներում ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մասնակցել է աշխարհահռչակ «Kyle House Group» խորհրդատվական ընկերության կազմակերպած բարձրաստիճան ժողովին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացնում է, որ քննարկվել են պատվաստանյութերի հասանելիության ապահովման, նորարարության և համաշխարհային արտադրության կարողությունների հզորացման կարևորությանը վերաբերող հարցեր։
«Հանդիպման մասնակիցների շարքում էին մի շարք երկրների առողջապահական գերատեսչությունների ղեկավարներ, ԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ համատեղ ծրագրի (UNAIDS), Ռոքֆելլեր հիմնադրամի, «Gavi» պատվաստանյութերի և մի շարք այլ գլոբալ առողջապահական հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Անահիտ Ավանեսյանն անդրադարձել է պատվաստանյութերի հավասար, արդար և ժամանակին բաշխման կարևորությանը՝ բնակչությանը համավարակներից պաշտպանելու և վարակիչ հիվանդությունների տարածումը կանխելու համատեքստում։

Анаит Аванесян на международной встрече призвала к справедливому и своевременному распределению вакцин
В рамках проходящей в Женеве 75-й Всемирной ассамблеи здравоохранения министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян приняла участие во встрече высокого уровня, организованной всемирно известной консалтинговой компанией «Kyle House Group».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на страницу министерства здравоохранения в Facebook, были обсуждены вопросы, связанные с обеспечением доступности вакцин, инноваций, усилением потенциала мирового производства.
Во встрече приняли участие главы здравоохранительных ведомств ряда стран, высокопоставленные лица ВОЗ и ЮНЭЙДС, Фонда Рокфеллера, компании Gavi и ряда других глобальных организаций здравоохранения.
Анаит Аванесян коснулась возможности равного, справедливого и своевременного распределения вакцин в контексте защиты населения от эпидемий и предотвращения распространения инфекционных заболеваний.