ԱԽ-ն պարզաբանել է Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությունը, թե Օնիկ Գասպարյանը պատերազմի չորրորդ օրն այն կանգնեցնելու անհրաժեշտության մասին է բարձրաձայնել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անվտանգության խորհուրդը պարզաբանում է տարածել, որտեղ անդրադառնում է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի՝ մայիսի 5-ին News.am լրատվական կայքին տված հարցազրույցի ընթացքում կատարած հայտարարությանը:
«Արմենպրես»-ը Անվտանգության խորհրդի տարածած պարզաբանումը ներկայացում է ստորև.
«Ի պատասխան ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի՝ մայիսի 5-ին News.am լրատվական կայքին տված հարցազրույցի, Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը հարկ է համարում պարզաբանել սույն հարցազրույցում հնչած պնդումն, ըստ որի՝ Օնիկ Գասպարյանն, իբրև, պատերազմի չորրորդ օրը պատերազմը կանգնեցնելու անհրաժեշտության մասին է բարձրաձայնել:
Սույն պնդման առնչությամբ ներկայացնում ենք ԱԽ-ի՝ 30.09.2020 թ. նիստին Օնիկ Գասպարյանի զեկույցից արձանագրված որոշ հատվածներ (տես՝քաղվածք №1), որոնցում պարոն Գասպարյանը մասնավորապես նշում է. «Պարոն վարչապետ, ըստ էության, իրադրությունը մարտավարական առումով անփոփոխ է, այսինքն որևէ առաջընթաց հակառակորդը չի ունեցել ... » ավելացնելով. « ... Ամեն դեպքում զորքերը իրենց խնդիրը կատարում են, առավոտյան մի հատ փոքր հակահարված ձեռնարկեցինք Ջաբրայիլի ուղղությամբ, հաջողություններ ունեցանք ... », եզրափակելով իր ելույթը՝ Օնիկ Գասպարյանը նշել է. «Սա է իրավիճակը, շարունակում ենք մեր խնդիրը կատարել ու մինչև վերջ շարունակելու ենք կատարել»:
Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը մեկ անգամ ևս հրապարակում է ԱԽ 30.09.2020 թվականի նիստի գաղտնազերծված հատվածների ձայնագրությունը, և վերահաստատում, որ Օնիկ Գասպարյանը պատերազմի չորրորդ օրվա ԱԽ նիստում պատերազմը կանգնեցնելու որևէ առաջարկ չի արել»:

СНБ Армении ответила на заявление экс-министра обороны Давида Тонояна
СНБ Армении ответила на заявление экс-министра обороны Давида Тонояна. Как сообщает Арменпресс, в заявлении СНБ говорится:
“В ответ на интервью бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна новостному сайту News am от 5 мая, аппарат Совета безопасности считает необходимым разъяснить прозвучавшее в этом интервью заявление, согласно которому Оник Гаспарян якобы на четвертый день войны поставил вопрос о необходимости прекращения войны.
В связи с этим утверждением представляем выдержки из доклада Оника Гаспаряна на заседании СБ 30.09.2020 года , где г-н Гаспарян, в частности, отмечает : «Господин премьер-министр, по сути дела, в тактическом плане ситуация не изменилась, то есть противник не добился никакого прогресса…», и добавляет :«…Во всяком случае, войска выполняют поставленную задачу, утром мы предприняли небольшую успешную контратаку в направлении Джебраила,…». Завершая свое выступление Оник Гаспарян отмечает:«Такова ситуация, мы продолжаем выполнять нашу задачу и выполним ее до конца».
Аппарат Совета безопасности еще раз публикует запись рассекреченных фрагментов заседания Совбеза от 30 сентября 2020 года, и подтверждает, что на заседании СБ в четвертый день войны Оник Гаспарян не делал никаких предложений по остановке войны”.