ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ն ամրապնդում են համագործակցությունը միջուկային էներգիայի խաղաղ և անվտանգ օգտագործման ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված «Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիրը թույլ կտա ամրապնդել միջուկային էներգիայի խաղաղ և անվտանգ օգտագործման բնագավառում կողմերի միջև համագործակցությունը, ընդլայնել միջուկային էներգետիկայի հայ մասնագետների՝ ոլորտի վերջին տեխնոլոգիական նորամուծություններին ծանոթանալու հնարավորությունները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հուշագիրը հանդիսանում է ՀՀ և ԱՄՆ միջև 1997 թ-ին՝ «Միջուկային անվտանգության բնագավառում համագործակցության և տեխնիկական տեղեկությունների փոխանակման վերաբերյալ» համաձայնագրի կնքմամբ սկիզբ առած, ինչպես նաև 2007 և 2017 թթ.-ի պայմանագրերով վերահաստատված համագործակցության շարունակության ուղղությամբ հերթական քայլը:
Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հուշագիրը ստորագրելուց առաջ նշել էր, որ Հայաստանը գնահատում է ԱՄՆ-ի ջանքերը Հայաստանում էներգետիկ ոլորտը զարգացնելու ուղղությամբ՝ այդ համատեքստում կարևորելով ստորագրվելիք հուշագիրը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն իր հերթին ընդգծել է, որ հուշագրի ստորագրումը համագործակցության նոր ուղիներ է բացում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների համար: Նա կարծիք էր հայտնել, որ հուշագիրը կարող է ծառայել երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 2-6-ն աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում է՝ մասնակցելու Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստին:
Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ստորագրել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև «Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիրը:

Армения и США укрепляют сотрудничество в области мирного и безопасного использования атомной энергии
Меморандум о взаимопонимании «О сотрудничестве в области мирной атомной энергетики», подписанный между Арменией и США позволит укрепить сотрудничество между сторонами в области мирного и безопасного использования ядерной энергии, а также предоставит армянским атомщикам более широкий доступ к последним технологическим достижениям в данной сфере.
Как сообщает «Арменпресс», данный документ является очередной фазой двустороннего партнерства, начавшегося в 1997-ом году с подписания договора «О сотрудничестве в сфере ядерной безопасности и об обмене техническими данными», а также последующих соглашений 2007-го и 2017-го годов.
2 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, до подписания меморандума с госсекретарем США Энтони Блинкеном, отметил, что Армения ценит усилия США в направлении развития энергетической сферы Армении, подчеркнув в этом контексте важность подписанного меморандума.
Госсекретарь США Энтони Блинкен, в свою очередь, отметил, что подписание меморандума открывает новые пути сотрудничества для Армении и Соединенных Штатов. Он выразил мнение, что меморандум может служить укреплению двусторонних отношений между двумя странами.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян с 2 по 6 мая с рабочим визитом находится в Соединенных Штатах Америки для участия в заседании Армяно-американского стратегического диалога.
2 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Энтони Блинкен подписали Меморандум о взаимопонимании между Соединенными Штатами Америки и Республикой Армения «О сотрудничестве в области мирной атомной энергетики».