Պարը մշակութային հաղորդակցման լեզու է. ԿԳՄՍ նախարարը Պարի միջազգային օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել
![Պարը մշակութային հաղորդակցման լեզու է. ԿԳՄՍ նախարարը Պարի միջազգային օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2022/04/1081918.jpg)
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Պարի միջազգային օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, ուղերձի մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Պարարվեստի՛ սիրելի ներկայացուցիչներ, ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիդ մասնագիտական տոնի առթիվ:
Պարը մշակութային այն կարևոր դրսևորումներից է, որ մղում է ինքնաճանաչման, ազգային արժեքների բացահայտման՝ միևնույն ժամանակ կամրջելով տարբեր աշխարհագրությունների մշակույթներ, ստեղծելով փոխճանաչման հիմքեր:
Պարը, ի վերջո, մշակութային հաղորդակցման լեզու է, և այս տոնը կոչված է միավորելու բոլոր ուղղությունների պարերը՝ որպես արվեստի միասնական ձև, որը չի ճանաչում քաղաքական, էթնիկ, մշակութային որևէ սահման:
Պարը ոչ միայն արվեստի գեղեցիկ արտացոլում է, մարմնի լեզու, այլև ազգային պատմության, կենսակերպի ու ավանդույթների, իղձերի ու նվաճումների յուրօրինակ արտացոլում: Ի պատիվ պարարվեստի մեր երախտավորների՝ աշխարհը հաղորդակից է դառնում մեր պարային մշակույթի թե՛ ավանդական, թե՛ ժամանակակից դրսևորումներին, բացահայտում մեզ նաև այս տիրույթում:
Մշակութային քաղաքականության համատեքստում պետությունը մի շարք ծրագրերով մշտապես աջակցում է ազգագրական և ժողովրդական համույթների գործունեությանը, բալետային ներկայացումների, ազգագրական, ժողովրդական պարերի նոր բեմադրությունների իրականացմանը, ազգային պարարվեստը միջազգային հանրությանը պատշաճ ներկայացնելուն, ինչպես նաև երիտասարդ կատարողների և պարուսույցների խրախուսմանը:
Պարարվեստի բոլոր գործիչներին մաղթում եմ ստեղծագործական նոր ներշնչանքներ, բազում բեմեր և լեփ-լեցուն դահլիճներ»:

Танец – это язык культурного общения: министр науки и культуры поздравил по случаю Международного дня танца
![Танец – это язык культурного общения: министр науки и культуры поздравил по случаю Международного дня танца](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2022/04/1081918.jpg)
«Уважаемые танцоры, сердечно поздравляю всех вас с профессиональным праздником.
Танец является одним из мощных культурных проявлений, способствующих самопознанию, открытию национальных ценностей, в то же время, соединяя культуры разных географических регионов, создает основу для взаимного познания.
Ведь танец – это язык культурного общения, этот праздник призван объединить танцы всех направлений как единый вид искусства, не знающий политических, этнических, культурных границ.
Танец – это не только красивое отражение искусства, языка тела, но и уникальное отражение национальной истории, быта и традиций, мечтаний и достижений. К чести наших благодарных любителей танцев мир знакомится как с традиционными, так и с современными проявлениями нашей танцевальной культуры, открывая нас и в этой сфере.
В контексте культурной политики государство постоянно поддерживает деятельность этнографических и фольклорных ансамблей, реализацию новых постановок балетных постановок, этнографических и народных танцев, надлежащее представление национального танца международному сообществу, а также поощрение молодые артисты и хореографы.