ՄԻՊ-ը ոստիկանությանը կոչ է անում ծառայողական պարտականությունները կատարելիս դրսևորել պատշաճ և օրինաչափ վարքագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի արագ արձագանքման խմբերը շարունակում են այցեր իրականացնել ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության մի շարք ստորաբաժանումներ, մասնավորապես՝ Կենտրոնի, Արաբկիրի, էրեբունու, Քանաքեռ-Զեյթունի, Շենգավիթի, Մալաթիայի և Մաշտոցի բաժիններ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Առանձնազրույցներ են տեղի ունեցել ազատությունից զրկված թվով 35 անձանց հետ, ուսումնասիրվել են վարչական ձերբակալման տեսանյութերը:
Արձանագրվել է նաև, որ Ոստիկանության բաժիններ բերման են ենթարկվել թվով 7 անչափահաս անձինք, որոնցից մեկը՝ 13 տարեկան:
Ըստ երեխաների և այլ ականատեսների հայտնած տեղեկությունների՝ 13 տարեկան երեխան մեքենա է նստեցվել ոստիկանության 4 ծառայողների, իսկ մյուսները՝ 4-6 ծառայողների կողմից:
Արձանագրվել է նաև, որ 13 տարեկան երեխային ոստիկանության մեքենա նստեցնելու պահին հավաքի մասնակիցներից ոմանք ոստիկանության ծառայողներին տեղեկացրել են երեխայի տարիքի մասին, սակայն այս հանգամանքը հաշվի չի առնվել վերջիններիս կողմից: Վերջինիս նկատմամբ վարչական վարույթ չի իրականացվել, և նա Ոստիկանության բաժնից ազատ է արձակվել:
Զանգվածային լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված տեսանյութերի մշտադիտարկման արդյունքում և Ոստիկանության բաժիններ իրականացված այցերի շրջանակում արձանագրվել են անձանց առանց ազատությունից զրկելու հիմքերը բացատրելու, նվազագույն իրավունքները պարզաբանելու (փաստաբանի, լռելու, հեռախոսազանգի իրավունքից օգտվելու և այլ իրավունքներ), անհամաչափ ֆիզիկական ուժի կիրառությամբ բերման ենթարկելու դեպքեր:
Ոստիկանության բաժիններում արձանագրվել են նաև բերման ենթարկված անձանց գրանցամատյանների թերի լրացման դեպքեր, այդ թվում՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Նոր Նորքի բաժին իրականացված այցի շրջանակում արձանագրվել է, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով վարչական ձերբակալման ենթարկված անձը ազատ է արձակվել, սակայն ելքի և մուտքի գրանցամատյանում բացակայել է նրան ազատ արձակելու ժամի վերաբերյալ ճշգրիտ գրառումը, այն դեպքում, երբ անձը ենթադրաբար ծանոթացվել և իր ստորագրությամբ հաստատել է կատարված գրառումների իսկությունը:
ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական, Մալաթիայի և Շենգավիթի բաժիններ իրականացված այցերի շրջանակում արձանագրվել են նաև վարչական ձերբակալման ենթարկված անձի հեռախոսազանգի իրավունքից օգտվելու խոչընդոտներ, որոնք Պաշտպանի ներկայացուցիչների միջամտությամբ վերացվել են:
Ոստիկանության Կենտրոնական բաժին իրականացրած այցի շրջանակում Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել վարչական ձերբակալման ենթարկված փաստաբան Ալեքսան Թումասյանի հետ, ով տեղեկացրել է, որ չի մասնակցել բողոքի ակցիային, այլ Ոստիկանության ծառայողին ներկայացրել է, որ քաղաքացին հանդիսանում է իր վստահորդը՝ փորձելով պարզաբանում ստանալ քաղաքացուն վարչական ձերբակալման ենթարկելու իրավական հիմքերի վերաբերյալ:
Արձանագրված խնդիրները Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ամփոփվում են, Պաշտպանի իրավասության շրջանակում կձեռնարկվեն անհրաժեշտ միջոցներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը արձանագրում է, որ Ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացիներին վարչական ձերբակալման ենթարկելու ընթացակարգը կատարվում է մի շարք իրավունքների և ազատությունների կոպիտ խախտումների դրսևորմամբ: Մասնավորապես՝ ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից որևէ օրինական պահանջ չներկայացնելը, անձանց ազատությունից զրկելու հիմքերը չպարզաբանելը, վերջիններիս նվազագույն իրավունքները չպարզաբանելը, ինչպես նաև Ոստիկանության ծառայողների կողմից ոչ համաչափ ֆիզիկական ուժի կիրառումը կրում են շարունակական բնույթ:
Ելնելով վերոգրյալից՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ՀՀ ոստիկանությանը կոչ է անում իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելիս դրսևորել պատշաճ և օրինաչափ վարքագիծ՝ ապահովելով ազատությունից զրկված անձանց նվազագույն իրավունքների իրացման հնարավորությունները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի արագ արձագանքման խմբերը շարունակում են 24 ժամյա ռեժիմով մշտադիտարկումների իրականացումը, այդ թվում՝ ծայրահեղ ու վտանգավոր խոսքի դրսևորումների մասով:

Защитник прав человека призывает полицию к достойному и законному поведению при исполнении служебных обязанностей
ЕРЕВАН, 29 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Группы быстрого реагирования Аппарата Защитника прав человека РА продолжают посещать ряд подразделений Ереванского городского управления Полиции РА, в частности отделения Кентрон, Арабкир, Эребуни, Канакер-Зейтун, Шенгавит, Малатия и Маштоц. Об этом «Арменпресс» сообщили в аппарате Защитника прав человека РА.
Были проведены беседы с 35 задержанными, просмотрены видеозаписи административных задержаний.
Также сообщалось, что в РОВД доставили 7 несовершеннолетних, одному из которых 13 лет.По словам других очевидцев, 13-летнего подростка посадили в машину четверо полицейских, а остальных - 4-6 полицейских.
Сообщалось, что когда 13-летнего ребенка посадили в милицейскую машину, некоторые из участников акции сообщили полиции о возрасте ребенка, но последние не учли этот факт. В отношении него не было возбуждено административное дело, он был освобожден из РОВД.
В результате мониторинга видеоматериалов, опубликованных в СМИ, при посещении ОВД выявлены случаи разъяснения оснований лишения свободы, разъяснения минимальных прав (адвокат, молчание, иные права на использование права на телефонную связь), случаи применения несоразмерной физической силы при задержании.
В отделах полиции зафиксированы также случаи неполного заполнения регистров подвергнутых приводу лиц, в том числе, в рамках визита в отдел Нор Норка управления города Еревана Полиции РА было зафиксировано, что лицо, подвергшееся административному аресту по статье 182 Кодекса об административных правонарушениях, было освобождено, однако в регистре выезда и въезда отсутствовала точная запись о времени его освобождения, в том случае, когда лицо, предположительно, ознакомилосьи своей подписью подтвердило подлинность сделанных записей.
В ходе посещений Центрального, Шенгавитского отделов и отдела Малатии Полиции РА также были зафиксированы препятствия для осуществления права на телефонный звонок задержанному, которые были устранены при вмешательстве представителей Защитника.
В рамках визита в Центральный отдел полиции представители омбудсмена провели личную беседу с арестованным адвокатом Алексаном Тумасяном, который сообщил, что не участвовал в акции протеста, а представил сотруднику полиции, что гражданин является его доверенным лицом, пытаясь получить разъяснения относительно правовых основ административного задержания гражданина.
Зарегистрированные проблемы обобщены в аппарате Защитника прав человека, будут приняты необходимые меры в рамках компетенции Защитника.
Защитник прав человека РА констатирует, что процедура административного задержания граждан сотрудниками полиции осуществляется с нарушением ряда прав и серьезными нарушениями свобод. В частности, непредставление сотрудниками полиции РА какого-либо законного иска, неуяснение оснований лишения свободы, неуяснение минимальных прав последних, а также применение несоразмерной физической силы сотрудниками полиции продолжаются.
Исходя из вышеизложенного, Защитник прав человека призывает Полицию РА к надлежащему, законному поведению при исполнении своих служебных обязанностей, обеспечивая возможности для реализации минимальных прав лиц, лишенных свободы.
Группы быстрого реагирования Аппарата Защитника прав человека продолжают вести круглосуточный мониторинг, в том числе по выявлению экстремальных и опасных высказываний.