Հայաստանն ու Հնդկաստանն ակտիվացնում են համագործակցությունը զբաղվածության ու սոցիալական պաշտպանության ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի Հնդկաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ՝ ակտիվացնելու համագործակցությունը զբաղվածության ու սոցիալական պաշտպանության ոլորտում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը նշեց, որ նման մակարդակի երկխոսության առաջին փորձն է:
«Հնդկաստանը շատ կարևոր երկիր է Հայաստանի համար բազմաոլորտ համագործակցության համատեքստում: Այս առումով ասեմ, որ բավական արդյունավետ այց էր, որը հագեցած էր ձեռք բերված պայմանավորվածություններով: Արդեն ձևավորվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք աշխատելու են պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար»,-ասաց նախարար Մկրտչյանը:
Նարեկ Մկրտչյանն առանձնացրեց Հնդկաստանում գործող «Skill India» պետական խոշոր կորպորացիայի ղեկավարության հետ հանդիպումը: Կորպորացիան համագործակցում է տարբեր բիզնես ասոցիացիաների, խոշոր ընկերությունների հետ` աշխատելով մարդկանց հմտությունների զարգացման, վերապատրաստումների ուղղությամբ: Կորպորացիան ակտիվ հարաբերություններ ունի ուսումնական հաստատությունների, բիզնես- կազմակերպությունների հետ, հստակեցնում է, թե որ ոլորտներն են գերակա, ինչ մասնագետներ են անհրաժեշտ: Այսինքն՝ կատարվում է բազմակողմանի ուսումնասիրություն, մեկ տեղում հավաքագրվում է ամբողջ ինֆորմացիան և փոխադարձ համագործակցությամբ փորձում են արձագանքել աշխատաշուկային: Դա արվում է խիստ համակարգված, հանրապետության ամբողջ տարածքով: Կորպորացիան իրականացնում է տարեկան 60 մլն մարդու վերապատրաստում: Նախարարը տեղեկացրեց, որ կորպորացիայի ղեկավարության հետ ստորագրվել է հուշագիր Հայաստանում նման ինստիտուտ ներդնելու համար:
«Մեծ թվով մարդկանց վերապատրաստելու, աշխատաշուկայում մրցունակ դարձնելու Հնդկաստանի փորձը մեզ համար շատ կարևոր է: Այսօր մենք մեր զբաղվածության ծրագրերը վերագնահատում ենք, որպեսզի դարձնենք առավել թիրախային: Ահա այդ համատեքստում շատ կարևոր է միջազգային հաջող փորձն ուսումնասիրելը: Այդ առումով Հնդկաստանը բավական հաջող փորձ ունի: Եթե մեզ հաջողվեց նման համակարգ ներդնել Հայաստանում, ապա մենք կկարողանանք հմտությունների զարգացման նոր ճանապարհներ առաջարկել մեր քաղաքացիներին»,-ասաց Նարեկ Մկրտչյանը:
Արդյունավետ հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Հնդկաստանի աշխատանքի, զբաղվածության և շրջակա միջավայրի նախարար Բհուպենդեր Յադավի հետ: Նարեկ Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել մի քանի ուղղություններով համաձայնագրեր ստորագրելու համար: Արդեն իսկ ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, հստակեցվել է այն մարդկանց ցանկը, որոնք պատասխանատու են Հայաստանի հետ այդ ոլորտում աշխատանքներն առաջ տանելու համար:
«Հաջորդ շաբաթվանից կսկսենք աշխատանքները: Ուղղություններից մեկը կազմակերպված աշխատանքային միգրացիայի շուրջ քննարկումներն են: Ինչպես գիտեք Հնդկաստանից աշխատուժ է ներգրավվում Հայաստանի տարբեր ոլորտներում: Նախատեսում ենք այդ շարժն օրինական իրավահարաբերությունների հիմքի վրա դնել, իրավական խորհրդատվություն տրամադրել, ոչ ֆորմալ երևույթները ֆորմալացնել, վերապատրաստման հնարավորություններ տալ»,-ասաց նա:
Հաջորդ ուղղությունը, որը կրկին զարգացած է Հնդկաստանում սոցիալական պաշտպանության և աշխատանքային իրավահարաբերությունների ոլորտն է: Նախարարը նկատեց, որ Հնդկաստանն այն եզակի երկրներից է, որ հեռավար աշխատանք իրականացնող մարդկանց տվել է կարգավիճակ՝ ներառելով սոցիալական պաշտպանության համակարգում: Հայաստանի համար դա ևս կարևոր է: Այս ուղղությամբ սկսվելու է փորձի փոխանակման գործընթաց:

Армения и Индия активизируют сотрудничество в сфере занятости и социальной защиты
ЕРЕВАН, 28 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. В рамках рабочего визита министра труда и социальных вопросов РА Нарека Мкртчяна в Индию достигнут ряд договоренностей по активизации сотрудничества в сфере занятости и социальной защиты. Министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» отметил, что это первая попытка диалога такого уровня.
«Индия является очень важной страной для Армении в контексте междисциплинарного сотрудничества. В этой связи должен сказать, что это был достаточно результативный визит, насыщенный достигнутыми договоренностями. Уже сформированы рабочие группы для работы над выполнением договоренностей», - сказал министр Мкртчян.
Нарек Мкртчян особо отметил встречу с руководством крупной госкорпорации «Skill India», работающей в Индии. Корпорация сотрудничает с различными бизнес-ассоциациями, крупными компаниями, занимающимися повышением квалификации и обучением людей. Корпорация активно взаимодействует с учебными заведениями, бизнес-организациями, уточняет, какие направления являются приоритетными, какие специалисты необходимы. Другими словами, проводится комплексное исследование, вся информация собирается в одном месте, они пытаются реагировать на рынок труда путем взаимного сотрудничества. Это делается очень скоординированно по всей стране. Корпорация ежегодно обучает 60 миллионов человек. Министр сообщил, что с руководством корпорации подписан меморандум о внедрении такого учреждения в Армении.
«Для нас очень важен опыт Индии в обучении большого количества людей и повышении их конкурентоспособности на рынке труда. Сегодня мы пересматриваем наши планы занятости, чтобы сделать их более целенаправленными. В этом контексте очень важно изучать успешный международный опыт. В этом плане Индия имеет достаточно успешный опыт. Если нам удастся внедрить такую систему в Армении, мы сможем предложить нашим гражданам новые пути развития навыков», - сказал Нарек Мкртчян.
Также состоялась продуктивная встреча с министром труда, занятости и окружающей среды Индии Бхупендером Ядавом. Нарек Мкртчян сообщил, что достигнуты договоренности о подписании соглашений по нескольким направлениям. Уже сформирована рабочая группа, уточнен список лиц, ответственных за работу с Арменией в этой сфере.
«Мы начнем работу на следующей неделе. Одно из направлений – обсуждение организованной трудовой миграции. Как известно, в различных сферах Армении задействована рабочая сила из Индии. Мы планируем основать это движение на правовых отношениях, предоставлять юридические консультации, формализовать неформальные мероприятия и предоставлять возможности для обучения», — сказал он.
Следующей областью, которая была реконструирована в Индии, является сфера социальной защиты – трудовые отношения. Министр отметил, что Индия является одной из уникальных стран, которая придала статус людям, работающим удаленно, в том числе в системе социальной защиты. Это возможно и для Армении. В этом направлении начнется процесс обмена опытом.