Գյումրին և Կրագերոն հռչակվեցին քույր քաղաքներ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 25-ին պաշտոնական այցով Գյումրիում էր Նորվեգիայի թագավորության Կրագերո քաղաքի պատվիրակությունը։ Գյումրու համայնքապետարանում Կրագերոյի քաղաքապետ Գռունե Վեգար Քնյուդսենը ու Գյումրիի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արթուր Պապիկյանը կնքեցին հուշագիր, ըստ որի Գյումրին և Կրագերոն հռչակվեցին քույր քաղաքներ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, քույր քաղաքներ ճանաչելու մասին որոշումը մշակվել էր դեռ 2018 թվականին՝ Գյումրու նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի ու Կրագերոյի քաղաքապետ Յոնե Բլիկրայի նախաձեռնությամբ:
«Որպես քույր քաղաքներ՝ առաջին համագործակցությունը կլինի մշակութային ու կրթական ոլորտներում, բայց հետագայում նաև բիզնես համագործակցություն ենք նախատեսում: Սպասվում է բավական լավ համագործակցություն»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցի ընթացքում նշեց Գռունե Քնյուդսենը: Նա տեղեկացրեց, որ Կրագերո քաղաքում հիմա մեկ հայ ընտանիքի է ապրում:
«Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան, հուսամ հաջորդ տարվա ընտրություններից հետո ևս բախտ կունենամ գալ Հայաստան, մի երկիր, որն ինձ զարմացրեց իր պատմական ու մշակութային հարուստ ժառանգությունով: Իրապես, շատ դրական լիցքեր ստացա Հայաստանից. զարմացած եմ մարդկանց վերաբերմունքից՝ շատ բաց ու ջերմ ժողովուրդ եք: Ուրախ ու հպարտ եմ , որ ստորագրեցինք երկու քաղաքների միջև հուշագիրը՝ ի նպաստ 2 քաղաքների զարգացման »,-նշեց նա:
Արթուր Պապիկյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ այս պայմանագրով ամրագրվում է հետագա համագործակցությունն անչափ կարևոր ոլորտներում, ինչպիսիք են մշակույթը, կրթությունն ու բիզնեսը:
Լիահույս եմ, որ համագործակցային հարթակներում կունենանք արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ մեր երկու քաղաքների »,- եզրափակեց Գյումրիի փոխքաղաքապետը:

Гюмри и Крагеро объявлены городами-побратимами
ГЮМРИ, 25 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. 25 апреля делегация города Крагеро Королевства Норвегия посетила Гюмри с официальным визитом. Мэр Крагеро Грюне Вегар Кнудсен и первый заместитель мэра Гюмри Артур Папикян подписали в муниципалитете Гюмри меморандум, согласно которому Гюмри и Крагеро объявлены городами-побратимами.
Как сообщает «Арменпресс», решение о признании городов-побратимов было принято в 2018 году по инициативе бывшего мэра Гюмри Самвела Баласаняна и мэра Крагеро Йоне Бликра.
«Как города-побратимы, первое сотрудничество будет в культурно-образовательной сфере, но в дальнейшем мы предусматриваем и деловое сотрудничество. Ожидается неплохое сотрудничество», - сказал в беседе с «Арменпресс» Грюне Кнудсен. Он сообщил, что в Крагеро сейчас проживает армянская семья.
«Это мой первый визит в Армению, надеюсь, что после выборов в следующем году мне посчастливится приехать в Армению, страну, которая удивила меня своим богатым историческим и культурным наследием. Действительно, я получил много позитивной энергии от Армении. Я удивлен отношением людей, вы очень открытые и теплые люди. Я счастлив и горжусь тем, что мы подписали меморандум между двумя городами в пользу развития двух городов», — сказал он.
Артур Папикян в своем выступлении отметил, что это соглашение предусматривает дальнейшее сотрудничество в очень важных сферах, таких как культура, образование и бизнес.
"Я полон надежд, что у нас будет эффективная работа на площадках сотрудничества на благо наших двух городов", — заключил заместитель мэра Гюмри.