Յոհաննես Բրամսի «Գեղեցկուհի Մագելոնե» վոկալ շարքը հեքիաթային աշխարհ կտանի հանդիսատեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական կոնսերվատորիայի օպերային ստուդիան հերթական անակնկալը կմատուցի արվեստասերներին: Ապրիլի 21-ին ստուդիայի բեմ կբարձրանա գերմանացի ականավոր կոմպոզիտոր, դաշնակահար, դիրիժոր Յոհաննես Բրամսի «Գեղեցկուհի Մագելոնե» վոկալ շարքը՝ բեմադրված տարբերակով:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը ներկա է եղել գլխավոր փորձին և զրուցել համերգի երաժշտական ղեկավար, դաշնակահար Շուշան Հունանյանի, ռեժիսորը Լիգիա Վարդանյանի հետ:
Հունանյանը «Գեղեցկուհի Մագելոնեն» համարում է Բրամսի ամենաբարդ ու հետաքրքիր ստեղծագործություններից մեկը վոկալ և դաշնամուրային նվագակցության առումով: Ըստ նրա՝ բարդությունն է պատճառը, որ քչերն են անդրադառնում այդ գործին:
Երաժիշտն աշխատում է Դյուսելդորֆի Ռոբերտ Շումանի անվան կոնսերվատորիայում, որտեղ համագործակցում է երգչուհի Յուլիանա Բանզեի հետ: Բանզեի կատարմամբ ունկնդրելով Ֆրանց Շուբերտի «Ձմեռային ճանապարհը» գործի բեմադրված տարբերակը՝ շատ է ոգևորվել: Արդյունքում Շուշան Հունանյանն աշխատել է ուսանողների հետ ու կատարել այն, իսկ հետո որոշել է անդրադառնալ Բրամսին: Նախագիծը հաջողության է հասել Գերմանիայում և հաջորդ տարի ևս կբեմադրվի:
«Հասմիկ Պապյանն առաջարկեց այն անպայման բեմադրել նաև Հայաստանում: Ինչպես ասացի, ստեղծագործությունը բարդ էր և ուսանողների համար ոչ այնքան մատչելի: Կարծեցինք՝ հետաքրքիր կլինի, եթե երգերը բաժանենք մի քանի ուսանողի միջև: Այդպես ուսանողը ծանոթանում է ամբողջ ստեղծագործությանը և նույնիսկ այն երգերը, որոնք անձամբ չի երգում, այնքան է լսում, որ հոգուն են հասնում»,-նշեց երաժիշտը:
«Գեղեցկուհի Մագելոնե»-ի հիմքում ֆրանսիական միջնադարյան հեքիաթն է՝ սիրավեպը, որը 15-րդ դարում ֆրանսերենից գերմաներեն է թարգմանվել, հետո Լյուդվիգ Յոհան Թիքը վերամշակել է այն: Բրամսը, իր գրադարանում տեսնելով Թիքի գիրքը, որոշում է բովանդակության հիման վրա ստեղծագործություն գրել, որն ավարտում է տասը տարվա ընթացքում: «Առաջին վեց երգը շատ կարճ ժամանակահատվածում է գրել, հետո ընդմիջել է, որովհետև այդ ընթացքում ծնվել են «Գերմանական ռեքվիեմը», կամերային երաժշտությունը և այլն»,-պատմեց դաշնակահարը:
Ռեժիսոր Լիգիա Վարդանյանն էլ բեմադրությունն անելիս փորձել է գտնել լուծումներ, որոնք հնարավորություն կտան բեմում հեքիաթային մթնոլորտ ստանալ, որը հանդիսատեսին այլ աշխարհ կտեղափոխի: «Յուրաքանչյուր համարից առաջ ու հետո երաժշտասերը կտեսնի բոլորովին այլ աշխարհ, մեր արտիստները, որոնք ներկայացման սկզբում ասես թանգարանի արձաններ լինեն, ամեն կատարումից հետո կանցնեն կերպարանափոխությունների, վերածնության միջով»,-նշեց նա ու հավելեց՝ ներկայացման վերջում, երբ հերոսները վերագտնում են իրար, ամեն բան գունազարդվում է, ու կտավն ամբողջանում է:
«Գեղեցկուհի Մագելոնե»-ի մենակատարներն են սոպրանո Դիանա Գալստյանը, տենոր Արամո Մամիկոնյանը, մեցցո-սոպրանո Սառա Հակոբյանը, բարիտոն Ակսել Դավեյանը, կոնցերտմայստերը Կատարինե Հովսեթյանն է, օպերային ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավարը Հասմիկ Պապյանն է:

Вокальный цикл Иоганнеса Брамса «Прекрасная Магелона» перенесет зрителей в сказочный мир
ЕРЕВАН, 21 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Оперная студия Ереванской государственной консерватории преподнесет любителям искусстваочередной сюрприз. 21 апреля на сцене студии состоится вокальный цикл «Прекрасная Магелона» выдающегося немецкого композитора, пианиста, дирижера Иоганна Брамса.
Корреспондент «Арменпресс» присутствовал на генеральной репетиции, побеседовал с музыкальным руководителем концерта, пианисткой Шушан Унанян, режиссером Лигией Варданян.
Унанян считает «Прекрасную Магелона» одним из самых сложных и интересных произведений Брамса с точки зрения вокально-фортепианного сопровождения. По ее словам, именно сложность является причиной того, что мало кто занимается этим вопросом.
Музыкант работает в Консерватории Роберта Шумана в Дюссельдорфе, где сотрудничает с певицей Юлианой Банзе. Прослушивая постановочную версию «Зимней дороги» Франца Шуберта в исполнении Банзе, она очень взволновалась. В итоге Шушан Унанян поработала со студентами и исполнила это, а потом решила обратится кБрамсу. Проект пользуется успехом в Германии и будет поставлен в следующем году.
«Асмик Папян предложила непременно поставить его в Армении. Как я уже сказала, работа была сложной – не очень доступной для студентов. Мы подумали, что было бы интересно поделиться песнями с несколькими студентами. Таким образом, студент знакомится со всей композицией, даже те песни, которые он лично не поет, он столько слышит, что они проникают в душу», — рассказала музыкант.
«Прекрасная Магелона» основана на средневековой французской сказке, романе, который был переведен с французского на немецкий язык в 15 веке, а затем переработан Людвигом Иоганном Тиком. Увидев книгу Тика в своей библиотеке, Брамс решает написать содержательную работу, которую завершит за десять лет. «Первые шесть песен он написал за очень короткий промежуток времени, потом взял перерыв, потому что за это время родились «Немецкий реквием», камерная музыка и т. д.», — рассказала пианистка.
Режиссер Лигия Варданян во время постановки постаралась найти решения, которые дадут возможность получить на сцене сказочную атмосферу, которая перенесет зрителей в другой мир. «До и после каждого номера меломан увидит совершенно другой мир. Наши артисты, которые в начале выступления выглядят как музейные статуи, после каждого выступления будут проходить трансформации и перерождения», — сказала она, добавив, что в окончание спектакля, когда герои вновь находят себя, все раскрашивается и полотно готово.
Солисты «Прекрасной Магелоны» – сопрано Диана Галстян, тенор Арамо Мамиконян, меццо-сопрано Сара Акопян, баритон Аксель Давеян, концертмейстер – Катарине Овсетян, художественный руководитель оперной студии – Асмик Папян.