Մեր առաքելությունն է գնալ ինչ-որ լուծումների և երկարաժամկետ խաղաղություն ապահովել. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղի հարցի ամենամեծ խնդիրներից մեկն այն է, որ դրա լուծման բանաձևը միայն հայկական կողմից չէ կախված. ՀՀ գործող իշխանությունն իր առաքելությունն է համարում գնալ ինչ-որ լուծումների և երկարաժամկետ խաղաղություն ապահովել Հայաստանի և տարածաշրջանի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում՝ անդրադառնալով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանի հարցին:
«Մենք պետք է իլյուզիաներ չունենանք: Ղարաբաղի հարցի ամենամեծ պրոբլեմներից մեկը ո՞րն է եղել և շարունակում է մնալ. որ դրա լուծումը, լուծման այս կամ այն բանաձևը միայն մեզանից չէ կախված: Ես ուզում եմ, որ մենք խորը ընկալենք այս նրբությունները: Պետականության կշիռը, քաշը, աստիճանը աստեղ է շատ կարևոր, թե քո տեսակետը ինչքանո՞վ կարող ես առաջ մղել՝ առանց վնասելու ինքդ քեզ: Այստեղ շատ կարևոր նրբություններ կան»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ պետք է ի վերջո սկսել խոսել այդ թեմայով, կարողանալ պատճառահետևանքային կապերը ճիշտ և հստակ ընդգծել:
Վարչապետի խոսքով՝ պատմական իրողություններն էլ այնպես չէ, որ ինչ-որ կոնկրետ և տեսանելի տեղ են տանում: «Այդ պրոցեսը պետք է անընդհատ կառավարվի: Թեմայի բարդությունը սրա մեջ է»,-նշեց նա:
Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի առանձնահատկությանն անդրադառնալով՝ Փաշինյանը կրկնեց՝ այն, ինչին Հայաստանը երկար բանակցությունների արդյունքում համաձայնել է, հաջորդ պահին արդեն Ադրբեջանը դրա հետ համաձայն չի եղել: «Այս իրողություններն էլ պետք է հաշվի առնենք: Այլ բան, որ պետք է գտնենք ճիշտ բալանսը, որտեղ կարող ենք հանգել ինչ-որ լուծումների: Եվ ես կարծում եմ՝ մեր առաքելությունը այդ է՝ գնալ ինչ-որ լուծումների և երկարաժամկետ խաղաղություն ապահովել ՀՀ-ի և տարածաշրջանի համար: Բայց դա չի նշանակում, որ կա երաշխիք, որ մենք դա կարող ենք անել: Մենք դա կարող ենք չկարողանալ անել՝ ամենատարբեր պատճառներով»,-ասաց Փաշինյանը:
Իսկ, թե ի՞նչ պատճառներ կարող են լինել որևէ լուծման չհասնելու համար, Փաշինյանը ասաց. «Պատճառ 1՝ մեր ժողովուրդը կարող է ասել, որ իր համար ընդունելի չէ: Պատճառը 2՝ միջազգային կոնյուկտուրան կարող է թույլ չտալ, որ դա տեղի ունենա»:
Վարչապետը նշեց՝ աշխարհակարգը փլուզվում է: Եվ այդ պարագայում ըստ նրա, կրկնակի և եռակի ջանքեր են պահանջվում փոթորիկը հաղթահարելու համար: Փաշինյանը կարևորեց մարդկանց հետ լրջագույն հաղորդակցության մեջ լինելը՝ հավելելով, որ ունեն այդ հնարավորությունը՝ խոսելու մարդկանց հետ, լսելու, կայացնելու լեգիտիմ որոշումներ:

‘Our mission is to go to some solutions and ensure long-term peace’ – Armenian PM
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. One of the biggest problems of the Karabakh issue is that the formula of its resolution does not depend on the Armenian side only. The current leadership of Armenia considers its mission to go to some solutions and ensure long-term peace for Armenia and the region, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the Q&A session in the Parliament.
“We should not have illusions. What has been and is still one of the biggest problems of the Karabakh issue? That its resolution, this or that formula for resolution does not depend on us only. I want us to deeply perceive these nuances. The share, weight and degree of statehood is very important here, to what extent you can push forward your vision without damaging yourself. There are many important nuances here”, the PM said, adding that it is necessary to eventually start talking about this topic.
He said the historical realities as well do not lead to a concrete and visible place. “This process must be managed constantly. The complexity of the topic is within this”, he said.
Touching upon the peculiarity of the Karabakh negotiation process, Pashinyan repeated that what Armenia has agreed over as a result of long negotiations, Azerbaijan has opposed it the next moment. “We need to take into account these realities as well. It’s another thing that we must find the right balance where we can come to some solutions. And I think that our mission is that, to go to some solutions and ensure long-term peace for Armenia and the region. But this doesn’t mean that there is a guarantee that we can do that. We could be unable to do it for various reasons”, the PM said.
As for what reasons could be for not achieving any solution, the PM said: “Reason 1 – our people can say that it is not acceptable for them. Reason 2 – international situation may not allow that to happen”.
The PM said the world order is collapsing. And in this case, he said, double and triple efforts are required to overcome the storm. He highlighted the serious communication with the people, adding that they have that opportunity to talk to the people, listen to them and make legitimate decisions.