ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 2022 թվականի մարտի 10-ին ընդունել է թիվ 283-Ն որոշումը, որով կմեկնարկի 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնի տեղահանված և ժամանակավոր կացարաններում բնակվող ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի իրականացումը ՀՀ մարզերում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ միգրացիոն ծառայությունից, ըստ 2013 թվականին կատարված ուսումնասիրությունների՝ մարզերում ծրագրի հավակնորդ շահառու են հանդիսանում 254 ընտանիքներ։ Ներկայում ընթանում է մարզերում բնակվող հավակնորդ շահառուների վերահաշվառման գործընթացը։ Միգրացիոն ծառայության և մարզպետարանների ներկայացուցիչների կողմից փետրվարին այցելություններ են կատարվել Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերի ժամանակավոր կացարաններում հաշվառված փախստական ընտանիքներին։ Մարտ ամսից վերահաշվառումն իրականացվում է Արարատի մարզում, ապրիլից՝ նաև Կոտայքում։
Հավակնորդ շահառու ընտանիքներ կան Հայաստանի բոլոր մարզերում, ամենաշատը՝ Արարատում, Կոտայքում, այնուհետև՝ Արմավիրում։ Հաշվառման գործընթացին հաջորդելու է հավակնորդ շահառուներին ծրագրի մասին ծանուցելու փուլը։ Ծանուցումը ստանալուց հետո փախստականը մեկ ամսվա ընթացքում պետք է անհրաժեշտ փաստաթղթերն ու դիմումը ներկայացնի Միգրացիոն ծառայություն։ Միջգերատեսչական հանձնախումբը քննում է ստացված գործերը և հավակնորդ շահառուի համապատասխանությունը ծրագրի չափրորոշիչներին։ Դրական եզրակացության պարագայում տրամադրվող բնակարանի գնման վկայականը մեկ տարի վավերականության ժամկետ ունի։ Չորրորդ փուլի իրականացման համար հատկացվել է 1,4 մլրդ դրամ։
Նշվում է, որ Երևանում ծրագրի իրականացման շրջանակներում հաշվառվել են 453 հավակնորդ շահառուներ, որոնք ծանուցվել են ծրագրին մասնակցելու համար:
Վերջինների կողմից ծրագրին մասնակցելու համար ներկայացվել է 362 դիմում։ Քննարկումների արդյունքում բնակարանի գնման վկայագրեր են ստացել 270 ընտանիքներ։ Ընդամենը Երևանում ծրագրի իրականացման արդյունքում փաստացի տրամադրվել է 3.7 մլրդ դրամի ԲԳՎ (բյուջեի հատկացումը 5.8 մլրդ դրամ)։ ԲԳՎ ստացած ընտանիքներից 187-ն իրացրել են ԲԳՎ-ները և գնել են բնակարաններ /փաստացի ծախսը կազմել է 2.5 մլրդ դրամ/։ Բնակարանների գնման գործընթացը 2-րդ և 3-րդ փուլի շահառուների համար շարունակվում է։

Registration of refugees forcefully displaced from Azerbaijan and living in temporary shelters starts in provinces
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. The government of Armenia approved N283 decision on March 10, 2022, according to which the implementation of the housing program for families, who have been forcefully displaced from Azerbaijan in 1988-1992 and live in temporary shelters, will launch in the provinces of Armenia, the Migration Service told Armenpress.
According to a study conducted in 2013, 254 families in provinces are considered to be the potential beneficiaries of the program. Currently, the process of re-registration of potential beneficiaries living in provinces is underway. The representatives of the Migration Services and the Governorates visited the refugee families registered in the temporary shelters in Armavir and Aragatsotn provinces. Since March, the re-registration is carried out in Ararat province and will also be conducted in Kotayk from April.
There are potential beneficiary families in all provinces of Armenia, mostly in Ararat, Kotayk and then Armavir. The registration process will be followed by the stage of notifying the potential beneficiaries about the program. After being notified, the refugee must submit the required documents and application to the Migration Service within a month. The inter-agency commission examines the submitted cases and whether the potential beneficiary is in accordance with the program criteria or not. If approved, the apartment purchase certificate to be provided is valid for a year. 1.4 billion drams have been allocated for conducting the 4th phase.
It is reported that 453 potential beneficiaries have been registered within the frames of the program implementation in Yerevan, and they have been notified about the participation to the program.
362 applications for participation to the program were received from these beneficiaries. As a result of discussions, 270 families received house purchase certificates. House purchase certificates worth 3.7 billion drams (budget allocation - 5.8 billion drams) have been actually provided as a result of the implementation of the program in Yerevan only. 187 out of the families, who received the certificates, used them and purchased apartments /actual spending was 2.5 billion drams/. The house purchase process for the beneficiaries of 2nd and 3rd phases continues.