Հայաստանի միգրացիոն ծառայություն փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար դիմել է Ուկրաինայի 90 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի միգրացիոն ծառայություն ապրիլի 8-ի դրությամբ դիմել է Ուկրաինայի 90 քաղաքացի փախստականի կարգավիճակ ստանալու խնդրանքով: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան Հայաստանի միգրացիոն ծառայությունը տեղեկացրեց, որ դիմողների կեսից մի փոքր ավելին ազգությամբ հայեր են:
Օտարերկրացու դիմումը քննվում է Հայաստանի միգրացիոն ծառայության կողմից անցկացվող հարցազրույցի հիման վրա։ Փախստականի կարգավիճակ տալու պարագայում անձին տրվում է կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ: Այդ փաստաթղթով փախստականի կարգավիճակ ստացած անձն ունենում է գրեթե ՀՀ քաղաքացու իրավունքներին ու պարտականություններին համահավասարեցված իրավունքներ ու պարտականություններ: Միգրացիոն ծառայության ինտեգրման կենտրոնում, մեկ տարի, երբեմն ավելի երկար ժամկետով, փախստականի կարգավիճակ ստացածներն անվճար ապրելու հնարավորություն ունեն:
Հայաստանի միգրացիոն ծառայության տվյալներով, ապրիլի 8-ի դրությամբ, ԵԱՏՄ-ի 90 քաղաքացի workpermit.am հարթակով դիմել է Հայաստանում օրինական հիմունքներով աշխատանքային գործունեություն ծավալելու համար: Դիմողների շրջանում հիմնականում ազգությամբ ռուսներ են:

В Миграционную службу Армении для получения статуса беженца обратились 90 граждан Украины
По состоянию на 8 апреля в Миграционную службу Армении для получения статуса беженца обратились 90 граждан Украины. В ответ на запрос «Арменпресс» Миграционная служба Армении сообщила, что более половины заявителей - армяне.
Заявление иностранца рассматривается на основании собеседования, проводимого Миграционной службой Армении. В случае предоставления статуса беженца лицу выдается обычный проездной документ. Лицо, получившее статус беженца в соответствии с этим документом, имеет права и обязанности, почти приравненные к правам и обязанностям гражданина РА. В Интеграционном центре Миграционной службы те, кто получил статус беженца на год, а иногда и на большее время, имеют возможность бесплатного проживания.
По данным Миграционной службы Армении, по состоянию на 8 апреля 90 граждан ЕАЭС обратились в workpermit.am с просьбой легально работать в Армении. Большинство заявителей - россияне.