Կարևորվել է ՄԽ համանախագահության դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում. մանրամասներ Միրզոյան-Ռոքֆո հանդիպումից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին:
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպմանը քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղաահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի՝ Փառուխ գյուղ և մերձակա հատվածներ, ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության համար միտումնավոր ստեղծվող հումանիտար խնդիրները և Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված գործողությունները։ Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:

YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. During their meeting in Yerevan today, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and the French Co-Chair of the OSCE Minsk Group Brice Roquefeuil highlighted the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict within its mandate, the Armenian Foreign Ministry said in a news release.
“The role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict within its mandate was highlighted.
The current situation caused by the incursion of the Azerbaijani armed forces into Parukh village and adjacent sections, which are under the responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh, was discussed at the meeting. The Armenian FM presented the humanitarian problems that Azerbaijan is creating deliberately for Armenians of Artsakh and its actions aimed at conducting ethnic cleansing in Nagorno Karabakh. The necessity of the return of Azerbaijani armed units to their initial positions as of March 23 was emphasized.
Ararat Mirzoyan presented the position of Armenia on starting negotiations with Azerbaijan around a peace treaty, in this context highlighting the mediation role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and the Co-Chairing countries”, the statement says.