Շարունակելու ենք աջակցել ՀՀ-ին պաշտպանունակությունն ամրապնդելու և սահմանների պահպանության գործում. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առանցքային դաշնակցի դիրքերից Ռուսաստանի Դաշնությունը շարունակելու է օգնել Հայաստանին պաշտպանունակությունն ամրապնդելու և սահմանների պահպանության գործում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասաց ՌԴ Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Սերգեյ Լավրովը ողջունեց Արարատ Միրզոյանին՝ նշելով, որ հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը նվիրված միջոցառումների կազմակերպչական աշխատանքներն ամբողջ թափով ընթանում են և այս հանդիպումը ևս մեկ լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու հետագա համագործակցությունը:
«Իհարկե, շահագրգռված ենք հայ-ռուսական կապերի հետագա զարգացմամբ։ Այդ կապերի զարգացման խթանման ուղղությամբ Դուք անձամբ երկար ժամանակ աշխատել եք: Ողջունում ենք Ձեր ներդրումը և Ազգային ժողովի նախագահի, և արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնում: Մենք արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ շատ հագեցած երկխոսություն ունենք, այն իրականացվում է համակարգային հիմունքներով: Փորձում ենք ներդնել պլանավորման բաղադրիչներ։ Եվ այսօր կստորագրենք հերթական երկու տարվա խորհրդատվությունների պլանը»,- նշեց Լավրովը:
Ըստ ՌԴ ԱԳ նախարարի` կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հարցում իրավիճակը կարգավորվել է, պետք է ավելացնել մասնագետների առկա փոխգործակցությունը:
«Պատրաստվում ենք հերթական կարևոր իրադարձությանը, մեր ղեկավարների հերթական գագաթնաժողովին, և այսօր կքննարկենք, թե ինչպես ապահովել լրացուցիչ օրակարգերը, որոնք նոր որակ կհաղորդեն մեր դաշնակցային կապերին: Մենք շարունակելու ենք դաշնակցային դիրքերից օգնել ձեզ`պաշտպանունակությունն ամրապնդելու և սահմանի պահպանության գործում և, իհարկե, որպես հիմնական առևտրային գործընկեր, որպես հիմնական օտարերկրյա ներդրող՝ շարունակելու ենք փնտրել նոր նախագծեր, որոնք թույլ կտան ապահովել մեր առևտրի կայունությունը, ստեղծել նոր արտադրական հզորություններ, աշխատատեղեր: Այժմ պատրաստվում է առաջարկությունների հերթական փաթեթը, որն ուղղված է այն բանին, որ էապես լրացնի ռուսական ներդրումները Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության մեջ»,- եզրափակեց Լավրովը:

Мы продолжим помогать Армении в деле укрепления ее обороноспособности и защиты границ: Сергей Лавров
В качестве ключевого союзника Российская Федерация и впредь будет оказывать помощь Армении в укреплении ее обороноспособности и защите ее границ. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров в ходе встречи с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном.
Сергей Лавров приветствовал Арарата Мирзояна, отметив, что организация мероприятий, посвященных установлению армяно-российских дипломатических отношений, идет полным ходом, эта встреча является хорошей возможностью для обсуждения дальнейшего сотрудничества.
«Конечно, мы заинтересованы в дальнейшем развитии армяно-российских отношений. Вы сами долгое время работали над развитием этих связей. Мы приветствуем Ваш вклад и на посту спикера Национального собрания и министра иностранных дел. У нас очень насыщенный диалог между Министерствами иностранных дел, он ведется на системной основе. Мы стараемся внедрять компоненты планирования. И сегодня мы подпишем план консультаций на ближайшие два года», - сказал Сергей Лавров.
Согласно министру иностранных дел России, ситуация в борьбе с коронавирусом урегулирована, и существующее сотрудничество специалистов следует наращивать.
«Мы готовимся к очередному важному событию, очередному саммиту наших руководителей. Сегодня мы обсудим, как обеспечить дополнительные повестки, которые придадут новое качество нашим союзническим связям. Мы продолжим помогать Вам с союзнической позиции в деле укрепления обороноспособности и защиты границ. Конечно, и как крупный торговый партнер, и как крупный иностранный инвестор, мы продолжим находить новые проекты, которые обеспечат стабильность нашей торговли, создание новых производств и рабочих мест. Сейчас готовится очередной пакет предложений, который направлен на существенное дополнение российских инвестиций в экономику Республики Армения», - заключил Сергей Лавров.