Նախարարը չբացառեց պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցության նախատեսված ցուցանիշի գերազանցումը տարվա ավարտին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2022-ի պետբյուջեով նախատեսված ծախսերի կրճատում չի իրականացվելու, կապիտալ ծախսերն ամբողջ ծավալով իրականացվելու են, իսկ եթե հարկային եկամուտները նախատեսվածից պակաս լինեն, ապա դա կփոխհատուցվի՝ ըստ անհրաժեշտության պետական պարտք ներգրավելով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ՀՀ կառավարության 2022 թվականի փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թ կատարման ընթացքի և արդյունքների զեկույցի մասին» համապատասխան որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցի ներկայացմանը:
«Մենք անհրաժեշտություն ենք ունենալու նաև առաջիկա տարիներին ներգրավել փոխառու միջոցներ, որովհետև դրանք այն շատ դեպքերում արտոնյալ զարգացման ծրագրերին ուղղվող ֆինանսական միջոցներն են, որոնք պետք է հնարավորություն տան ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքներում, տնտեսության կարևոր ճյուղերում՝ այդպիսով բարձրացնել տնտեսական աճի պոտենցիալը: Համապատասխանաբար թե հիմա, թե առաջիկայում մենք պետք է մտածենք դա իրականացնելու այն եղանակների մասին, որոնք մակրոտնտեսական տեսանկյունից անվտանգ են և կառավարելի»,-ասաց նախարարը:
Ծանր 2020 թվականն ամփոփվել էր ՀՆԱ-ի նկատմամբ 63.5 տոկոս պարտքի ցուցանիշով: Սակայն նախարարը հիշեցրեց կառավարության կողմից ԱԺ-ին միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի հետ ներկայացված պարտքի միջնաժամկետ կառավարման ռազմավարության հետ միասին հայտարարվել էր կառավարության մտադրությունը՝ գալիք 5 տարիների ընթացքում այդ ցուցանիշն էապես բարելավելու համար: «Եվ 2021-ն առաջինն էր այդ տարիներից, երբ պետք էր փաստացի արձանագրել համապատասխանությունը հայտարարված նպատակներին և ռազմավարությանը, ինչը, մենք կարող ենք արձանագրել, որ տեղի ունեցավ: Մենք տարին ամփոփեցինք ՀՆԱ-ի նկատմամբ 60.3 տոկոս պարտք ցուցանիշով»,-ասաց նախարարը՝ դա զգալի բարելավում համարելով:
Կառավարության պարտքը տարեվերջին կազմել է 4 տրլն 210 մլրդ դրամ ( 8 մլրդ 768 մլն դոլար), 6 մլրդ 191 մլն դոլարի չափով՝ արտաքին պարտք, 2 մլրդ 577 մլն դոլարի չափով՝ ներքին պարտք: Զգալիորեն բարելավվել է ներքին պարտքի կշիռն ընդհանուր պարտքի մեջ՝ մոտենալով 29 տոկոսի:
Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվեց, թե տարվա վերջում պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցության ի՞նչ ցուցանիշ է լինելու: Նախարարը պատասխանեց, որ վաղ է դեռ գնահատականներ տալ: Ըստ նրա՝ մակրոտնտեսական անորոշությունները միջավայրային առումով կարող են ունենալ բացասական ազդեցություն՝ նախապես կանխատեսած տնտեսական ակտիվության և աճի ցուցանիշների վրա, ինչն էլ ուղիղ ազդեցություն ունի հարկային եկամուտների վրա:
«Եթե այդ իրավիճակն ունենա երկարատև ազդեցություն, ապա հնարավոր է, որ տարին ավարտենք նախատեսվածից ավելի ցածր հարկային եկամուտների կատարողականով: Եվ մեր որոշումն այն է, որ ընթացքից հետևելով իրավիճակին, կներգրավենք այնքան անհրաժեշտ լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ, որոնք պետք են 2022-ի պետբյուջեով հաստատված ծախսերն ամբողջ ծավալով կատարելու համար: Եվ մենք չենք գնա այն ճանապարհով, որ հարկային եկամուտների հնարավոր նվազման դեպքում ծախսեր կրճատենք: Կարծում ենք, որ կատարողականի առումով կգտնվենք բավականին լավ ցուցանիշների տիրույթում, կձգտենք կատարել կապիտալ ծախսերը՝ պարտքի որոշակի ավելացմամբ, քանի որ փոխառու միջոցները, որոնք կփոխհատուցեն հարկերին, լինելու են հատկապես և հիմնական վարկային լրացուցիչ միջոցներ: Հնարավոր է, որ տարվա ավարտին ունենանք պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ որոշակիորեն գերազանցող ցուցանիշ, նախատեսել էինք 60.2 տոկոս, կլինի դրանից մի քիչ բարձր»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նա ընդգծեց, որ այս որոշմանը գնացել են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ երկար աշխատանքային քննարկումների և համատեղ եզրակացության արդյունքում: «Սկզբունքը լինելու է այն, որ, անվտանգ եղանակով ներգրավելով փոխառու միջոցներ, ֆինանսավորելու ենք նախատեսված ծախսերն ամբողջ ծավալով»,-եզրափակեց նախարարը:

Finance Minister doesn’t rule out possibility of slightly higher debt-to-GDP ratio by the end of the year
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. There will be no cut in expenditures envisaged by the 2020 state budget, the capital expenditures will be carried out completely, and if the tax revenues would be lower than expected, it will be compensated by attracting state debt in case of necessity, Minister of Finance Tigran Khachatryan said at the session of the parliamentary standing committee on economic affairs.
“We will have a need to borrow funds also in coming years because in most cases these are financial resources directed to privileged development programs which should enable to make investments in infrastructures, key branches of the economy, thus raising the economic growth potential. Respectively both now and in the future we must think of ways of implementing it, which are safe and manageable from macroeconomic perspective”, the minister said.
The heavy year of 2020 ended with 63.5% debt-to-GDP ratio. However, the minister reminded that the government planned to significantly improve this figure in the next five years. “We summed up the year [2021] with 60.3% debt-to-GDP ratio”, he said, considering this a significant improvement.
The government debt in the end of the year comprised 4 trillion 210 billion drams (8 billion 768 million dollars) – 6 billion 191 million dollars external debt, and 2 billion 577 million dollars internal debt. The share of internal debt in the overall debt has significantly improved, reaching around 29%.
Member of Parliament Babken Tunyan was interested in what will be the debt-to-GDP ratio by the end of the year. The minister said it’s early to give assessments. According to him, the macroeconomic uncertainties could have a negative effect on the predicted economic activity and growth rates, which in turn directly affects the tax revenues.
“If this situation has a long-lasting effect, we may end the year with lower tax revenue performance than expected. And our decision is that, by following the situation, we will attract so many necessary additional financial resources which are needed for completely conducting the expenditures approved by the 2022 state budget. And we will not go on the path of cutting the expenditure if tax revenues decline. I think that in terms of performance we will be within quite good indicators, we will seek to implement the capital expenditures with certain increase in debt because the funds to be borrowed, that will compensate the taxes, will be especially additional credit resources. It’s possible that by the end of the year we will have a debt slightly higher than GDP, we envisaged 60.2%, but it may be a little bit higher from that”, he said.
He said they came to this decision as a result of long discussions and joint conclusion with the International Monetary Fund.