Պետական դրոշի գործածման տարածքները կընդլայնվեն. ԱԺ-ն միաձայն ընդունեց ընդդիմության նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանիօրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ընդլայնել դրոշի գործածման տարածքները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացավ 94 կողմ ձայն:
Նախագծով սահմանվում է, որ ՀՀ դրոշը մշտապես բարձրացվում է նաև հանրակրթական, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, պետական գիտական, մարզական և մշակութային կազմակերպությունների, պետության և համայնքի կողմից հիմնադրված այլ իրավաբանական անձանց շենքերի վրա:
ՀՀ դրոշը Հանրապետության և Անկախության տոներին, ինչպես նաև Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրը տեղադրվում է Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերի հրապարակների, փողոցների, այգիների և պուրակների հարակից վայրերում, շենքերի, շինությունների, այդ թվում` բնակելի շենքերի վրա, որոնց ցանկը սահմանում է համայնքի ղեկավարը:

YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. The opposition Hayastan bloc’s bill on amending the Law on the State Flag of Armenia passed parliament with 94 MPs voting in favor.
The bill expands the areas where the flag must be flown by law.
The state flag of Armenia shall always be flown on the buildings of public educational and higher educational institutions, state scientific, sports and cultural institutions and other institutions founded by the state or municipalities.
During the Republic Day and Independence Day, as well as the Constitution Day and other holidays of state symbols, the flag shall be flown at plazas, streets, parks and gardens in cities, as well as on buildings, including residential buildings (the list of which will be defined by mayors).