Ըստ պատգամավորի՝ Բաքվի ներկայացրած 5 առաջարկներն արտահայտում են Ադրբեջանի միակողմանի շահերն ու նպատակները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը Բաքվի ներկայացրած՝ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ 5 կետից բաղկացած փաստաթուղթը համարում է Ադրբեջանի միակողմանի շահերն ու նպատակներն ամփոփող պահանջներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա նման կարծիք հայտնեց «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ կազմակերպված խորհրդարանական լսումներում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ներկայացրած 5 առաջարկներին՝ նա ասաց. « Դրանք ոչ թե առաջարկներ են, այլ Ադրբեջանի միակողմանի շահերն ու նպատակներն ամփոփող պահանջներ»:
Նա հարց բարձրացրեց՝ ո՞րն է Հայաստանի պատասխանը, ի՞նչ կետեր է ՀՀ-ն այդ պատասխանի մեջ դրել սեղանին:
«Ադրբեջանն այս առաջարկով փորձում է մեկընդմիշտ փակել հակամարտության էջը և զրկել Հայաստանին թե ներկայում, թե ապագայում Արցախի ինքնորոշման իրավունքի հարցը բարձրացնելու, Արցախի շահերն ու իրավունքներն առաջ մղելու հնարավորությունից»,-ասաց պատգամավորը:
Ի պատասխան Ադրբեջանի այդ առաջարկների՝ Հայաստանի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում գործընթաց սկսելու առաջարկը պատգամավորը համարեց անհասկանալի: Հակոբյանը հարցրեց՝ սա՞ է մեր առաջարկը: «Ինչո՞ւ չկա մեր շահերն արտահայտող սեփական օրակարգ, կամ, եթե կա այդ առաջարկը, որտե՞ղ է այն»,-հարցրեց Հակոբյանը:
Անդրադառնալով «Պատիվ ունեմ»-ի առաջարկած նախագծին, որով առաջարկում են, որ ԱԳ նախարարն ու վարչապետը զեկույցներ ներկայացնեն ԱԺ-ին, պատգամավորն ասաց, որ նախագիծն, իհարկե, չի լուծում և չի կարող լուծել բոլոր առկա խնդիրները, բայց առնվազն այս նախագիծն ընդունելու պարագայում հնարավորություն ենք ստանալու մեծացնել գործադիր իշխանության նկատմամբ օրենսդիր իշխանության վերահսկողության լծակները:
Մարտի 11-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, որ Բաքուն Երևանին է ուղարկել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ 5 կետից բաղկացած փաստաթուղթ և սպասում է պատասխանի: Մարտի 14-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանրայնացրել էր ուղարկված 5 կետերի բովանդակությունը՝ նշելով, թե Բաքուն պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի շուրջ Երևանի հետ բանակցությունների այն պայմանով, որ Հայաստանը կընդունի այդ «հինգ հիմնարար սկզբունքները»:
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Լեյլա Աբդուլաևայի, հինգ կետից բաղկացած փաստաթղթի նախագծում հետևյալ դրույթներն են.
- Միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, սահմանների անքակտելիության և միմյանցից քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում,
- Փոխադարձ հաստատում միմյանց նկատմամբ տարածքային հավակնություններից և իրավական պարտավորություն ապագայում ևս նման ոտնձգություններից հրաժարվելու մասին,
- Կողմերը պարտավորվում են ձեռնպահ մնալ միջպետականհարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը սպառնալուց, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքներ և ուժ կիրառելուց, ինչպես նաև այլ հանգամանքներից, որոնք հակասում են ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը,
- Պետական սահմանի սահմանազատում և սահմանագծում և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում,
- Տրանսպորտային ուղիները և հաղորդակցությունների բացում, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում այլ համապատասխան հաղորդակցությունների և համագործակցության հաստատում:
Հայաստանի Հանրապետությունը պատասխանել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից փոխանցված առաջարկներին և ՄԱԿ կանոնադրության, Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների միջազգային դաշնագրի և Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման նպատակով բանակցություններ կազմակերպելու համար դիմել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը:
Բացի այդ, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը «Արմենպրես»-ին տվածհարցազրույցում, անդրադառնալով 5 կետերին՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ, ընդգծել էր, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները պիտի ընթանան առանց նախապայմանների:

По словам депутата, представленные Баку 5 предложений отражают лишь односторонние интересы и цели Азербайджана
Член фракции «Айастан» Национального собрания РА Ваге Акопян считает документ из 5 пунктов о нормализации отношений, представленный Баку, требованием, обобщающим односторонние интересы и цели Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение он высказал на парламентских слушаниях по законопроекту о внесении поправки в Конституционный закон «Регламент Национального собрания».
Касаясь 5 предложений, представленных Азербайджаном, он сказал: «Это не предложения, а требования, обобщающие односторонние интересы и цели Азербайджана».
Он поднял вопрос: каким будет ответ Армении, какие пункты вынесет на стол переговоров Армения?
«Этим предложением Азербайджан пытается раз и навсегда закрыть страницу конфликта, лишить Армению возможности поднимать вопрос о праве Арцаха на самоопределение как сейчас, так и в будущем, и не продвигать интересы и права Арцаха», - отметил он.
11 марта министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сообщил, что Баку направил Еревану документ из пяти пунктов о нормализации отношений и ожидает ответа. 14 марта МИД Азербайджана обнародовал содержание направленных пяти пунктов, отметив, что Баку готов вести переговоры с Ереваном о мирном соглашении при условии, что Армения примет эти «пять основных принципов».
По словам официального пресс-секретяря МИД Азербайджана Лейлы Абдуллаевой, проект документа из пяти пунктов содержит следующие положения:
- Обоюдное признание суверенитета, территориальной целостности, нерушимости границ и политической независимости друг от друга;
- Обоюдное подтверждение территориальных требований друг к другу, юридическое обязательство отказаться от таких требований и в будущем;
- Стороны в межгосударственных отношениях обоюдно обязуются воздерживаться от угроз безопасности, политической независимости, территориальной целостности, применения силы, также и от иных действий, противоречащих Уставу Организации Объединенных Наций;
- Делимитация и демаркация государственной границы, установление дипломатических отношений;
- Открытие транспортных коммуникаций, установление других соответствующих коммуникаций, сотрудничество и в других областях, представляющих взаимный интерес.
Республика Армения откликнулась на предложения Азербайджанской Республики и обратилась к сопредседателям Минской группы ОБСЕ с просьбой организовать переговоры с целью заключения мирного договора между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой на основе Устава ООН, Международного пакта о политических и гражданских правах и Хельсинкского Заключительного акта.
Кроме того, в интервью, данном «Арменпресс» министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, касаясь 5 пунктов начала переговоров по мирному соглашению, подчеркнул, что переговоры по мирному соглашению должны проводиться без предварительных условий.