Հայաստանում կանցկացվի հայ-իրանական խոհանոցային փառատոն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ընթացիկ տարվա ամռանը Հայաստանում կանցկացվի հայ-իրանական խոհանոցային փառատոն։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ շատ կարևոր է հետքովիդյան ու վերաձևավորվող համաշխարհային շուկայում նոր, մրցունակ զբոսաշրջային արդյունքով ներկայանալը։ Այդ նպատակով առաջարկվել է Հայաստանում նախատեսված միջոցառմամբ մեկ տեղում ներկայացնել երկու հարևան երկրների խոհանոցային հարստությունները։
«Կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր է թե Հայաստանի, թե Իրանի համար։ Երկու երկրները կներկայանան միասնական զբոսաշրջային արդյունքով։ Մեր այս առաջարկությանն իրանական կողմը ոգևորված արձագանքել է և մեզ հրավիրել Իրան։ Ես և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացում և պահպանում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը եղանք Իրանում, այդ հարցերը քննարկեցինք»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը։
Նախնական տվյալներով նախատեսվում է փառատոնն անցկացնել օգոստոսի 11-ին։ Միջոցառումը ենթադրում է բավական լուրջ նախապատրաստական աշխատանք։ Մեխակ Ապրեսյանն ընդգծեց՝ այս միջոցառումը տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային, քաղաքական կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ ժողովուրդների բարեկամությունն ամրապնդելու, միջմշակութային երկխոսությունն ակտիվացնելու տեսանկյունից։

В Армении будет проведен фестиваль армянской и иранской кухни
Этим летом в Армении пройдет фестиваль армянской и иранской кухни. На состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс» пресс-конференции президент Федерации туризма Армении Мехак Апресян отметил, что очень важно на постковидном, возрождающемся мировом рынке представить новый, конкурентоспособный туристический продукт. С этой целью решено представить в Армении кухни двух соседних стран.
«Я думаю, что это очень важно как для Армении, так и для Ирана. Обе страны будут представлены совместным туристическим продуктом. Иранская сторона с энтузиазмом отреагировала на наше предложение и пригласила нас в Иран. Я и Седрак Мамулян – председатель общественной организации «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций», посетили Иран и обсудили там эти вопросы», - рассказал Мехак Апресян.
По предварительным данным, фестиваль планируется провести 11 августа. Мероприятие предполагает достаточно серьезную подготовительную работу. Мехак Апресян подчеркнул, что это мероприятие может иметь важное экономическое, культурное, туристическое, политическое значение с точки зрения укрепления дружбы между народами и активизации межкультурного диалога.