Հայաստանում կանցկացվի հայ-իրանական խոհանոցային փառատոն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ընթացիկ տարվա ամռանը Հայաստանում կանցկացվի հայ-իրանական խոհանոցային փառատոն։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ շատ կարևոր է հետքովիդյան ու վերաձևավորվող համաշխարհային շուկայում նոր, մրցունակ զբոսաշրջային արդյունքով ներկայանալը։ Այդ նպատակով առաջարկվել է Հայաստանում նախատեսված միջոցառմամբ մեկ տեղում ներկայացնել երկու հարևան երկրների խոհանոցային հարստությունները։
«Կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր է թե Հայաստանի, թե Իրանի համար։ Երկու երկրները կներկայանան միասնական զբոսաշրջային արդյունքով։ Մեր այս առաջարկությանն իրանական կողմը ոգևորված արձագանքել է և մեզ հրավիրել Իրան։ Ես և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացում և պահպանում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը եղանք Իրանում, այդ հարցերը քննարկեցինք»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը։
Նախնական տվյալներով նախատեսվում է փառատոնն անցկացնել օգոստոսի 11-ին։ Միջոցառումը ենթադրում է բավական լուրջ նախապատրաստական աշխատանք։ Մեխակ Ապրեսյանն ընդգծեց՝ այս միջոցառումը տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային, քաղաքական կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ ժողովուրդների բարեկամությունն ամրապնդելու, միջմշակութային երկխոսությունն ակտիվացնելու տեսանկյունից։

Armenian-Iranian culinary festival to be held in Armenia
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. An Armenian-Iranian culinary festival will be held in Armenia this year in summer, President of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan said, adding that it’s very important to present a new, competitive tourism result in the post-Covid global market. Therefore, it was proposed to present the cuisines of the two neighboring countries during one event.
“I think that this is very important both for Armenia and Iran. The two countries will be presented by a joint tourism result. The Iranian side responded to our proposal with pleasure and invited us to Iran. I and President of the Development and Preservation of Armenian Culinary Traditions Sedrak Mamulyan visited Iran and discussed these issues”, he said.
According to the preliminary agreements, the festival is expected to be held on August 11. It requires a lot of preparation works. Apresyan said this event could have an important economic, cultural, tourism and political importance in terms of strengthening the friendship between the peoples, boosting the inter-cultural dialogue.