Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկել են ԱՊՀ տարածքում կենսաբանական անվտանգության սպառնալիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում մարտի 17-ին կայացել են միջգերատեսչական ձևաչափով հայ-ռուսական խորհրդակցություններ կենսաբանական անվտանգության ապահովման հարցերով փոխգործակցության երկկողմ միջկառավարական հուշագրի իրականացման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը:
Նշվում է, որ տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում ԱՊՀ տարածում կենսաբանական անվտանգության սպառնալիքների վերաբերյալ: Քննարկվել է կենսաբանական անվտանգության երկկողմ հուշագրի իրականացման ընթացքը, ներառյալ հետագա համագործակցության կոնկրետ ուղղությունները:
Քննարկվել են հուշագրի դրույթների կատարման օպտիմալացման եւ արդյունավետության բարձրացման հարցերը՝ համապատասխան խորհրդատվական մեխանիզմ ձևավորելու միջոցով։ Խորհրդակցություններ հաստատել են կենսաբանական անվտանգության խնդրի վերաբերյալ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի մոտեցումների ընդհանրությունը։ Նշվել է հետագա սերտ համակարգման եւ կառուցողական փոխգործակցության անհրաժեշտությունը՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ մասնագիտացված բազմակողմ հարթակներում։
2021 թվականի մայիսի 6-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ստորագրվել է կենսաբանական անվտանգության ապահովման հարցերի վերաբերյալ միջկառավարական հուշագիր: «Մենք այսօր ստորագրել ենք միջկառավարական հուշագիր կենսաբանական անվտանգության ապահովման հարցերի վերաբերյալ: Դրա իրականացմամբ նպատակ է դրված ներդնել էական ջանք այս նուրբ և էլ ավելի արդիական դարձող թեմայով հետագա համագործակցության զարգացման մեջ: Այն կօգնիուժեղացնելկենսաբանական անվտանգության մեր ընդհանուրտարածքը»,- Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել էր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:

Армения и Россия обсудили угрозы биологической безопасности на пространстве СНГ
В Москве 17 марта состоялись армяно-российские консультации в межведомственном формате по выполнению двустороннего межправительственного Меморандума о сотрудничестве по вопросам обеспечения биологической безопасности. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает МИД России.
Отмечается, что состоялся обмен мнениями о распространении угроз биологической безопасности на территории СНГ. Был обсужден ход реализации двустороннего Меморандума по биологической безопасности и конкретные направления дальнейшего сотрудничества.
Обсуждались вопросы оптимизации выполнения положений меморандума и повышения его эффективности путем создания соответствующего консультативного механизма. Консультации подтвердили общность подходов России и Армении по вопросам биологической безопасности. Отмечена необходимость дальнейшей тесной координации и конструктивного сотрудничества, как в двустороннем формате, так и на специализированных многосторонних площадках.
6 мая 2021 года между Республикой Армения и Российской Федерацией был подписан межправительственный Меморандум о сотрудничестве по вопросам обеспечения биологической безопасности. «Сегодня мы подписали межправительственный Меморандум по биобезопасности. Цель его реализации состоит в том, чтобы приложить значительные усилия для дальнейшего развития сотрудничества по этой деликатной и становящейся все более актуальной теме. Он поможет укрепить наше общее пространство биологической безопасности», - заявил на пресс-конференции в Ереване министр иностранных дел России Сергей Лавров.