Ադրբեջանը փորձում է սրել իրավիճակը Հայաստանի հետ սահմանին և ԼՂ-ում. Դեսպան Մկրտչյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը փորձում է օգտվել ստեղծված միջազգային գերլարված դրությունից և սրել իրավիճակը թե Հայաստանի հետ սահմանին, և թե Լեռնային Ղարաբաղում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել է Հունաստանում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը Հունաստանի խոշորագույն հեռուստակայաններից «TV100 Thessaloniki»-ին տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին օրերի դեպքերին:
Խոսելով Եվրոպական խորհրդարանի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ» բանաձևի ընդունումից` դեսպանը բարձր է գնահատում դրա ընդունման մեջ հույն և կիպրացի պատգամավորների ներգրավվածությունը։
Պատասխանելով լրագրողի` Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հարցին` դեսպանը Մկրտչյանը նշել է, որ հատուկ ներկայացուցիչների արդեն երկու հանդիպում է տեղի ունեցել, և կողմերը համաձայնել են շարունակել լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների։
Դեսպան Մկրտչյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերությունների ներկա մակարդակին և նշել, որ դրանք կարելի է բավարար համարել, միևնույն ժամանակ կարևորել շարունակական աշխատանքի անհրաժեշտությունը բոլոր հնարավոր ոլորտներում։
Դեսպան Մկրտչյանն իր խոսքում ներկայացրել է նաև երկրների միջև մշակութային դարավոր կապերը, վերջին տարիներին Հայաստանում տարբեր ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը, խոսել գիտական համագործակցության և զբոսաշրջության աշխուժացման հնարավորություններից, բարձր գնահատել հունահայ համայնքի դերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում։

Азербайджан пытается обострить ситуацию на границе с Арменией и в Нагорном Карабахе. Посол Мкртчян
Азербайджан пытается воспользоваться сложившейся крайне напряженной международной ситуацией и обострить ситуацию как на границе с Арменией, так и в Нагорном Карабах
Как передает Арменпресс, об этом сказал посол Армении в Греции Тигран Мкртчян в интервью TV100 Thessaloniki, комментируя случаи нарушения ВС Азербайджана режима прекращения огня в последние дни.
Говоря о принятии Европейским парламентом резолюции «Об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе», посол высоко оценивает вовлеченность греческих и кипрских депутатов в его принятие.
Посол Мкртчян коснулся нынешнего уровня отношений между Арменией и Грецией и отметил, что их можно считать удовлетворительными, в то же время подчеркнув необходимость продолжительной работы во всех возможных сферах
Посол Мкртчян в своем выступлении представил также вековые культурные связи между странами, а также прогресс, в последние годы зафиксированный в Армении в различных сферах, говорил также о возможностях научного сотрудничества и активизации туризма, высоко оценивать роль армянской общины Греции в развитии отношений между двумя странами.