ԱՄՆ-ում կառուցվող Հայ-ամերիկյան թանգարանը սկսում է ցուցանմուշների ձեռքբերման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքի սրտում Հայ-ամերիկյան թանգարանի կառուցման շինարարական աշխատանքներն ակտիվ փուլում են: Այժմ ընթանում է ավտոկայանատեղիի կառուցման շինարարությունը, որի ավարտից հետո սկսվելու է երկհարկանի շենքի կառուցումը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայ-ամերիկյան թանգարանի վարիչ-ատենապետ Պերճ Կարապետյանը նշեց, որ շինարարական աշխատանքներին զուգահեռ սկսում են ցուցանմուշների ձեռքբերման գործընթացը: Այդ ուղղությամբ զգալի աշխատանքներ են նախատեսված:
«Հիմա զբաղվում ենք ցուցանմուշների հարցերով: Մոտ օրերս կապի մեջ կլինենք Հայաստանի թանգարանների, անհատների, բոլոր այն օղակների ու մարդկանց հետ, որոնք ունեն հավաքածուներ, ցուցանմուշներ ու կարող են օգնել: Ասեմ, որ մեծ արձագանք կա: Կան մեծ թվով մարդիկ, որոնք ունեն ցուցանմուշներ ու ցանկություն են հայտնել դրանք փոխանցել մեզ»,-ասաց Պերճ Կարապետյանը:
Ընդհանուր առմամբ, հստակ է, թե թանգարանն ինչ բաժիններ ու ուղղություններ է ունենալու: Պերճ Կարապետյանը նշեց, որ այն բավական ընդգրկուն է լինելու, ներկայացնելու է հայերի պատմությունը, մշակույթը, տարբեր ոլորտներում հայերի ունեցած հաջողությունները՝ ներառելով սփյուռքը:
«Թանգարանը պետք է ունենա հիմնական ցուցադրություն՝ նվիրված հայ ժողովրդի պատմությանը, մշակույթին, սփյուռքին: Ներկայացնելու ենք, թե ինչ է տեղի ունեցել մինչ Հայոց ցեղասպանությունը և ինչ տեղի ունեցավ դրանից հետո: Սփյուռքահայությունը լինելու է առանձին բաղադրիչ: Անդրադարձ է լինելու նաև ամերիկահայությանը: Պատմելու ենք, թե հայերն ինչ հաջողություններ ու ներդրումներ են ունեցել ԱՄՆ-ի տարբեր ոլորտներում»,-ասաց Պերճ Կարապետյանը:
Առաջին հարկում, որ բավական ընդարձակ է լինելու, նախատեսվում է անցկացնել պարային միջոցառումներ, թատերական ներկայացումներ, կլինեն գրքերի շնորհանդեսներ, հայերենի դասընթացներ: Երիտասարդները, երեխաները հնարավորություն կունենա մասնակցելու թանգարանում անցկացվող տարբեր, այդ թվում, հայերենի դասընթացների:
Թանգարանում, որպես առանձին բաղադրիչ, լինելու է հայկական խոհանոցը: Պերճ Կարապետյանն ընդգծեց, որ տարբեր միջոցառումների շրջանակում հնարավորություն է ընձեռվելու ներկայացնել հայկական խոհանոցի հարուստ տեսականին:
«Հիմնական շեշտադրումը լինելու է հայ մշակույթն ու պատմությունը, սակայն մենք նախատեսում ենք նաև առանձին ներկայացնել Կալիֆորնիայում ապրող այլ ժողովուրդներին: Հայ-ամերիկյան թանգարանը լինելու է հայի ինքնությունն ամբողջացնող կենտրոն և մշակութային համագործակցության կարևոր օղակ»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ Հայ- ամերիկյան թանգարանը դառնալու է մի վայր, որտեղ օտարերկրացիները կարող են ամբողջացնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի մասին, իսկ տեղի հայերը, հատկապես երիտասարդները՝ մոտ լինել իրենց հայրենիքի պատմությանը, մշակույթին ու չմոռանալ: Պերճ Կարապետյանի խոսքով՝ այն կապող օղակ կլինի ԱՄՆ-ի հայ երիտասարդների ու Հայաստանի միջև: «Մենք ժողովուրդ ենք, որը կառուցում է, հարուստ է զարգացած մշակույթով և դեռ ասելիք ունի»,-ասաց նա:
Ամբողջական բաղադրիչներով ու թեմատիկայով թանգարանի բաժինների ընդհանուր ծրագիրն ավելի կոնկրետ պատրաստ կլինի ընթացիկ տարվա վերջ: Թանգարանն իր դռները կբացի 2024 թվականի ամռանը:

Строящийся в США Армяно-американский музей начинает приобретать экспонаты
Большими темпами продвигается строительство Армяно-американского музея в центре Глендейла, штат Калифорния, США. Ведется строительство паркинга, после чего начнется возведение двухэтажного корпуса. В беседе с «Арменпресс» председатель Армяно-американского музея Перч Карапетян отметил, что параллельно со строительными работами начинается и процесс приобретения экспонатов. В этом направлении планируется большая работа.
«Сейчас мы занимаемся вопросами экспонатов. В ближайшие дни мы свяжемся с музеями Армении, частными лицами, всеми теми кругами и людьми, которые имеют коллекции, экспонаты и смогут нам помочь. Могу отметить, что уже есть большой резонанс. Есть довольно много людей, которые имеют экспонаты и изъявили желание передать их нам», - сообщил Перч Карапетян.
В целом понятно, какие разделы и направления будут в музее. Перч Карапетян отметил, что он будет достаточно обширным, представит историю, культуру армян, успехи армян в разных сферах, в том числе и армян диаспоры.
«В музее должна быть основная экспозиция, посвященная истории, культуре и диаспоре армянского народа. Мы представим, что было до Геноцида армян и что было после него. Отдельной составляющей будут армяне диаспоры. Будут представлены и армяне Америки. Мы расскажем об успехах и инвестициях армян в разных сферах США», - сказал Перч Карапетян.
На первом этаже, который будет достаточно просторным, будут проводиться танцевальные мероприятия, театрализованные представления, презентации книг, курсы армянского языка. Молодежь и дети будут иметь возможность участвовать в различных курсах, проводимых в музее, в том числе обучаться армянскому языку.
Отдельной составляющей в музее будет армянская кухня. Перч Карапетян подчеркнул, что в рамках различных мероприятий можно будет представить богатый ассортимент армянской кухни.
«Основной акцент будет сделан на армянскую культуру и историю, но мы планируем знакомить и с другими народами, проживающими в Калифорнии. Армяно-американский музей станет центром, представляющим армянскую идентичность, прочным звеном культурного сотрудничества. Местом, где иностранцы смогут обобщать свои представления об Армении и местных армянах, молодежь будет приобщаться к истории и культуре своей Родины и не забывать их», - сказал Перч Карапетян, добавив, что Армяно-американский музей будет связующим звеном между армянской молодежью США и Армении. «Мы нация, которая строит, имеет богатую развитую культуру, нам есть что сказать».
Полная программа музейных отделов, направлений и экспонатов конкретнее будет представлена к концу этого года. Музей откроет свои двери летом 2024 года.