Կյանքից հեռացել է ջութակահար, վարպետ վինագործ Մարտին Երիցյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքի 91-րդ տարում կյանքից հեռացել է ջութակահար, վինագործ, Երևանի Կոմիտասի անվ, պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Մարտին Երիցյանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կապակցությամբ Արամ Խաչատրյանի տուն֊թանգարանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ նշելով. Խոր ցավով հայտնում ենք, որ այսօր իր երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց մեր շատ սիրելի ջութակահար, վինագործ, ԵՊԿ պրոֆեսոր Մարտին Շահենիչը։
Նա Արամ Խաչատրյանի տուն֊թանգարանի վաղեմի մտերիմ բարեկամն ու գործընկերն էր։
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի ողջ անձնակազմը սգում է սիրելի վարպետի մահը։
Հանգչեք խաղաղությամբ սիրելի Մարտին Շահենիչ
Մարտին Երիցյանը վինագործ-վարպետ, Հայաստանում վինագործության հիմնադիր Շահեն Երիցյանի որդին էր։
Նա ստեղծել է շուրջ 500 ջութակ, 200 ալտ, 29 թավջութակ, 12 կիթառ, 1 ուդ, 26 քանոն, 15 քեմանի , 7թավ քեմանի և այլն:
«Ճիշտ պատրաստված գործիքները տարիների ընթացքում ավելի լավն են դառնում», - նշում էր երաժշտական գործիքների վարպետը»։
Մարտին Երիցյանը ծնվել է 1932 թվականի հունվարի 31-ին, Երևանում։ Երաժշտական կրթություն ստացել է նախԵրևանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցում(Գոհար Հակոբյանի դասարան),Երևանի երաժշտական ուսումնարանում, ապա ավարտել էԵրևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան, այնուհետև՝ ասպիրանտուրան և ընդունվել Հայաստանի ֆիլհարմոնիայի կվարտետ՝ որպես երկրորդ ջութակահար։ Կվարտետի կազմով 1969 թվականին Բրյուսելում մասնակցել է Եղիսաբեթ թագուհու անվան երաժշտական միջազգային մրցույթին։ Հյուրախաղերով հանդես է եկելՖրանսիայում,Իտալիայում,Ռուսաստանումև այլ երկրներում։ Դասավանդում է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կվարտետի ամբիոնում (պրոֆեսոր)։ 1985 թվականին մեկնել էՉեխոսլովակիա, որտեղ աշխատել է հայտնի վինագործ Վլադիմիր Պիլարժի հետ, նրա արհեստանոցում։
Արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների ու դիպլոմների, այդ թվում՝ Իտալիայի Ստրադիվարիուսի անվան միջազգային մրցույթի մրցանակ (1980), «Աշխատանքային վաստակի համար» մեդալի (2020)։

Ушел из жизни скрипач, лютнист Мартин Ерицян
На 91-м году жизни ушел из жизни скрипач, лютнист, мастер по изготовлению струнных инструментов, профессор Ереванской государственной консерватории им. Комитаса Мартин Ерицян.
Как передает Арменпресс, Дом-музей Арама Хачатуряна сделал запись на своей странице в Facebook, отметив:
«С глубокой скорбью сообщаем, что сегодня со своей земной жизнью простился наш любимый скрипач, лютнист, профессор ЕГК Мартин Шахеныч.
Он был давним близким другом и партнером Дома֊музея Арама Хачатуряна.
Весь коллектив Дома-музея Арама Хачатуряна скорбит о смерти любимого мастера.
Покойтесь с миром, дорогой Мартин Шахеныч.
Мартин Ерицян был мастером-лютнистом, основателем изготовления лютни в Армении, сыном Шахена Ерицяна.
Он создал около 500 скрипок, 200 альтов, 29 виолончелей, 12 гитар, 1 уд, 26 канонов, 15 кемани, 7 тенор кемани и др.
«Правильно изготовленные инструменты с годами становятся лучше», - отмечал мастер музыкальных инструментов.
Мартин Ерицян родился 31 января 1932 года в Ереване. Музыкальное образование получил в ереванской музыкальной школе им. Александра Спендиаряна (класс Гоар Акопян), в Ереванском музыкальном училище, окончил Ереванскую государственную консерваторию им. Комитаса, после аспирантуры поступил в квартет филармонии Армении в качестве второго скрипача. В составе квартета в 1969 году в Брюсселе принял участие в международном музыкальном конкурсе имени королевы Елизаветы.
С гастролями выступал во Франции, Италии, России и других странах
Преподавал на кафедре квартета Ереванской государственной консерватории им. Комитаса (профессор). В 1985 году уехал в Чехословакию, где работал с известным лютнистом Владимиром Пиларжем в его мастерской.
Удостоен многочисленных наград и дипломов, в том числе приза Международного конкурса имени Страдивари в Италии (1980), медали "За трудовые заслуги" (2020).