400-450 մշտական աշխատատեղ. Կառավարությունն իր աջակցությունն է հայտնում խոշոր ներդրումային ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 17-ի նիստում հավանության է արժանացրել «Արդյունաբերական ջերմոցային համալիր» ներդրումային ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջարկվող նախագծով ուղղակի վաճառքի ձևով օտարվում է հողամաս, որը կօգտագործվի քաղաքացի Էդուարդ Օհանյանի կողմից Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքի Լճաշեն բնակավայրում ծրագրի իրականացման համար: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշեց, որ խոսքը խոշոր ներդրումային ծրագրի մասին է:
«Ներդրումային ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 48 մլն եվրո: Նախագծով կառավարությունն իր պատրաստակամությունն ու աջակցությունն է հայտնում ծրագրի իրականացմանը: Հողատարածքի ուղիղ վաճառքի գործարքի արդյունքում համայնքային բյուջե մուտք կլինի շուրջ 22 մլն դրամ: Ծրագիրն ընդհանուր առմամբ իրականացվելու է 115 հա տարածքի վրա, ընդգրկելու է Լճաշեն ու Վարսեր բնակավայրերի հողերը»,-ասաց նախարար Սանոսյանը:
Ծրագրով նախատեսվում է կառուցել 45 հա ընդհանուր տարածքով ջերմոցային խոշոր համալիր, 2.7 հա մակերեսով տարածքում արդյունաբերական տնկարան: Շինարարական աշխատանքների համար նախատեսված է 60 ամիս: Այդ ընթացքում ժամանակավոր 350-400 աշխատատեղ կստեղծվի: Ավարտից հետո սպասվում է, որ 400-450 մշտական աշխատատեղ կլինի: Նախարարն ընդգծեց, որ նախատեսված է, որ աշխատակիցների մոտ 75 տոկոսը կանայք են լինելու:
«Վերջնական արդյունքում տարեկան մոտ 12 հազար տոննա բանջարեղեն կարտադրվի, որի 80 տոկոսը նախատեսվում է արտահանել: Այս նախագծում կարևոր պայման կա, որ կառավարության այս աջակցության արդյունքում ձեռք բերված հողերը պետք է միայն ծառայեն այս ծրագրի համար»,-ասաց նախարար Սանոսյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ կառավարությունը շահագրգռված է այսպիսի խոշոր ներդրումներով: Նա հանձնարարական տվեց, որ այս և մյուս ներդրումային ծրագրերի դեպքում, երբ դե յուրե որոշումները կայացված են, հետագայում հոգ տանել, որ բուն ծրագրի իրականացման համար հաջորդ օղակներում արհեստական խոչընդոտներ չստեղծվեն և ծրագիրը բնական ընթացքով առաջ գնա:
«Գլխավոր ուղերձը պետք է լինի այն, որ ներդրումային ծրագրերի բնականոն ընթացքը որևէ կերպ չխոչընդոտվի: Սա կարևոր է կառավարության համար, որովհետև մեր առաջ դրել ենք շատ հավակնոտ տնտեսական աճի ցուցանիշներ, իսկ դրա հիմնական մասը մասնավոր հատվածն է ապահովում: Հետևաբար, պետք է ամեն ինչ անենք, որ պետական ու մասնավոր ներդրումային ծրագրերն արհեստական խոչընդոտների չհանդիպեն»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

The program will be implemented in Lchashen community of Gegharkunik province.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan said the talk is about a major investment program. “The total cost of the investment program is 48 million Euros. With the draft the government expresses its readiness and support to the implementation of the program. As a result of the direct sale of the land, about 22 million drams will enter the community budget. The program will be implemented on a total area of 115 hectares, will include the lands of Lchashen and Varser settlements”, the minister said.
The program envisages constructing a major greenhouse complex with a total area of 45 hectares and an industrial nursery with an area of 2.7 hectares. The construction works will last 60 months. During that period 350-400 temporary jobs will be created, however, after the completion of the program, there will be 400-450 permanent jobs. The minister said nearly 75% of the workers will be women.
“Nearly 12,000 tons of vegetables will be produced annually, 80% of which is expected to be exported. There is an important condition in this project that the lands acquired as a result of the government’s support must serve only for this program”, he added.
Prime Minister Nikol Pashinyan said the government is interested in such major investments. “The main message must be that the normal process of investment programs is not obstructed in any way. This is important for the government because we have put very ambitious economic growth figures, but its main part is ensured by the private sector. Therefore, we must do everything for the public and private investment programs not to meet any artificial obstacles”, the PM said.