44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծվել է ԱԺ քննիչ հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ ՀՀ Ազգային ժողովում ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Ազգային ժողովը:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն`պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի պահանջով2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով, որի լիազորությունները կիրականացնի Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը»,-նշված է ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանի ստորագրած հայտարարության մեջ:

Для изучения обстоятельств 44-дневной войны создана следственная комиссия НС
По инициативе депутатов фракции «Гражданский договор» Национального собрания РА в НС создана следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны, развязанной 27 сентября 2020 года. Как передает «Арменпресс», сообщение по этому поводу распространило Национальное собрание.
«Согласно части 2 статьи 20 Конституционного закона “Регламент Национального собрания”, по требованию не менее одной трети от общего числа депутатов, с целью изучения обстоятельств развязанных 27 сентября 2020 года военных действий, в силу права создана следственная комиссия Национального собрания, полномочия которой будет осуществлять постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности». Сообщение, подписано вице-спикером НС, исполняющим полномочия спикера НС А. Аршакяном.