Քաշաթաղի բնակիչը վստահեցնում է՝ իր հավաքագրած փաստերը հիմնավորում են Արցախի հուշարձանների հայկականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1996 թվականից մինչև 2020 թվականն Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր համայնքում բնակված Զոհրաբ Ըռքոյանը վստահեցնում է, որ իր հավաքագրած տվյալներն ու լուսանկարները հիմնավորում են Արցախի հուշակոթողների և հուշարձանների հայկականությունը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ըռքոյանը պատմեց, որ Բերձորում աշխատել է կրթության համակարգում, հետագայում «ՄԵՐԱՆ» պաշտոնաթերթի գլխավոր խմբագիրն է եղել։ 1996-ից մինչև 2020 թվականը Արցախի հայկական հուշարձանների և հուշակոթողների մասին ուսումնասիրություններ է արել ու լուսանկարել դրանք։ Դպրոցականները, որսորդները, անտառահատները, որոնք տեսնում էին խաչքարեր, հուշարձաններ, տեղյակ էին պահում Ըռքոյանին, նա էլ գնում էր տվյալ տարածքներ և ուսումնասիրում դրանք։ Այդ ընթացքում շատ հուշարձաններ է գտել։
«Միշտ էլ ադրբեջանցիները և թուրքերը ձգտում են անել այնպես, որ աշխարհը հայկական հուշարձաններն ու հուշակոթողները որպես աղվանական ընկալի։ Նույնիսկ սովետական տարիների մի պատմաբան կար, որը հայկական Գանձասարը, Դադիվանքը, Ծիծեռնավանքը և այլ եկեղեցիներ աղվանական է համարել։ Նա ասել է, թե խաչքարերը, որոնց վրա հայկական գրություններ են, աղվանական են։ Նրանց նպատակը միշտ եղել է այն, որ այդ ամբողջ տարածքը համարեն Ադրբեջանի մաս»,- նշեց Ըռքոյանը։
Նա հավելեց՝ նույնիսկ միջազգային կառույցներն են հավատում այդ կեղծիքին։ Ըստ Ընռքոյանի՝ կեղծիքի դեմ պայքարելու միակ միջոցը փաստերով խոսելն է։ Իր ձեռքում փաստեր են, որոնք տպագրության և տարածման կարիք ունեն։
«Ես պատրաստել եմ ալբոմ-գիրք, որտեղ նկարածս հուշարձանների լուսանկարներն են, դրանց մասին ինֆորմացիա եմ գրել։ Ուսումնասիրել եմ, գրել եմ նաև պատմիչների հաղորդած տվյալները։ Ցանկանում եմ տպագրել գիրքը, թարգմանել 6 լեզվով՝ անգլերեն, ռուսերեն, չինարեն, արաբերեն, ֆրանսերեն և հայերեն։ Գիրքը տպագրելով՝ կկարողանանք աշխարհին ցույց տալ, որ այդ տարածքը հայերինն է. լուսանկարներից պարզ երևում են հայերեն արձանագրությունները»,- ասաց Ըռքոյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ գիրքը պատրաստ է հայերեն տարբերակով։ Որպեսզի գիրքը տպագրության հանձնեն, մոտավորապես 5 միլիոն դրամ է պահանջվում։ Հույս ունի, որ իրեն կաջակցի նաև պետությունը, քանի որ գիրքը կարող է մեր երկրի համար փաստաթուղթ, կարևոր գործիք լինել: Ըռքոյանը նշեց, որ ալբոմի սկզբնական տարբերակը տպել է մոտ 10 տարի առաջ՝ հայերեն անգլերեն և ռուսերեն թարգմանություններով։ Դրանք Մինսկի խմբի համանախագահներին է նվիրել, երբ նրանք Բերձոր են այցելել:
Զոհրաբ Ըռքոյանը շեշտեց՝ գրքի նպատակն է աշխարհին ցույց տալ, որ Արցախը հայկական է։ Գրքի մեջ ներառել է մոտ 40 եկեղեցի, 30 խաչքար, կամուրջներ, ամրոցներ, ջրաղացներ։
Նրա գնահատմամբ՝ գրքի հանդեպ պետական ուշադրությունը և ֆինանսավորումը կարող է Հայաստանի ձեռքին իդեալական գործիք լինել ադրբեջանական կեղծիքը վերացնելու համար։

Researcher works on historical photobook debunking Azerbaijani falsifications on Artsakh monuments
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. A researcher complied a photobook of the Armenian monuments of Artsakh containing historical facts and information which he says can debunk the Azerbaijani falsifications that want to appropriate the Armenian heritage and misrepresent their origin.
Zohrab Erkoyan, an education expert who was the editor-in-chief of the Meran newspaper and lived from 1996 to 2020 in Berdzor (Kashatagh region), says the information and photos he collected are evidence proving the Armenian origin of the Artsakh monuments.
Erkoyan studied and researched the monuments for over 25 years.
Even hunters, schoolchildren, foresters and others – when seeing a cross-stone or monuments somewhere – would immediately notify Erkoyan to survey the area, Erkoyan tells ARMENPRESS.
“The Azerbaijanis and Turks have always wanted to misrepresent the Armenian monuments to the world as Caucasian Albanian monuments. There was even a historian in Soviet times who falsely described the Armenian churches Gandzasar, Dadivank, Tsitsernavank and others as Caucasian-Albanian monuments. He had said that the cross-stones with Armenian writings are Caucasian-Albanian. Their goal was always to misrepresent the entire area as a part of Azerbaijan,” Erkoyan said.
He says that unfortunately even international organizations believe this falsification sometimes. He said that the only way to fight the falsification is to speak with facts.
“I’ve prepared a photobook with the monuments that I have photographed and historical information on them. I have researched and wrote the information from historians. I want to publishe the book in 6 languages, in English, Russian, Chinese, Arabic, French and Armenian. This is how we will be able to show the world that this is Armenian territory,” he said.
Erkoyan says the Armenian version of the book is ready, but requires 5 million drams for printing. He hopes to get government support for this, because in his words the book can become a “document or important tool” for the country. The initial version was printed 10 years ago, and Erkoyan even gifted copies to the then-Co-Chairs of the OSCE Minsk Group when they’d visited Berdzor.