Դպրոցներում ու մանկապարտեզներում առկա է կորոնավիրուսի 1 563 դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի դպրոցներում ու մանկապարտեզներում, վերջին տվյալներով, երեխաների ու աշխատակիցների շրջանում առկա է կորոնավիրուսի 1 563 դեպք: Հիմնական դեպքերը գրանցվել են Երևանում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ շատ դպրոցներ, ունենալով 10 տոկոս և ավելի կորոնավիրուսի դեպքեր, անցնում են հեռավար ուսուցման՝ ամբողջությամբ կամ մասնակի:
«Յուրաքանչյուր օր իրավիճակի գնահատման արդյունքները մենք ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարոթյան հետ անընդմեջ քննարկում ենք: Եթե լինի անրհրաժեշտություն, ապա նաև համապատասխան առաջարկություններով կարող ենք հանդես գալ»,- ասաց Ռոմելլա Աբովյանը:
Թեպետ վերջին օրերին կորոնավիրուսի նոր դեպքերի նվազում է նկատվում, սակայն Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ դեռ վաղ է այս ալիքի մարելու մասին խոսելը: Նա նշեց, որ շաբաթ, կիրակի օրերին սովորաբար քիչ են դիմում թեստավորման համար:

В школах и детских садах зарегистрировано 1 563 случая заболевания COVID-19
По последним данным, у детей и сотрудников школ и детских садов Армении зарегистрировано 1 563 случая заболевания COVID-19. Большинство из них в Ереване. На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» заведующая отделом эпидемиологии инфекционных и неинфекционных болезней Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА Ромелла Абовян отметила, что многие школы, имеющие 10% или более заболевших COVID-19, переходят на дистанционное обучение.
«Ежедневно мы с Министерством образования, науки, культуры и спорта РА обсуждаем ситуацию. Чтобы при необходимости, выступить с соответствующими предложениями», - сказала Ромелла Абовян.
Хотя в последние дни наблюдается снижение новых случаев заболевания, Ромелла Абовян отметила, что пока рано говорить о погашении этой волны. Она отметила, что по субботам и воскресеньям люди обычно не обращаются за тестированием.