Պեկին-2022. Ռուսաստանի գեղասահքի թիմը չի ստացել ոսկե մեդալները. խնդիրը կախված է դոպինգ-թեստի պատասխաններից
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի թիմը, որը գեղասահքի թիմային հաշվարկում նվաճել է Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալները, դեռևս չի ստացել մեդալները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պարգևատրության արարողությունը պետք է կայանար փետրվարի 8-ին, սակայն այն հետաձգվել է: Խնդիրը կապված է դոպինգ-թեստի պատասխանների հետ: Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեն և Հակադոպինգային կազմակերպության դեռևս իրավաբանական խնդիրներ ունեն: Դոպինգ-թեստը կապվում է գեղասահորդներից մեկի թեստի պատասխանի հետ, որը նա հանձնել էր մինչ Օլիմպիական խաղերը:
Ավելի վաղ` փետրվարի 7-ին, Պեկինում ընթացող 24-րդ ձմեռայինՕլիմպիական խաղերի գեղասահքի թիմային պայքարում որոշիչ եղան կանանց մենասահքի արդյունքները: Հավաքելով 178,92 միավոր՝ ռուսաստանցի Կամիլա Վալիևան գրավեց առաջին տեղը: Երկրորդը ճապոնիայից Կաորի Սակամոտոն է, երրորդը` Մադլեն Սկիզասը՝ Կանադայից:
Թիմային հաշվարկում Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի թիմը հավաքեց 74 միավոր և դարձավ Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր: Ռուսները նման հաջողության ՕԽ-ում հասել էին նաև 2014 թվականի Սոչիի Խաղերում: Երկրորդ տեղում ԱՄՆ թիմն է, բրոնզին արժանացավ Ճապոնիան:

Пекин-2022: команда России по фигурному катанию не получила золотые медали: проблема в результате допинг-теста
Олимпийская команда России, завоевавшая золотые медали в командных соревнованиях по фигурному катанию, медалей пока не получила.
Как сообщает «Арменпресс», церемония награждения должна была состояться 8 февраля, однако ее перенесли. Проблема в результате допинг-теста одного из фигуристов, сдавшего его перед Олимпийскими играми.
Ранее, 7 февраля, результаты женского одиночного катания стали решающими в командных соревнованиях по фигурному катанию XXIV зимних Олимпийских игр в Пекине. Первое место с 178,92 балла заняла россиянка Камилла Валиев. Второй стала Каори Сакамото из Японии, третья - Мадлен Шизас из Канады.
В командном зачете команда Олимпийского комитета России набрала 74 очка и стала золотым призером Олимпийских игр. Такого же успеха россияне достигли на Играх в Сочи в 2014 году. Сборная США на втором месте, Япония завоевала бронзу.