Արցախում էնդեմիկ կաթնաթթվային մանրէի հիման վրա նոր մթերք է արտադրվում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի հետ միասին հունվարի 29-ին Արցախի գիտական կենտրոնում ներկա է գտնվել «Նարինե +» կաթնամթերքի արտադրամասի բացման արարողությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Արցախ Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմից:
Պետական նախարարը ծանոթացել է փոքրածավալ արտադրության կազմակերպմանը, որն իրականացվում է կենտրոնի հետազոտությունների արդյունքներով՝ ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի կողմից տրամադրվող տեխնոլոգիական սարքավորումների կիրառմամբ: Կենտրոնի առաջին արտադրանքը՝ «Նարինե +» կաթնաթթվային մթերքն, արտադրվում է Արցախի էնդեմիկ կաթնաթթվային մանրէի հիման վրա:
Արտակ Բեգլարյանը կարևորել է Արցախի գիտական կենտրոնում իրականացվող հետազոտական աշխատանքների արդյունքների ապրանքայնացման և հանրային առողջության պահպանման խթանմանն ուղղված քաղաքականությունն՝ ընդգծելով նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ Արցախի տնտեսության զարգացման հրամայականը:

В Арцахе на основе эндемических молочнокислых бактерий производится новый продукт
29 января в научном центре Арцаха Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян вместе с министром МОНКС Лусине Караханян присутствовал на церемонии открытия молочного цеха "Нарине+"
Об этом Арменпресс сообщили в аппарате государственного министра Республики Арцах.
Государственный министр ознакомился с организацией малого производства, которое осуществляется по результатам исследований центра с применением технологического оборудования, предоставляемого научно-производственным центром «Армбиотехнология» НАН РА. Первая продукция центра-кисломолочная продукция "Нарине+" производится на основе эндемических молочнокислых бактерий Арцаха.
Артак Бегларян отметил важность субстантивации реализуемой в научном центре Арцаха исследовательской работы и политики, направленной на стимулирование охраны общественного здоровья, подчеркнув необходимость развития экономики Арцаха с внедрением новых технологий.