Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ խթանիչ դեղաչափ ստացել է մոտ 800 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման երրորդ խթանիչ դեղաչափ ստացել է մոտ 800 քաղաքացի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում այս մասին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: «Պատվաստման գործընթացը շարունակվում է, և սա ամենակարևոր հանգամանքն է հաջորդիվ նոր ալիքներից խուսափելու համար: Մենք արդեն նաև երրորդ խթանիչ դեղաչափի մասով ակտիվ աշխատում ենք: Մոտ 800 քաղաքացի արդեն իսկ ստացել է երրորդ խթանիչ դեղաչափը: Այն հասանելի է մեր քաղաքացիներին, մենք քաղաքացիներին հորդորում ենք դիմել և ստանալ խթանիչ դեղաչափերը: Պատվաստանյութերի ապահովվածության առումով ունենք բավարար վիճակ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նա:
Նախարարը հայտնեց, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման առաջին դեղաչափը ստացել է 943 377 քաղաքացի, երկու դեղաչափով պատվաստվել է 711 հազար 864 քաղաքացի: «Մենք այս տարվա ընթացքում ունեցել ենք կորոնավիրուսային վարակով 184 հազար դրական դեպք, մոտ 40 հազար քաղաքացի ստացել է բուժօգնություն մեր հիվանդանոցային օղակներում: Սա ցույց է տալիս, թե ինչ գերլարված ռեժիմով է աշխատել ողջ առողջապահական համակարգը»,- ասաց Ավանեսյանը:
Նախարարն, օգտվելով առիթից, շնորհակալություն հայտնեց բուժաշխատողներին, ովքեր արդեն երկու տարի օր ու գիշեր պայքարում են ժողովրդի առողջության և կյանքի համար:

В Армении около 800 граждан получили бустерный компонент вакцинации от COVID-19
Как передает «Арменпресс», это на последнем в 2021 году заседании правительства заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян. «Процесс вакцинации продолжается, это самое важный фактор, чтобы избежать следующих новых волн. Мы уже активно работаем над получением третьего компонента. Около 800 граждан уже получили бустерный компонент вакцинации. Это доступно нашим гражданам, мы призываем граждан обращаться за третьим компонентом. У нас удовлетворительная ситуация с поставками вакцин», - заявила она.
Министр сообщила, что в Армении 943 377 граждан получили первый компонент вакцины, 711 864 человека вакцинированы двумя компонентами. «В этом году у нас было 184 000 положительных результата заражения COVID-19, около 40 000 граждан прошли лечение в больницах. Это показывает, насколько напряженно работала вся система здравоохранения», - сказала Аванесян.
Пользуясь случаем, министр поблагодарила всех медицинских работников, которые уже два года днем и ночью борются за здоровье и жизнь людей.