ՔՈԱՖ-ը, ԵՄ-ն, Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարությունը զարգացնում են զբոսաշրջությունը Լոռիում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՔՈԱՖ-ը, համագործակցելով Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հետ, աշխատում է՝ ավելացնելու զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Լոռի՝ ի ցույց դնելով մարզի բնական ու մշակութային գանձերը։ Լոռու մարզում զբոսաշրջության զարգացումը նպաստելու է տարածաշրջանում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ու տնտեսական ակտիվությանը։ Այս նախաձեռնության շրջանակներում Դեբեդի կիրճի վրա կկառուցվի դիտակետ, որտեղից կբացվի հիանալի տեսարան դեպի կիրճը՝ ի ցույց դնելով վերջինիս գրավչությունը, թե’ իր չափերով, թե’ մատուցած ծառայությունների տեսակով կընդլայնվի ՔՈԱՖ-ի այցելուների կենտրոնը, ինչպես նաև ժամանակակից արվեստի գործեր կտեղադրվեն ՍՄԱՐԹ ավանի տարածքում։
Այս նախագիծն իրականացվում է ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագրի շրջանակներում՝ համագործակցելով Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հետ, ԵՄ և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) ֆինանսական աջակցությամբ։
Այս նոր համագործակցության արդյունքում նաև շարունակում ու ընդլայնում ենք այն ծրագրերը, որ մեկնարկել էինք դեռ 2020թ. Տեղական ժողովրդավարական գրասենյակների գործակալության (ALDA) հետ միասին՝ միտված Դեբեդի կիրճը պահանջված զբոսաշրջային ուղղության վերածելուն։ Զարգացնելով Լոռու զբոսաշրջային ներուժը, նոր քայլարշավային արահետներ հիմնելով, զբոսաշրջային տարբեր պարագաների վարձակալության հնարավորություններ ստեղծելով, ոլորտի աշխատողների կարողությունների զարգացման ուղղությամբ աշխատելով՝ մարզում զբոսաշրջության զարգացման ամուր հիմքեր են դրվում։
ՔՈԱՖ-ը Լոռին զբոսաշրջային ուղղության վերածելու փորձն արդեն ունի՝ շնորհիվ իր ՍՄԱՐԹ ավանի, որ այս պահին ներառում է ՍՄԱՐԹ կենտրոնը, Կոնցեպտ հյուրանոցը, այցելուների կենտրոնը։ ՍՄԱՐԹ կենտրոնը, լինելով կրթական հաստատություն, նաև բազմաթիվ միջոցառումների ու համաժողովների անցկացման վայր է։ Կոնցեպտ հյուրանոցը ողջ տարին հյուրեր է ընդունում Հայաստանի տարբեր մասերից ու արտերկրից, իսկ այցելուների կենտրոնը զբոսաշրջիկներին տրամադրում է coaf.org [email protected] +374 10 502076 անհրաժեշտ տեղեկատվություն, զբոսաշրջային տարբեր պարագաների վարձակալման, ինչպես նաև սնվելու, հանգստանալու, անգամ հեռախոսը լիցքավորելու հնարավորություն։
GIZ-ի հետ համագործակցությունը կբազմապատկի զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ գործադրվող մեր ջանքերը՝ հնարավորություն տալով ավելի բարձրացնել մարզի գրավչությունը։ Դեբեդի կիրճի բացօթյա դիտակետը զբոսաշրջիկներին հնարավորություն կտա հիանալ բացվող տեսարանով, իսկ նոր քայլարշավային ու հեծանվային արահետները թույլ կտան այցելուներին բացահայտել տարածաշրջանի ֆլորան ու ֆաունան։ ՍՄԱՐԹ ավանի տարածքում տեղադրվող ժամանակակից արվեստի գործերը մարզում առկա դարերից եկող կոթողների հետ միասին կգոհացնեն մշակության ժառանգությունը գնահատողներին։ Այցելուների կենտրոնն էլ իր հերթին զբոսաշրջիկներին կապահովի սնվելու, հանգստանալու, զբոսաշրջային ուղղություններին ծանոթանալու, անհրաժեշտ իրեր վարձակալելու հնարավորությամբ։ Իսկ ստեղծվելիք բջջային հավելվածն իր մեջ կպարունակի այն ողջ տեղեկատվությունն ու խորհուրդները, որոնց կարիքը զբոսաշրջիկներն ունեն։ Այս ամենին զուգահեռ նաև աշխատանք է տարվելու մարզի՝ զբոսաշրջային ու հյուրասիրության ոլորտի աշխատակիցների կարողությունների ու հմտությունների զարգացման ուղղությամբ։
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) բարեգործական կազմակերպություն է, որի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի գյուղաբնակների կյանքի որակը համայնքային զարգացման երեխայակենտրոն ծրագրերի միջոցով: Հիմնադրամի համակողմանի ծրագրային մոդելի իրագործումը սկսվել է 2004թ., և այդ ժամանակից ի վեր իրականացվում են կրթական, առողջապահական, սոցիալական և տնտեսական ծրագրեր, ինչպես նաև հիմնանորոգվում են համայնքների համար կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքները: Այս ծրագրերի շահառուներն են Հայաստանի Արմավիրի, Արագածոտնի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի և Տավուշի մարզերի 64 համայնքների ավելի քան 107,000 բնակիչները: 2015թ. սկսած՝ ՔՈԱՖ-ը մշակել և իրագործում է ՍՄԱՐԹ նախաձեռնություն: ՍՄԱՐԹ-ը կրթության միջոցով առաջխաղացում է ապահովում գյուղական աշխարհի համար, ինչի արդյունքում շահում են անհատները, հասարակությունը և միջավայրը: ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ առաջին կենտրոնը տեղակայված է Լոռու մարզի Դեբետ գյուղում. բացումը կայացել է 2018 թ. մայիսի 27-ին:
ԵՄ-ն` բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի մասին
ԵՄ-ն` բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից և իրականացվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից։ Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է՝ ապահովել համընդհանուր և հավասարակշռված ներառական աճ զբոսաշրջության և նորարարական ոլորտներում, որը կապահովվի Հայաստանի հյուսիսային մարզերում coaf.org [email protected] +374 10 502076 զբոսաշրջության նորարարական ձեռնարկումների, բարձր տեխնոլոգիաների և նորարար ձեռնարկատերերի աջակցության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հետազոտողների միջազգային գիտելիքների փոխանակման, ինչպես նաև ուսանողների և ընդհանուր բնակչության համար ձեռներեցության մշակույթի զարգացմանը նպաստող ցանցերի միջոցով:
Նախագծի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերվել շուրջ 100 ձեռնարկությունների` օգնելով պահպանել/ստեղծել 400 աշխատատեղ, իսկ ավելի քան 800 անհատ շահառու ներգրավվել է տարաբնույթ թրեյնինգների։

COAF, the EU, the BMZ and GIZ to Bolster Tourism in the Lori Region
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. COAF in cooperation with the German Development Cooperation (GIZ) is harnessing and promoting the Lori region’s tremendous natural and cultural assets to increase the flow of tourists, creating economic growth and employment opportunities. Among the efforts of this initiative is building an outdoor observation deck over the Debed Canyon, the expansion of the region’s tourism information spot, COAF’s Visitor Center, while threading modern art installations through the SMART Campus. The initiative is carried out in the scope of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)” project implemented by GIZ, with the financial support of the European Union and the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development (BMZ). The new initiative extends the efforts of the “Visit Debed Canyon” project, carried out in 2020 in partnership with the European Association for Local Democracy (ALDA). By enhancing Lori’s tourism potential with new hiking trails, rental equipment, and a growing media presence while improving worker qualifications through on-site training, COAF has laid solid foundations to nurture the region’s tourism industry. COAF has a long record of successes in transforming Lori into a tourism hub that began with the launch of an innovative education hub, the COAF SMART Center, in the heart of the region, which quickly became a sought-after venue for conferences and other professional gatherings. Conveniently allotted a walking distance from the Center, the Concept Hotel offers a modern overnight accommodation that meets international standards, while COAF’s Visitor Center welcomes and guides tourists entering the region, providing them with necessary travel information, equipment, and snacks. The cooperation between COAF and the GIZ will complement the ongoing efforts in event tourism by building new attractions that enhance the region’s appeal to adventurous travelers and culture enthusiasts. On the one hand, the open-air, transparent observation deck over the Debed Canyon will offer visitors an unforgettable view of the Canyon’s slopes while new hiking and biking paths will open new possibilities for exploring the region’s unique fauna and flora. On the other hand, modern art and architectural installations across the SMART Campus will offer new aesthetics and complement centuries-old cultural remnants with contemporary artwork. Finally, expanding the existing Visitor Center will add a new, high-class gastronomy facility to the area and meet guests’ parking, navigation, and travel supply needs. Improved guidance will be provided through a travel application which will combine all necessary travel information in one place. Parallel to these novelties, special attention will be paid toward elevating the professional capacities in local gastronomy and hospitality industries
The Children of Armenia Fund (COAF) is a non-profit, non-governmental organization that employs community-led approaches aimed at improving the quality of life in rural Armenia, with a particular focus on children and youth. COAF’s target development areas are education, healthcare, social and economic development. COAF launched its programs in 2004, starting in one village and expanding to 64 villages in Armavir, Aragatsotn, Lori, Gegharkunik, Shirak, and Tavush regions, impacting more than 107,000 beneficiaries. Since 2015, COAF has developed and started implementing the SMART Initiative. COAF SMART is designed to advance a generation across the rural world through education that will benefit individuals, societies, and the environment. As an exemplary model of development, COAF SMART will be replicated in other regions and communities throughout Armenia. The first COAF SMART Center was inaugurated on May 27, 2018, near the village of Debet, Lori Region.
About the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)’’ project
The EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)’’ project is ongoing in Armenia. It is co-funded by the European Union (EU) and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation (GIZ). It has an overall objective to ensure shared and balanced inclusive growth in tourism and innovative industries. This will be achieved through innovative tourism ventures in the Northern regions of Armenia, support to high-tech and innovative entrepreneurs, international knowledge exchange for high-tech researchers as well as networks to enable entrepreneurship culture for students and the general population. Within the framework of the project, more than 100 ventures have already been supported, assistance has been provided in sustaining and/or creating 400 jobs, and more than 800 people have undergone various trainings