ՔՈԱՖ-ը, ԵՄ-ն, Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարությունը զարգացնում են զբոսաշրջությունը Լոռիում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՔՈԱՖ-ը, համագործակցելով Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հետ, աշխատում է՝ ավելացնելու զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Լոռի՝ ի ցույց դնելով մարզի բնական ու մշակութային գանձերը։ Լոռու մարզում զբոսաշրջության զարգացումը նպաստելու է տարածաշրջանում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ու տնտեսական ակտիվությանը։ Այս նախաձեռնության շրջանակներում Դեբեդի կիրճի վրա կկառուցվի դիտակետ, որտեղից կբացվի հիանալի տեսարան դեպի կիրճը՝ ի ցույց դնելով վերջինիս գրավչությունը, թե’ իր չափերով, թե’ մատուցած ծառայությունների տեսակով կընդլայնվի ՔՈԱՖ-ի այցելուների կենտրոնը, ինչպես նաև ժամանակակից արվեստի գործեր կտեղադրվեն ՍՄԱՐԹ ավանի տարածքում։
Այս նախագիծն իրականացվում է ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագրի շրջանակներում՝ համագործակցելով Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հետ, ԵՄ և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) ֆինանսական աջակցությամբ։
Այս նոր համագործակցության արդյունքում նաև շարունակում ու ընդլայնում ենք այն ծրագրերը, որ մեկնարկել էինք դեռ 2020թ. Տեղական ժողովրդավարական գրասենյակների գործակալության (ALDA) հետ միասին՝ միտված Դեբեդի կիրճը պահանջված զբոսաշրջային ուղղության վերածելուն։ Զարգացնելով Լոռու զբոսաշրջային ներուժը, նոր քայլարշավային արահետներ հիմնելով, զբոսաշրջային տարբեր պարագաների վարձակալության հնարավորություններ ստեղծելով, ոլորտի աշխատողների կարողությունների զարգացման ուղղությամբ աշխատելով՝ մարզում զբոսաշրջության զարգացման ամուր հիմքեր են դրվում։
ՔՈԱՖ-ը Լոռին զբոսաշրջային ուղղության վերածելու փորձն արդեն ունի՝ շնորհիվ իր ՍՄԱՐԹ ավանի, որ այս պահին ներառում է ՍՄԱՐԹ կենտրոնը, Կոնցեպտ հյուրանոցը, այցելուների կենտրոնը։ ՍՄԱՐԹ կենտրոնը, լինելով կրթական հաստատություն, նաև բազմաթիվ միջոցառումների ու համաժողովների անցկացման վայր է։ Կոնցեպտ հյուրանոցը ողջ տարին հյուրեր է ընդունում Հայաստանի տարբեր մասերից ու արտերկրից, իսկ այցելուների կենտրոնը զբոսաշրջիկներին տրամադրում է coaf.org [email protected] +374 10 502076 անհրաժեշտ տեղեկատվություն, զբոսաշրջային տարբեր պարագաների վարձակալման, ինչպես նաև սնվելու, հանգստանալու, անգամ հեռախոսը լիցքավորելու հնարավորություն։
GIZ-ի հետ համագործակցությունը կբազմապատկի զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ գործադրվող մեր ջանքերը՝ հնարավորություն տալով ավելի բարձրացնել մարզի գրավչությունը։ Դեբեդի կիրճի բացօթյա դիտակետը զբոսաշրջիկներին հնարավորություն կտա հիանալ բացվող տեսարանով, իսկ նոր քայլարշավային ու հեծանվային արահետները թույլ կտան այցելուներին բացահայտել տարածաշրջանի ֆլորան ու ֆաունան։ ՍՄԱՐԹ ավանի տարածքում տեղադրվող ժամանակակից արվեստի գործերը մարզում առկա դարերից եկող կոթողների հետ միասին կգոհացնեն մշակության ժառանգությունը գնահատողներին։ Այցելուների կենտրոնն էլ իր հերթին զբոսաշրջիկներին կապահովի սնվելու, հանգստանալու, զբոսաշրջային ուղղություններին ծանոթանալու, անհրաժեշտ իրեր վարձակալելու հնարավորությամբ։ Իսկ ստեղծվելիք բջջային հավելվածն իր մեջ կպարունակի այն ողջ տեղեկատվությունն ու խորհուրդները, որոնց կարիքը զբոսաշրջիկներն ունեն։ Այս ամենին զուգահեռ նաև աշխատանք է տարվելու մարզի՝ զբոսաշրջային ու հյուրասիրության ոլորտի աշխատակիցների կարողությունների ու հմտությունների զարգացման ուղղությամբ։
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) բարեգործական կազմակերպություն է, որի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի գյուղաբնակների կյանքի որակը համայնքային զարգացման երեխայակենտրոն ծրագրերի միջոցով: Հիմնադրամի համակողմանի ծրագրային մոդելի իրագործումը սկսվել է 2004թ., և այդ ժամանակից ի վեր իրականացվում են կրթական, առողջապահական, սոցիալական և տնտեսական ծրագրեր, ինչպես նաև հիմնանորոգվում են համայնքների համար կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքները: Այս ծրագրերի շահառուներն են Հայաստանի Արմավիրի, Արագածոտնի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի և Տավուշի մարզերի 64 համայնքների ավելի քան 107,000 բնակիչները: 2015թ. սկսած՝ ՔՈԱՖ-ը մշակել և իրագործում է ՍՄԱՐԹ նախաձեռնություն: ՍՄԱՐԹ-ը կրթության միջոցով առաջխաղացում է ապահովում գյուղական աշխարհի համար, ինչի արդյունքում շահում են անհատները, հասարակությունը և միջավայրը: ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ առաջին կենտրոնը տեղակայված է Լոռու մարզի Դեբետ գյուղում. բացումը կայացել է 2018 թ. մայիսի 27-ին:
ԵՄ-ն` բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի մասին
ԵՄ-ն` բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից և իրականացվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից։ Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է՝ ապահովել համընդհանուր և հավասարակշռված ներառական աճ զբոսաշրջության և նորարարական ոլորտներում, որը կապահովվի Հայաստանի հյուսիսային մարզերում coaf.org [email protected] +374 10 502076 զբոսաշրջության նորարարական ձեռնարկումների, բարձր տեխնոլոգիաների և նորարար ձեռնարկատերերի աջակցության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հետազոտողների միջազգային գիտելիքների փոխանակման, ինչպես նաև ուսանողների և ընդհանուր բնակչության համար ձեռներեցության մշակույթի զարգացմանը նպաստող ցանցերի միջոցով:
Նախագծի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերվել շուրջ 100 ձեռնարկությունների` օգնելով պահպանել/ստեղծել 400 աշխատատեղ, իսկ ավելի քան 800 անհատ շահառու ներգրավվել է տարաբնույթ թրեյնինգների։

COAF, ЕС, Министерство экономического сотрудничества и развития Германии развивают туризм в Лори
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. COAF, в сотрудничестве с Немецким агентством международного сотрудничества (GIZ) работает над увеличением потока туристов в Лори, демонстрируя природные и культурные ценности региона. Развитие туризма в Лорийской области будет способствовать созданию новых рабочих мест и экономической активности в регионе. В рамках этой инициативы на ущелье Дебед будет построена смотровая площадка, с которой будет открываться великолепный вид на ущелье, демонстрирующее его привлекательность как с точки зрения его размера, так и с точки зрения предоставляемых услуг. Вкачестве предоставляемых услуг будет расширен центр посетителейCOAF, а также будут установлены произведения современного искусства на территории административного района SMART.
Данный проект реализуется в рамках проекта Бизнес-инициативы ЕС «Инновационный туризм и развитие технологий для Армении (ITTD)» в сотрудничестве с Немецким агентством международного сотрудничества (GIZ),при финансовой поддержке Министерства экономического сотрудничества и развития ЕС и Федеративной Республики Германия (BMZ).
В результате этого нового сотрудничества мы продолжаем и расширяем программы, начатые в 2020 году. Вместе с Агентством местных демократических агентств (ALDA) стремясь превратить ущелье Дебед в популярное туристическое направление. Развивая туристический потенциал Лори, создавая новые пешеходные маршруты, создавая возможности для аренды различных туристических объектов, работая над развитием потенциала сотрудников сектора, в регионе закладывается прочный фундамент для развития туризма.
COAF уже имеет опыт превращения Лори в туристическое направление благодаря своему поселению SMART, которое на данный момент включает в себя центр SMART, концептуальный отель и центр для посетителей. SMART Center, будучи образовательным учреждением, также является местом проведения многих мероприятий и конференций. Concept Hotel принимает гостей из разных уголков Армении и из-за рубежа круглый год, а визит-центр предоставляет туристам необходимую информацию coaf.org [email protected] +374 10 502076, возможность арендовать различные туристические аксессуары, такие как еда, отдых и даже возможность заряжать телефон.
Сотрудничество с GIZ умножит наши усилия по развитию туризма, давая возможность повысить привлекательность региона. Открытая смотровая площадка ущелья Дебед позволит туристам полюбоваться видом, а новые пешеходные и велосипедные маршруты позволят посетителям познакомиться с флорой и фауной региона. Произведения современного искусства, размещенные в районе поселка SMART, вместе с многовековыми памятниками, существовавшими в регионе, понравятся тем, кто ценит культурное наследие. Визит-центр, в свою очередь, предоставит туристам возможность перекусить, отдохнуть, познакомиться с туристическими направлениями, арендовать необходимые предметы. Создаваемое мобильное приложение будет содержать всю необходимую туристам информацию и советы. Параллельно со всем этим будет проводиться работа по развитию способностей и навыков сотрудников туристического и гостиничного сектора региона.
О благотворительном фонде "Дети Армении"
Благотворительный фонд «Дети Армении» (COAF) - благотворительная организация, цель которой - улучшить качество жизни сельских жителей Армении с помощью программ развития сообществ, ориентированных на ребенка. Реализация комплексной программной модели Фонда началась в 2004 году. С тех пор были реализованы образовательные, медицинские, социальные и экономические программы, а также инфраструктура, которая имеет жизненно важное значение для сообществ. Бенефициарами этих программ являются более 107 000 жителей 64 общин в 64 общинах Армавирской, Арагацотнской, Лорийской, Гегаркуникской, Ширакской и Тавушской областей Армении. 2015 г. С тех пор COAF разрабатывает и реализует инициативу SMART. SMART продвигает сельский мир через образование, которое приносит пользу людям, обществу и окружающей среде. Первый центр COAF SMART находится в селе Дебет Лорийской области, открытие состоялось27 мая 2018 года.
Программа бизнес-инициативы ЕС «Инновационный туризм и Развитие технологий для Армении»
Программа бизнес-инициативы ЕС «Инновационный туризм и Развитие технологий для Армении» софинансируется Европейским Союзом, Министерством экономического сотрудничества и развития Федеративной Республики Германии и реализуется Немецким агентством по международному сотрудничеству (GIZ). Общая цель программы - обеспечить всеобщий и сбалансированный инклюзивный рост в сферах туризма и инноваций, который будет обеспечен в северных областях Армении coaf.org [email protected] + 374 10 502076 посредством инновационных туристических инициатив, поддержки высоких технологий и инновационных предпринимателей, обмена международными знаниями исследователей в сфере высоких технологий, а также сетей, способствующих развитию культуры предпринимательства для студентов и населения в целом.
Проект поддержали около 100 предприятий, помогая поддерживать/создавать 400 рабочих мест, и более 800 индивидуальных бенефициаров были вовлечены в различные тренинги.