Կառավարությունը Վերին Լարսի ճանապարհի այլընտրանք է փնտրում. առաջարկվում է փոխհատուցել լաստանավերով բեռնափոխադրումների ծախսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը կառավարությանն առաջարկում է փոխհատուցել Փոթի-Կովկաս նավահանգիստ-Փոթի ուղղությամբ լաստանավերով բեռնափոխադրում իրականացնող հայկական ընկերությունների ծախսերը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «e-draft» իրավական ակտերի նախագծերի միասնական կայքէջից:
Նշվում է, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՌԴ-ից ՀՀ միակ գործող ցամաքային ուղու` Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի՝ անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով պարբերաբար փակվելու հետևանքով ՀՀ բեռնափոխադրումների շրջանում առաջացող խնդիրների նվազեցմամբ:
«Հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ ցամաքային ուղուն որպես այլընտրանք դիտարկվող լաստանավի օգտագործումը առավել թանկ է բեռնափոխադրողների համար, և կարող է նվազեցնել հայկական արտադրանքի մրցունակությունն արտաքին շուկաներում, ուստի բեռնափոխադրումների նշված այլընտրանքային միջոցի օգտագործման հետևանքով առաջացող ծախսերի փոխհատուցումը Կառավարության կողմից կարող է էականորեն նվազեցնել առկա խոչընդոտները՝ նպաստելով բեռնափոխադրումների արդյունավետության բարձրացմանը»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Նախագծում նշված է, որ Հայաստանի Հանրապետության՝ ԵԱՏՄ անդամակցությունից ի վեր անդամ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը տարեցտարի աճում է։
«ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ ՀՀ-ը կապող միակ ցամաքային ճանապարհը Վերին Լարսն է, որի նախագծային թողունակությունը կազմում է օրական 170 բեռնատար և 200 մարդատար ավտոմեքենա՝ երկու ուղղություններով։ Այժմ այդ թիվն աճել է մի քանի անգամ՝ 650 բեռնատար և 1700 մարդատար մեքենա՝ երկու ուղղություններով։ Այդ թիվն ավելի է աճում ամռան սկզբից սկսած՝ հանգեցնելով կուտակումների։ Փոխադրողները Հայաստանից տարեկան առնվազն 10 հազար անգամ անցնում են Վերին Լարսի անցակետով երկու ուղղությամբ
Ռուս-վրացական սահմանին ավտոմեքենաների կուտակումը լուրջ խնդիր է։ Ինչպես հայտնի է, Ռուսաստանից Հայաստան միակ գործող ցամաքային ուղին` Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը, պարբերաբար փակվում է անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով։ Արդյունքում Ռուսաստանի և Վրաստանի սահմանին պարբերաբար մեծ երկարությամբ հերթեր են առաջանում։ Դա, անշուշտ, լուրջ լոգիստիկ խնդիրներ է ստեղծում Հայաստանի համար»,- ասված է նախագծում:
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ՀՀ բեռնափոխադրող ընկերությունների համար սեզոնային բարձր գների ժամանակահատվածում բեռների տեղափոխմանն առնչվող լոգիստիկ ենթակառուցվածքներն առավել հասանելի դարձնել և նվազեցնել խոչընդոտները, խթանել միջազգային շուկա հայկական արտադրության ապրանքների արտահանումը, էականորեն մեծացնել բեռնափոխադրումների ծավալները։ Լաստանավով տեղափոխման ծախսերի փոխհատուցումը նոր խթան կհանդիսանա ՀՀ տնտեսության համար, ինչպես նաև արժանի մրցակցություն կապահովի Վերին Լարսին:
Նախագծում նշվում է, որ Փոթի - Կովկաս նավահանգիստ - Փոթի ուղղությամբ մեկ չվերթի համար շահառուներին լաստանավերով բեռների տեղափոխման ծառայության մատուցման արժեքի փոխհատուցման նպատակով ընկերությանը տրամադրվող գումարի չափը կազմում է յուրաքանչյուր շահառուի բեռների տեղափոխման ծառայության մատուցման արժեքի 100 % -ը, բայց ոչ ավելի, քան մեկ շահառուի հաշվով մեկ չվերթի համար 1 մլն դրամը, իսկ մեկ ուղղության համար 0.5 մլն դրամը։

Правительство ищет альтернативу дороге Верхний Ларс: предлагается возмещение стоимости перевозок на паромах
Министерство экономики Армении предлагает правительству возмещать расходы армянских компаний, осуществляющих грузоперевозки на паромах по маршруту Поти-порт «Кавказ»-Поти.
Об этом «Арменпресс» стало известно из единого сайта проектов правовых актов “e-draft”.
Отмечается, что необходимость принятия проекта обусловлена сокращением проблем, возникающих в сфере грузоперевозок из-за неблагоприятных погодных условий на единственном действующем сухопутном пути из РФ - автодороге Степанцминда-Ларс.
«Учитывая, что использование рассматриваемого в качестве альтернативы сухопутного пути парома является более дорогостоящим для грузоперевозчиков, и может снизить конкурентоспособность армянской продукции на внешних рынках, следовательно, компенсация расходов, возникающих вследствие использования указанного альтернативного средства грузоперевозок, может существенно снизить существующие препятствия, способствуя повышению эффективности грузоперевозок», - отмечено в обосновании проекта.
В проекте отмечается, что с момента вступления Армении в ЕАЭС товарооборот со странами-членами растет из года в год.
«Единственная сухопутная дорога, связывающая Армению со странами-членами ЕАЭС, - Верхний Ларс, проектная пропускная способность которого составляет 170 грузовых и 200 легковых автомобилей в день по двум направлениям. Сейчас это количество увеличилось в несколько раз - 650 грузовых и 1 700 легковых машин в обе стороны. Это число растет с начала лета, что ведет к накоплению. Перевозчики в двух направлениях проезжают через Армению не менее 10 000 раз в год через КПП Верхний Ларс.
Скопление автомобилей на российско-грузинской границе - серьезная проблема. Как известно, единственная действующая сухопутная трасса из России в Армению - трасса Степанцминда-Ларс - регулярно закрывается из-за неблагоприятных погодных условий. В результате на российско-грузинской границе постоянно возникают длинные очереди. Это, безусловно, создает серьезные логистические проблемы для Армении», - говорится в законопроекте.
Принятие проекта позволит армянским компаниям-перевозчикам грузов создать логистическую инфраструктуру, связанную с перевозкой, снизить барьеры, способствовать экспорту армянских товаров на международный рынок, значительно увеличить объем грузоперевозок. Возмещение расходов на паромные перевозки станет новым импульсом для экономики Армении, а также обеспечит достойную альтернативу Верхнему Ларсу.
В проекте отмечается, что сумма, предоставляемая компании бенефициару с целью компенсации стоимости перевозки грузов паромом для одного рейса в порт Поти-Кавказ-Поти, составляет 100 % от стоимости оказания услуги по перевозке грузов каждого бенефициара, но не более 1 млн драмов за один рейс в расчете на одного бенефициара,и 0,5 млн драмов за одно направление.