Ucom-ի տեխնիկական աջակցությամբ կայացավ «Capture the Flag» հաքերային մրցույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ucom ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ նոյեմբերի 27-28-ը Մայքրոսֆթ ինովացիոն կենտրոնում կայացավ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (ՁԻՀ) կողմից կազմակերպված «Capture the Flag» հաքերային մրցույթը:
Մրցույթին մասնակցել են թիմեր ՏՏ ոլորտի խոշորագույն և հայտնի ընկերություններից՝ «Picsart»-ից, «Krisp»-ից, «Synergy»-ից, «Webb Fontaine»-ից, «LifeTrace»-ից, «Snap LLC»-ից, «Uxtankyun»-ից և «Armath»-ից:
«Սպիտակ գլխարկով հաքերներն իրենց հմտությունները մշտապես կատարելագործելու, իրենց փորձը փոխանակելու և նոր մարտահրավերներին միասին արձագանքելու այսպիսի առիթներ պետք է շատ ունենան։ Ուրախ եմ, որ ՁԻՀ-ը ու Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը հենց Ucom-ի տեխնիկական աջակցությամբ են իրականացնում այս միջոցառումը», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրենԱրա Խաչատրյանը։
«Արդեն ավանդույթ է դարձել, առնվազն տարին մեկ անցկացնել «Capture the Flag» մրցույթը, և այս տարի որոշեցինք մրցույթն անցկացնել տարբեր ՏՏ ընկերությունների աշխատակիցների թիմերի միջև։ Ուրախ էինք նաև, որ հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատարներից մեկը՝ Ucom ընկերությունը պատրաստակամություն հայտնեց հանդես գալու որպես CTF-2021 մրցույթի տեխնիկական գործընկեր», - նշել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավարՄարի Բարսեղյանը։
Երկու օր տևած թեժ պայքարի արդյունքում «Krisp» ընկերության թիմը, հավաքելով ամենաշատ «դրոշները», դարձավ մրցույթի հաղթող, իսկ «Uxtankyun» ու «LifeTrace» ընկերությունների թիմերն զբաղեցրեցին, համապատասխանաբար, 2-րդ և 3-րդ տեղերը:
Capture the Flag (CTF)-ը համակարգչային անվտանգության մրցույթ է: Մրցույթի ընթացքում մասնակիցները պետք է գտնեն խոցելիություններ, հետազոտեն վիրուսներ և վնասակար այլ ծրագրեր, բաց աղբյուրներից տեղեկատվություն գտնեն և հաղթահարեն զանազան խնդիրներ, որոնք ծագում են կիբեռանվտանգության ոլորտում։

Capture the Flag Information Security Contest Takes Place With Technical Support of Ucom
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. Оn November 27-28, 2021 with the technical support of Ucom “Capture the Flag”Information SecurityContest, organized by the Enterprise Incubator Foundation (EIF), took place at the Microsoft Innovation Center.
Teamsfrom the largest and well-known IT companieslike «Picsart», «Krisp», «Synergy», «Webb Fontaine», «LifeTrace», «Snap LLC», «Uxtankyun» and «Armath» took part in the contest.
“White hat hackers should have many opportunities to constantlylevel up their skills, exchange their experience, and respond to new challenges altogether. I am glad that EIF and Microsoft Innovation Center have hostedthis event with the technical support of Ucom”, saidAra Khachatryan, Director General at Ucom.
“It has already become a tradition toorganize the "Capture the Flag" contest at least once a year, and this year we decided to hold the contest among the teams of employees of different IT companies. We were glad that Ucom as one of the telecom sphere leaders, expressed its readiness tobe the technical partnerwithin the framework ofthe CTF-2021”, mentionedMari Barseghyan, project manager at Enterprise Incubator Foundation.
Let us notethat after a two-day “hot battle” between the teams, the competition was won by the "Krisp" team with the most flags, while the "Uxtankyun" and "LifeTrace" teams took 2nd and 3rd places, respectively.
Let us add, that “Capture the Flag”(CTF)is an informationsecurity contest. During the competition, participants must find vulnerabilities, investigate viruses and other malware, find information from open sources and overcome various challenges arising in the field of cybersecurity.