ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության որոշմամբ փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել ՀՀ մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագրեր տրամադրելու գործընթացներում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ընդլայնվել են բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով ֆինանսական աջակցության իրավունք ունեցող շահառուների շրջանակը և դիմելու ժամկետները։ Փոփոխությունների արդյունքում բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար կարող են դիմել նաև մանկատան 18 տարին լրացած սաները, ովքեր ՀՀ մանկատանը խնամք և դաստիարակություն ստացել են առնվազն 7 տարի (բացառությամբ կենսաբանական ծնողի ընտանիք վերադարձածների), ՀՀ մանկատների 2021 թվականի շրջանավարտները։
Բնակարանի գնման վկայագրի գործողության վերջնաժամկետ է սահմանվել 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ը (2021 թվականի նոյեմբերի 1-ի փոխարեն), իսկ դիմումներ ընդունելու վերջնաժամկետ՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ը (2021 թվականի հուլիսի 1-ի փոխարեն):
Շահառուները բնակարանի գնման վկայագիր ստանալու իրավունք ունեն ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու, սեփականության կամ համասեփականության իրավունքով այլ բնակելի տարածք չունենալու և բնակելի տարածք օտարած չլինելու դեպքում:

Внесены изменения в процесс выдачи свидетельств о покупке квартиры выпускникам детских домов Армении
ЕРЕВАН, 23 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Решением Правительства Республики Армения внесены изменения и дополнения в процесс выдачи свидетельств о покупке квартиры выпускникам Детского дома РА. Как сообщает «Арменпресс», Министерство труда и социальных дел РА сообщает, что круг получателей, имеющих право на получение финансовой помощи через свидетельство о покупке квартиры, расширен. В результате изменений 18-летние воспитанники детского дома, находившиеся на попечении и воспитании в детском доме не менее 7 лет (кроме тех, которые вернулись в семью биологического родителя) и выпускники 2021 г. детских домов могут обращаться за финансовой поддержкой через свидетельство о покупке квартиры.
Крайний срок получения свидетельства о покупке квартиры - 1 декабря 2022 года (вместо 1 ноября 2021 года), а крайний срок подачи заявок - 1 июля 2022 года (вместо 1 июля 2021 года).
Бенефициары имеют право получить справку о покупке квартиры, если они являются гражданами Республики Армения, не имеют другого жилого помещенияпо праву собственности или долевой собственности и если жилое помещение не отчуждено.