ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ գործերի հավատարմատարը բացառել է ԼՂ խնդրի ռազմական լուծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում շատ խնդիրներ մնում են չկարգավորված, սակայն ռազմական լուծում լինել չի կարող:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստին ասել է ԵԱՀԿ-ում Միացյալ Նահանգների մշտական ներկայացուցչության գործերի հավատարմատար Քորթնի Օսթրիանը:
Նա ողջունել է նիստին ներկա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Էնդրյու Շոֆերին (ԱՄՆ), Իգոր Խովաևին (Ռուսաստան) և Բրիս Ռոքֆոյին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին՝ ընդգծելով, որ Միացյալ Նահանգները մեծապես կարևորում է նրանց կատարած շարունակական աշխատանքը:
«Մենք հանձնառու ենք աջակցել կողմերին՝ գտնելու լուծումներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապած կամ դրա հետևանքով առաջացած խնդիրներին: Շնորհակալ ենք բոլորիդ, այդ թվում և Բարձր մակարդակի կազմակերպման խմբի ղեկավարին, ձեր ճշգրիտ զեկույցների ու թարմացումների համար»,- նշել է Օսթրիանը:
Նա ընդգծել է, որ նրանց՝ 2020 թվականի նոյեմբերին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստին վերջին ներկայությունից հետո իրադրությունը կայունացել է, սակայն շարունակում է փխրուն մնալ: «Այս շաբաթն ընդգծեց այդ փխրունությունը: Ցավում ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին հայկական ու ադրբեջանական զորքերը բախվեցին, ինչը հանգեցրեց մարդկային կորուստների: Այս վերջին իրադարձությունները նոր հրատապ անհրաժեշտություն են ստեղծել՝ ունենալու համապարփակ կարգավորում: Կոչ ենք անում թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ հրադադարի իրենց հանձնառությանը և անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը թուլացնելու նպատակով, ինչպես նաև զերծ մնալու հրահրող հռետորաբանությունից ու սադրիչ գործողություններից կամ հայտարարություններից»,- նշել է նա:
ԵԱՀԿ-ում Միացյալ Նահանգների մշտական ներկայացուցչության գործերի հավատարմատարը հորդորել է կողմերին օգտվել այն առաջընթացից, որը գրանցվել էր Նյու Յորքում և Փարիզում համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների համատեղ հանդիպումների ընթացքում՝ ներգրավվելով ուղիղ երկխոսության մեջ՝ հանուն տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության ու բարօրության հաստատման: «Հորդորում ենք կողմերին հետաքննել մարդու իրավունքների ոտնահարումների ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտման բոլոր մեղադրանքները»,- ասել է նա:
Օսթրիանը ողջունել է Կասպշիկի և նրա թիմի աշխատանքը՝ ուղղված կողմերի շրջանում թափանցիկության խթանմանն ու վստահության հաստատմանը՝ ընդգծելով, որ այդ աշխատանքն անփոխարինելի է և ունի ամերիկյան կողմի լիակատար աջակցությունը:
«Հակամարտության համատեքստում շատ խնդիրներ մնում են չկարգավորված, սակայն ռազմական լուծում լինել չի կարող: Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աշխատել կողմերի հետ՝ գտնելու տևական ու խաղաղ կարգավորում՝ հիմնված մասնակից պետությունների կողմից ճանաչված սկզբունքների վրա, որոնք են՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունը, ժողովուրդների հավասար իրավունքներն ու ինքնորոշումը, ինչպես նշվում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում»,- եզրափակել է խոսքը ԵԱՀԿ-ում Միացյալ Նահանգների մշտական ներկայացուցչության գործերի հավատարմատար Քորթնի Օսթրիանը:

Chargé d’Affaires of US Mission to OSCE rules out military solution of NK conflict
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Many issues in the Nagorno Karabakh conflict context remain unresolved, but there can be no military solution, Chargé d’Affaires of the US Mission to the OSCE Courtney Austrian said at the session of the OSCE Permanent Council.
She welcomed Ambassador Andrew Schofer, Ambassador Igor Khovaev, and Ambassador Brice Roquefeuil, Co-Chairs of the Minsk Group, together with the Chairpersonship’s Personal Representative, Ambassador Kasprzyk, to the Permanent Council, stating the United States attaches great importance to their continued work.
“We are committed to helping the sides find comprehensive solutions to all remaining issues related to or resulting from the Nagorno Karabakh conflict.We thank all of you, including the head of the High-Level Planning Group, for your astute reports and updates”, Courtney Austrian said. “Since your last appearance at the Permanent Council in November 2020, the situation on the ground had stabilized but remained fragile. This week underscored that fragility. We regret that Armenian and Azerbaijani troops clashed along the Armenia-Azerbaijan border and that this violence resulted in casualties. These recent events give fresh urgency to the need for a comprehensive settlement.We call on both Armenia and Azerbaijan to uphold their ceasefire commitments and take immediate steps to deescalate tensions, as well as to refrain from inflammatory rhetoric and provocative actions and or statements”.
She encouraged the sides to build on the progress made during the joint meetings of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan held under the auspices of the Co-Chairs in New York and Paris, by continuing to engage in direct dialogue aimed at contributing to security, stability, and prosperity in the region.“We also urge the sides to investigate all allegations of human rights abuses and violations of international humanitarian law”, she added.
Courtney Austrian welcomed Ambassador Kasprzyk’s and his team’s efforts to promote transparency and confidence among the sides.
“Many issues in the conflict context remain unresolved, but there can be no military solution.The United States is committed to working with the sides to find a lasting and peaceful resolution based on the principles, recognized by all participating States, of non-use or threat of force, territorial integrity, and equal rights and self-determination of peoples, as embraced in the Helsinki Final Act”, she said.