Անդրանիկ Քոչարյանը նոր ձևաչափով ինժեներական զորքերի ստեղծման անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը կենսական անհրաժեշտություն է համարում Զինված ուժերում նոր ձևաչափով ինժեներական զորքերի առկայությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Անդրանիկ Քոչարյանը այս մասին հայտարարեց ԱԺ նիստում 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«Ակնհայտ է դառնում, որ բյուջեում պետք է այնպիսի հիմքեր լինեն, որ ինժեներական զորքերի առկայությունը դառնում է կենսական անհրաժեշտություն։ Մեր այսօրվա բանակային կառուցվածքում դա մի քիչ այլ ձևաչափ ունի»,- ասաց Քոչարյանը։
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը անդրադարձավ նաև սահմանին տիրող իրավիճակին` նշելով, որ այս պահի դրությամբ սահմանի արևելյան հատվածում վիճակը հանգիստ է:
« Դա չի նշանակում, որ այս հանգստությունը ամեն օր ուղեկցելու է մեզ։ Դրա համար մենք ամեն օր ջանք ու եռանդ պետք է դնենք կառավարության ծրագիրը իրականություն դարձնելու համար, որտեղ մենք անխափան պետք է այս ծախսերը սրբորեն իրականացնենք՝ առանց գումարներ փոշիացնելու»,- նշեց Քոչարյանը։

Parliamentary standing committee chair sees necessity for creation of engineering troops in new format
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Chairman of the Armenian parliamentary standing committee on defense and security affairs Andranik Kocharyan says the presence of engineering troops in the Armed Forces in new format is a vital necessity.
“It’s obvious that there should be such grounds in the budget that the presence of engineering troops becomes a vital necessity. It has a slightly different format in the structure of our Army today”, he said during the parliament’s debate of the 2022 state budget draft.
Kocharyan also commented on the current situation in the border and stated that at this moment the situation in the eastern section of the border is calm.