Արտոնություններ են տրամադրվել հերթական ներդրումային ծրագրերին. Վայոց ձորում կկառուցվի 5 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության որոշմամբ «Արեգ էներգիա» ՍՊԸ-ն կօգտվի գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության՝ նոյեմբերի 11-ին կայացած նիստում:
Ընկերությունը ներմուծվող սարքավորումներով նախատեսում է կառուցել և շահագործել 5 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան Վայոց ձորի Զառիթափ համայնքի Սարավան գյուղում։
Արևային կայանի կառուցման և սարքավորումներով համալրման գործընթացը հիմնված է ժամանակակից առաջատար տեխնոլոգիաների վրա։ Արտադրված էլեկտրաէներգիան ամբողջությամբ վաճառվելու է ՀԷՑ ՓԲԸ-ին։ Կայանի կառուցման, փորձարկման և գործարկման համար անհրաժեշտ ներդրումների ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ 2.2 մլրդ դրամ։ Ներդրումների հիմնական ուղղություններն են հողի ձեռքբերում՝ 288 մլն դրամ, սարքավորումների ձեռքբերում՝ 1.4 մլրդ դրամ, շինարարական և նախագծային աշխատանքներ՝ 460 մլն դրամ։ Ներդրումների մոտ 89 տոկոսն արդեն իսկ կատարված է, այդ թվում ձեռք է բերվել հողամաս, իրականացվել է շինարարություն և նախագծային աշխատանքներ, կատարվել են վճարումներ սարքավորումների դիմաց։ Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 76.5 մլն դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը կազմում է 7.2 դրամ:
Մեկ այլ որոշմամբ մաքսատուրքի ազատման արտոնությունից կօգտվի նաև «Ռոք բերի» ՍՊԸ-ն: Ընկերությունը ներմուծվող սարքավորումներով Կոտայքի մարզի Կամարիս համայնքում նախատեսում է կառուցել և շահագործել 3 հա արտադրական տարածքով ջերմատնային տնտեսություն: Ջերմատանը նախատեսվում է աճեցնել ելակի բազմաբերք և միաբերք սորտեր: Ջերմատունը հագեցած է լինելու կաթիլային ոռոգման, ջեռուցման, մառախղլագոյացման, ստվերարկման և CO2 համակարգերով, ինչպես նաև կլիմայի կառավարման ավտոմատ համակարգով: Ծրագրի շրջանակում նախատեսում է իրականացնել 1.8 մլրդ դրամի ներդրում, որից 1.6 մլրդ դրամը՝ կապիտալ, իսկ մնացած մասը հումքի ձեռքբերման համար։ Նախատեսվում է ստեղծել 65 նոր աշխատատեղ` մինչև 240,000 դրամ միջին աշխատավարձով։ Ծրագրով նախատեսված արտադրանքի 80 տոկոսը և ավելին նախատեսվում է արտահանել: Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 4.5 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 212 մլն դրամ:

Льготы инвестиционным программам: в Вайоц Дзоре будет построена солнечная станциямощностью в 5 МВт
Решением правительства ООО «Арег Энерджи» получит льготу, будет освобождена от уплаты таможенных пошлин в рамках инвестиционной программы, реализуемой в приоритетном секторе.
Как передает «Арменпресс», такое решение было принято на заседании правительства РА 11 ноября.
Компания планирует построить и эксплуатировать солнечную электростанцию мощностью в 5 МВт в селе Сараван общины Заритап Вайоц Дзора.
В процессе строительства и оснащения солнечной станции будут использованы современные передовые технологии. Общий объем инвестиций, необходимых для строительства, испытаний и эксплуатации завода, составляет около 2,2 млрд драмов. Основными направлениями вложения инвестиций являются приобретение земли - 288 млн драмов, приобретение оборудования - 1,4 млрд драмов, строительно-проектные работы - 460 млн драмов. Уже осуществлено около 89% инвестиций, включая приобретение земли, строительство, проектные работы, оплату оборудования. Стоимость товаров, представленных для получения льготы, составляет 76,5 млн драмов. Освобождение от таможенной пошлины составляет 7,2 драмов.
Согласно другому решению, компания «Рок Бери» также получит льготу на уплату таможенных пошлин. В планах компании строительство и эксплуатация теплицы с импортным оборудованием производственной площадью в 3 га в общине Камарис Котайкской области. В теплице планируется выращивать различные сорта клубники. Она будет оборудована системами капельного орошения, отопления, парообразования, затенения, а также системой автоматического климат-контроля. В рамках программы планируется инвестировать 1,8 млрд драмов. Планируется создать 65 новых рабочих мест со средней заработной платой до 240 000 драмов. 80% продукции планируется экспортировать. Стоимость товаров, представленных на получение льготы, составляет 4,5 млрд драмов. Освобождение от таможенных пошлин оценивается в 212 млн драмов.