Սոցիալապես անապահով սպառողների համար ջրի սակագինը չի բարձրանա. մնացածի համար քննարկվում է 200 դրամի տարբերակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախատեսվում է 2022-ի հունվարի 1-ից սպառողների համար փոփոխել ջրի սակագինը, քննարկվում է ներկայիս 180 դրամի փոխարեն առաջիկա 10 տարվա համար կայուն գին՝ 200 դրամ սահմանելու տարբերակը, իսկ սոցիալապես անապահով խմբի սպառողների համար ջրի սակագինը նախատեսվում է չփոփոխել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Ավելի վաղ «Վեոլիա ջուր»-ը ջրի սակագինը շուրջ 43 դրամով բարձրացնելու, այսինքն մոտ 223 դրամ դարձնելու հայտ է ներկայացրել:
Հանձնաժողովն արդեն վերջացնում է Ջրային կոմիտեի և «Վեոլիա» ընկերության հետ քննարկումները՝ համաձայնագրի կնքման համար, որով նախատեսվում է, որ առաջիկա 10 տարվա կտրվածով վարձավճարների փոփոխություն չի լինի: «Այսինքն, կունենանք շուրջ 200 դրամի մոտ սակագի: Միաժամանակ շրջանառության մեջ է դրվում կառավարության որոշում, որով առաջարկվում է սոցիալապես անապահով սպառողների խումբ առանձնացնել, որոնց համար գինը չի բարձրանա»,-ասաց Բաղրամյանը:
Այս հարցով հանձնաժողովի նիստը կկայանա նոյեմբերի վերջին: Իսկ սակագնի հնարավոր փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն հունվարի 1-ից: Այսպիսով սոցիալապես անապահով խմբի սպառողների համար սակագինը չի բարձրանա, այս պահին քննարկվում է մնացածինը՝ 200 դրամի շրջանակներում:
Անդրադառնալով ընկերությունում մոնիթորինգի արդյունքներին՝ Բաղրամյանն ասաց, որ մոնիթորինգի արդյունքներն արդեն ամփոփել են: «Երեկ արձանագրությունն ուղարկվել է ընկերությանը: Շուրջ 2 մլն ջրի ծավալի ավելացում կլինի: Մոնիթորինգի արդյունքում հայտնաբերվել են որոշակի խախտումներ: Կավելացվի փաստացի ծավալը»,-ասաց ՀԾԿՀ նախագահը:

Для необеспеченных потребителей тариф на воду не повысится, для остальных обсуждается вариант в пределах 200 драмов
С 1 января 2022 года в Армении планируется изменение тарифа на воду. Обсуждается вариант установления стабильной цены на следующие 10 лет в пределах 200 драмов, вместо нынешних 180 драмов. Тариф на воду для потребителей из социально незащищенных слоев населения не изменится. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в Парламенте заявил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Гарегин Баграмян.
Ранее «Веолия джур» подала заявку на повышение тарифа на воду примерно на 43 драма, то есть тариф достигнет примерно 223 драмов.
Комиссия уже завершает переговоры с Водным комитетом и с «Веолия джур» по подписанию соглашения, согласно которому тариф не будет изменяться в течение следующих 10 лет. «То есть у нас будет тариф в пределах 200 драмов. При этом в обращение вводится постановление правительства, которое предлагает выделить группу социально незащищенных потребителей, для которых тариф не повысится», - сказал Гарегин Баграмян.
Заседание комиссии по этому вопросу состоится в конце ноября. Возможные изменения тарифа вступят в силу с 1 января. Таким образом, тариф для социально незащищенных потребителей повышаться не будет, остальное пока обсуждается в рамках 200 драмов.
Говоря о мониторинге, проведенного компанией, Гарегин Баграмян сообщил, что его результаты уже подведены: «Вчера протокол был отправлен в компанию. Будет увеличение объема воды примерно на 2 миллиона. Мониторинг выявил нарушения. Фактический объем воды увеличится», - сказал председатель КРОУ.