Ազատության հրապարակում անցկացվեց «Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազատության հրապարակում նոյեմբերի 8-ին անցկացվեց ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանրահավաքին ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանն իշխանությանը մեղադրեց բանակցային գործընթացը ձախողելու մեջ: «Առաջին պատերազմի հաղթանակից հետո մեր բանակցային դիրքերը խարսխված էին մեր հաղթանակների վրա. դա անվտանգության գոտին է Ղարաբաղի շուրջ, 7 շրջանները, Հայաստանի մարտունակ բանակը և այն փաստը, որ Հայաստանը Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորն է եղել և Հայաստան-Ղարաբաղ ընդհանուր սահմանը՝ Վարդենիսից մինչև Արաքս գետ: Եվ դա մեզ ուժ էր տալիս բանակցային ամբողջ գործընթացում: Եվ քայլ առ քայլ արձանագրում էինք դիվանագիտական հաղթանակներ: Հիմա բոլոր այդ առավելությունները չկան»,-ասաց Քոչարյանը:
Քոչարյանն անդրադարձավ նաև ներքաղաքական իրավիճակին, կորոնավիրուսին, գնաճին: «Մենք բոլորս պետք է միավորվենք: Պետք է այս դիմադրության շարժմանն ուժ հաղորդենք՝ ամեն մեկն իր հնարավորությունների չափով: Սա շատ երկար չի տևելու, շաբաթների, ամիսների հարց է լինելու: Ամեն ինչ կախված է ձեզանից, այս հրապարակում կանգնած յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացուց»,- հավելեց «Հայաստան» դաշինքի ղեկավարը:
ԱԺ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության անդամ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանն իր ելույթում նշեց, որ թշնամին շարունակում է հավակնություն ունենալ Սյունիքի նկատմամբ, փորձում է հայաթափել Արցախը և թուրքացնել Հայաստանը: «Ի՞նչ պետք է անենք մենք, ի՞նչ պետք է անի հայ ժողովուրդը. պետք է ձևավորենք համազգային դիմադրություն: Եկեք պայմանավորվենք, այսօր, այստեղից՝ Ազատության հրապարակից հիմք ենք դնում համազգային դիմադրության»,-ասաց Իշխան Սաղաթելյանը:

На площади Свободы в Ереване прошел митинг оппозиционного блока «Армения»
На площади Свободы в Ереване 8 ноября прошел митинг оппозиционного блока «Армения». Как сообщает Арменпресс, на митинге второй президент Армении, лидер блока Роберт Кочарян обвинил правительство в провале переговорного процесса.
«После победы в первой войне наши переговорные позиции основывались на наших победах: зона безопасности вокруг Карабаха, 7 районов, боеспособная армия Армении, тот факт, что Армения была гарантом безопасности Карабаха и была общая армяно-карабахская граница от Вардениса до реки Аракс. И это придавало нам силы во всем переговорном процессе. И постепенно мы фиксировали дипломатические победы. Сейчас всех этих преимуществ нет», - сказал Кочарян.
Кочарян коснулся также внутриполитической ситуации, коронавируса и инфляции. «Мы все должны объединиться. Мы должны усилить это движение сопротивления, насколько это возможно. Это продлится недолго, это вопрос нескольких недель, месяцев. Все зависит от вас, от каждого гражданина Армении, стоящего на этой площади», - добавил лидер блока «Армения».
Член оппозиционной фракции НС «Армения», вице-спикер НС Ишхан Сагателян в своем выступлении отметил, что противник по-прежнему имеет амбиции в отношении Сюника, пытается изгнать армян из Арцаха, туркифицировать Армению. «Что мы должны делать? Что должен делать армянский народ? Мы должны сформировать общенациональное сопротивление. Давайте договоримся, сегодня здесь, на площади Свободы, мы закладываем фундамент общенационального сопротивления», - сказал Ишхан Сагателян.