Նախարարը գործող օրենքով հիմնավորեց ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնում Պապիկյանի ընտրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը վստահեցնում է՝ պարտադրված են եղել ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամի պաշտոնում ընտրել քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձի, քանի որ նախարարության ներկայացրած և ԱԺ-ից կողմից ընդունված օրենքի նախագիծը, որով հստակ ֆիքսվել էր, որ հոգաբարձուների խորհրդում չեն կարող լինել քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձինք, գործողության մեջ չի մտել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնում փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի ընտրվելու թեմային:
Դումանյանը հիշեցրեց՝ կառավարությունը ներկայացրել է Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքի նախագիծ, որտեղ հստակ գրված է, որ հոգաբարձուների խորհրդում չեն կարող լինել մարդիկ, որոնք զբաղեցնում են քաղաքական պաշտոններ կամ քաղաքական կազմակերպություններում ղեկավար պաշտոններ: Այդ օրենքն ԱԺ-ն ընդունել է, ՍԴ-ն կառավարչական մասի որոշ դրույթներ ճանաչել է հակասահմանադրական: «Մենք էլ ընդունեցինք՝ ի գիտություն, և հիմա արդեն շրջանառության մեջ է այդ երկու դրույթը՝ խմբագրված տարբերակով»,-ասաց նախարարը:
Այսպիսով` օրենքը չի մտել գործողության մեջ, որում ֆիքսվում էր, որ հոգաբարձուների խորհրդում չպետք է լինեն քաղաքական դեմքեր: «Այդտեղ վիճարկվեց ոչ թե քաղաքական, այլ ուրիշ խնդիր՝ համամասնությունը: Այդ օրենքը, եթե լիներ, այսօր դուք քաղաքական դեմքեր չէիք տեսնի, ներկայացված օրենքում հստակ գրված է, որ չպետք է լինեն քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնողներ»,-ասաց Դումանյանը:
Անդրադառնալով քննադատություններին, թե գործող իշխանությունն ինչ քննադատում էր, հիմա ինքն է անում՝ վստահեցրեց, որ այդպես չէ: «Մենք ստիպված ժամանակ չկորցնելու համար վերադարձել ենք գործող օրենքին, որը գործում էր մինչև այդ: Իսկ գործող օրենքում ասվում է 4 համամասնություն. 25 տոկոս՝ ուսանողներ, 25 տոկոս՝ պրոֆեսորադասախոսական կազմ և 25 տոկոս՝ լիազոր մարմին և 25 տոկոս՝ հիմնադիր: Հիմնադրի կողմից պետական պաշտոնյաներ են: Մենք հոգաբարձուների խորհրդի թվի քանակը մաքսիմալ նվազեցրեցինք»,-ասաց Դումանյանը:
Այսպիսով, նախարարի խոսքով, ստիպված գործում են այն օրենքով, կառավարության որոշումով, որն ընդունվել է 2005 թվականին, որտեղ հստակ նշված է, որ այսինչ համամասնությամբ պետք է լինի խորհրդի կազմը. արդյունքում՝ այնտեղ հայտնվել են պետական պաշտոնյաներ, քաղաքական դեմքեր:
«Հիմա հայտնվել ենք օրենսդրական տվյալ դաշտում, որտեղ պարտադրված ենք պետական պաշտոնյաներ նշանակել, որոնք բնականաբար քաղաքական առաջնորդներ են, տարբեր պաշտոններ ունեն քաղաքական դաշտում»,-ասաց Դումանյանը:
ԵՊՀ-ում նոյեմբերի 6-ին տեղի ունեցած հոգաբարձուների խորհրդի նիստում հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնում ընտրվել է ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը, իսկ քարտուղարի պաշտոնում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:

Министр объяснил избрания Папикяна председателем Совета попечителей ЕГУ требованием закона
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян заверил, что они были вынуждены избрать членом Совета попечителей ЕГУ лицо, занимающее политическую должность, поскольку представленный министерством и принятый Национальным Собранием законопроект, в котором четко зафиксировано, что членом Совета попечителей не может стать занимающее политическую должность лицо, не вступил в силу. Как сообщает Арменпресс, об этом министр сказал в беседе с журналистами в Национальном Собрании, коснувшись избрания вице-премьера Сурена Папикяна председателем Совета попечителей ЕГУ.
Думанян напомнил, что правительство внесло законопроект «О высшем образовании и науке», в котором четко прописано, что в совете попечителей не может быть людей, занимающих политические должности или руководящие должности в политических организациях. Законопроект был принят Национальным Собранием, а Конституционный суд признал некоторые положения административной части неконституционными.
«Мы же приняли решение КС к сведению, и эти два положения уже находятся в обращении в отредактированном виде», - сказал министр.
Коснувшись критики, что действующая власть сейчас делает то, что раньше критиковала, он заверил, что это не так. «Чтобы не терять время зря, мы были вынуждены вернуться к действующему закону. А действующим законом предлагается четыре пропорции: 25% - студенты, 25% - профессорско-преподавательский состав, 25% - уполномоченный орган, 25% - учредитель. Сторону учредителя представляют должностные лица. Мы максимально сократили количество членов совета попечителей», - сказал Думанян.
Таким образом, по словам министра, они вынуждены действовать согласно закону, постановлению правительства, которое было принято в 2005 году, где четко прописано, что состав совета должен быть в такой-то пропорции. В результате там появились государственные должностные лица и политики.
«Сейчас мы находимся в таком законодательном поле, где мы обязаны назначать должностных лиц, которые являются политическими лидерами, занимают различные должности в политическом поле», - сказал Думанян.
В ЕГУ 6 ноября прошло заседание Совета попечителей фонда «Ереванский государственный университет», в ходе которого вице-премьер Сурен Папикян был избран председателем Совета попечителей ЕГУ, а представитель Республики Армения в Европейском суде по правам человека Егише Киракосян - секретарем Совета.